Блазар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Блазар, або Лацертид — потужне джерело електромагнітного випромінювання в ядрах деяких галактик, що асоціюється з надмасивними чорними дірами. Вони характеризуються безперервним спектром у всіх діапазонах електромагнітного випромінювання (гамма, рентгенівському, ультрафіолетовому, інфрачервоному і радіо). Для них типові також швидкі та значні зміни світності у всіх діапазонах спектра за період часу в кілька діб або навіть годин. Свою назву ці об'єкти отримали від змінного джерела BL Ящірки (BL Lacertae), який раніше вважався змінної зіркою, але потім був ідентифікований як ядро еліптичної галактики. Спостережувані характеристики таких об'єктів схожі з характеристиками квазарів, що відображено в назві «блазар».

Основна ознака блазарів — висока змінність блиску, що сягає в оптичному діапазоні 4-5 м (тобто сторазове зміну світимості). Випромінювання сильно поляризоване (30-40%), характер спектру — степеневий, що характерно для синхротронного випромінювання. У спектрах блазарів, на відміну від спектрів квазарів, відсутні яскраві емісійні лінії, для блазарів також характерно і наявність радіовипромінювання.

Спектр слабкого туману оболонки навколо яскравого ядра блазара має лінії поглинання, типові для зоряного населення еліптичних галактик; відстані, обмірювані по червоному зсуву ліній поглинання, виявляються трохи меншими відстаней до типових квазарів (для BL Ящірки червоне зміщення становить 0,07, Що відповідає відстані 280 Мпк).

Блазаром вважається частина ядра галактики Маркарян 501 (Markarian 501). У 1968 році було виявлено джерело радіовипромінювання VRO 42.22.01, що володіло дивним радіоспектром. Пізніше з'ясувалося, що воно також є об'єктом BL Lacertae.

Посилання[ред.ред. код]

Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.