Богдан IV Лапушанин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Богдан IV Лопушанин
061 - Bogdan Lapusneanu.jpg
Богдан IV Лопушанин
Інші імена Богдан Олександрович (V)
Народився 19 травня 1555({{padleft:1555|4|0}}-{{padleft:5|2|0}}-{{padleft:19|2|0}})
Помер 1574({{padleft:1574|4|0}})
Проживання Ясси
Титул молдавський господар
Звання воєвода
Термін 1568-1572
Попередник Олександр IV Лопушанин ( батько )
Наступник Івоня Лютий
Батько Олександр IV Лопушанин
Матір Розанда Рареш
Рід Богдан - Мушат ( по матері )
Родичі 2 сестри і брат Ілля ( Петро )
Дружина (заручений ) Донька Яна Тарло
Діти Олександр Злий

Богдан IV -- наслідник молдавського трону , прийшовши до влади склав присягу на вірність польському королю. Богдан прийшовши до влади мав не повних 15 років. Всіма справами держави займалась його матір -- Розанда. Вона намагалась дотримуватись дипломатичних відносин з султаном Селімом, в той час Богдан з боярами підтримував ближчі стосунки з Польщею. Богдан оточив себе польською шляхтою ,надаючи їм високі державні пости ,чим викликав невдоволення османів, які тримали на поготові нового кандидата і вичікували зручного моменту .

Це використав Івоня Лютий -- син Степана IV і вірменки , защо був названий Івонею Вірменином; і з допомогою османів отримав молдавський трон . В 1569 Розанда померла i 2.10.1569 Богдан уклав з королем договір проти будь-якого противника. Богдан IV змушений був залишати трон і шукати захисту в Польщі. Польський король Сигізмунд Август замість того , щоб послати війська та утримати Богдана IV на молдавському троні , послав посла Тарановського до султана Селіма. На підтримку Богдана стала руська та подільська прикордона шляхта на чолі з Мілецьким , які здійснили військовий похід проти турків , але їхніх сил було не достатньо , щоб протистояти великим силам османів.


Богдан за власну образу був заточений Зборовським в одному з його замків і тому Сулейман поставив на трон Івоню Лютого.Богдан залишався в Хотині , до того часу поки Івоня не склав присягу на вірність Польщі. Івоня поставив Польщі вимогу , щоб Богдан покинув територію Молдавії


Івоня відчувши достатньо сил ,щоб стати незалежним від османів , склав присягу на вірність Польщі ,вже після смерті Сигізмунда Августа , Язловецькому.

За підтримки турків Олександр IV Лопушанин у березні 1564 повернув собі трон господаря, заплативши султану 200 тисяч золотих за визнання і розпочавши переслідування бояр. Переніс столицю з Сучави до Ясс. На вимогу султана всі замки Буковини крім Хотина були зруйновані і тому столицю перенесли до Ясс. Помер 5 травня 1565 і був похоронений у фундованому ним монастирі Слатіна.

Попередник
Олександр IV Лопушанин
Coat of arms of Moldavia.svg Молдавський воєвода
1568-1572
Coat of arms of Moldavia.svg Наступник
Івоня Лютий