Битва під Уманню

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Битва під Уманню
Друга світова війна
Дата: липень 1941 - 10 серпня 1941
Місце: Умань
Результат: перемога Німеччини


Битва під Уманню (кінець липня — початок серпня 1941) відбулася в ході наступу групи армій «Південь». Призвело до оточення і подальшої загибелі військ 6-ої і 12-ої армій Південно-західного фронту і окремих частин Південного фронту Червоної Армії.

Передісторія[ред.ред. код]

У перші тижні операції «Барбаросса» група армій «Південь», просуваючись на схід, зайняла міста: Львів (30 червня), Тернопіль, Вінницю і Житомир (10 липня). У ході бою під Луцьком — Рівне — Бродами були розбиті частини 4-го, 15-го і 16-го, а також 9-го, 19-го і 22-го механізованих корпусів Червоної Армії, зі складу Південно-Західного фронту. Зазначені групи корпусів атакували наступаючі війська Вермахту в районі міста Дубно з півдня і півночі, відповідно. Однак, незважаючи на перевагу в танках, ці атаки не увінчалися успіхом. За кількістю бронетехніки зіткнення було порівняти лише з битвою під Курськом. До 29-го червня бій було завершено і німецькі війська продовжили наступ.

10 липня Ставка ВГК передала загальне командування частинами Червоної Армії, що діяли на Південно-Західному напрямку, С. М. Будьонному. Його завданням була координація дій двох фронтів. Таким чином, під командою Будьонного перебували війська загальною чисельністю близько 1,5 млн осіб, зосереджені в районах Умані та Києва. Однак Будьонний ледве встиг прийняти командування, як між цими угрупованнями вклинилася 1-а танкова група, під командуванням Е. Клейста, зайнявши Бердичів (15 липня) і Козятин (16 липня). Таким чином, частини Клейста виявилися на північ від Умані. У той же час з півдня Умань обійшла 17-а армія вермахту (командувач — генерал К.-Х. Штюльпнагель). Крім того, з півдня, від кордону з Румунією на Умань наступала 11-а армія під командуванням генерала О. фон Шоберта.

Дії сторін[ред.ред. код]

Ставка і командування Південним фронтом помилково припустили, що німці мають намір вийти до Дніпра між Києвом і Черкасами з метою подальшого наступу на Донбас, і недооцінили небезпеку оточення. 28-го липня війська Південно-Західного і Південного фронтів отримали наказ відійти на Схід, з метою відсікти німцям вихід до Дніпра . У результаті було втрачено можливість уникнути оточення шляхом відходу на південний схід.

2 серпня група Клейста з'єдналися з 17-ю армією, замкнувши оточення. На наступний день оточення було посилено другий кільцем, утвореним 16-ю танковою дивізією і Угорським рухомим корпусом. До 8-го серпня опір оточених частин Червоної Армії, в цілому, припинився. Німецькі війська дістали можливість провести операцію на оточення Південно-Західного фронту.

Наслідки[ред.ред. код]

Були оточені 20 дивізій 6-ї і 12-ї армій зі складу Південного фронту. Їх командувачі генерал-лейтенант І. М. Музиченко і генерал-майор П. Г. Понеделін потрапили в полон. У полон також потрапили:

Радянських військовополонених помістили в створений на території кар'єру біля міста Умань концтабір, неофіційно названий «Уманська Яма» (на фото). У ньому через погані умови утримання багато хто загинув. У місцях боїв і в таборі німці і посібники розстрілювали військовополонених євреїв, комісарів, «політбійців», поранених і ослаблених[1]

Зображення[ред.ред. код]

Уманська яма 1941 р.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Christian Zentner: Der Zweite Weltkrieg. Stuttgart, Unipart-Verlag 1986. ISBN 3-8118-1761-2
  • Ісаєв А. В. Від Дубна до Ростова. — М.: АСТ; Транзіткніга, 2004.
  • Долматовський Є. А. Зелена Брама: Документальна легенда про одного з перших боїв Великої Вітчизняної війни. М.: Політвидав, 1989.
  • Новобранець В. А. «Записки військового розвідника» (Опубліковані в журналі «Військово-історичний архів» N: 4 (52) −12 (60), 2004 р. — 1 (61) −3 (63) , 2005)
  • Валентин Рунов. 1941. Переможний парад Гітлера. Правда про Уманське побоїще. Серія: «Війна і ми». Видавництва: Яуза, Ексмо, 2010 р. 416 стор ISBN 978-5-699-42582-2
  • «Цена Победы»: Котлы 1941 года http://www.diletant.ru/articles/16041207/
  • http://parabellum1941.narod.ru/simple6.html