Битва при Тразименському озері

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Би́тва при Тразиме́нському о́зері  — битва, що відбулася 24 червня 217 році до н. е. під час Другої Пунічної війни. Карфагенська армія на чолі з Ганнібалом заманила у засідку й повністю розгромила римське військо під проводом консула Гая Фламінія.

Карта битви при Тразименському озері

Вибраний консулом у 217 до н.е. Гай Фламіній, герой недавніх воєн з галлами чекав зустрічі з Ганнібалом на сильно укріплених позиціях біля міста Аррецій. Проте Ганнібал не хотів втрачати часу і сил на атаку укріплених позицій і тому рушив в обхід Арреція місцевістю, що вважалася непрохідною унаслідок розливу річки Арно. Три ночі і чотири дні йшла армія Карфагена болотами, іноді по груди у воді. Відпочивали на трупах полеглих тварин, сам Ганнібал їхав на єдиному вцілілому слонові. Проте мета переходу була досягнута: Ганнібал обійшов позиції Фламінія і вийшов на дорогу, що вела до Риму.

Дізнавшись про маневр Ганнібала, Фламіній негайно кинув всі свої сили на переслідування армії Карфагена. Удосвіта римське військо без попередньої розвідки почало втягуватися у вузьке дефіле, що утворюється північним берегом Тразименського озера і навколишніми горбами. Тут Ганнібалом була підготовлена засідка, і, коли основні сили римлян втягнулися в долину, зі всіх горбів за умовним знаком Ганнібала почали спускатися карфагенські загони. Бій, що розгорнувся, швидше був схожий на масове побоїще римлян, ніж на звичайну битву. У вузькій долині римляни не змогли розвернути своїх бойових порядків і, оточені ворогом, металися в розгубленості, багато хто кидався в озеро і тонув. Майже вся армія Фламінія і він сам загинули в цій битві. З армії чисельністю в 30000 піхотинців і 3000 вершників 15000 було убито, 6000 потрапило в полон, тоді як втрати карфагенян склали всього 2000 чоловік. Через декілька днів був знищений і 4000 загін кінноти посланий другим консулом Ґнєєм Сервілієм.

У Римі, коли туди прийшла звістка про розгром біля Тразименського озера, почалася паніка. З годині на годину чекали появи ворожої армії біля воріт міста. Сенат оголосив надзвичайний стан. Квінт Фабій Максим був призначений диктатором.

Література[ред.ред. код]

  • Разин Е. А., История военного искусства, т. 1, М., 1955.