Бодхідхарма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бодхідхарма

Бодхідхарма (у Китаї також відомий під ім'ям Дамо ; роки життя бл. 440-528 рр.. Н. Е..) -Легендарний індійський чернець , 28-й патріарх буддизму, засновник вчення чань-буддизм (перший патріарх чань-буддизму). Народився в Канчі, столиці південноіндійського царства Паллава. Переказ свідчить, що близько 475 р. н. е.. буддійський чернець Бодхідхарма прибув морським шляхом в Китай, де, подорожуючи, почав проповідувати своє вчення. Потім він оселився в незадовго до цього заснованому на горі Суншань монастирі Шаолінь, де заснував перші школи чань-буддизму. Дамо вніс великий внесок у розвиток монастиря Шаолінь, передавши ченцям комплекс вправ, пізніше названий цигун Дамо Іцзіньцзін, або цигун Бодхідхарми. Знайшов кілька учнів, в числі яких згадується Хуейке, призначений Бодхидхармой другий патріархом дзен-буддизму.

Легенди про Бодхідхарма[ред.ред. код]

Про появу Бодхіхарми в Китаї пише Борхес: «Бодхідхарма перебрався з Індії до Китаю і був прийнятий імператором, який заохочував буддизм, створюючи нові монастирі і святині. Він повідомив Бодхідхармі про збільшення числа ченців-буддистів. Той відповів: "Усе, що є в світі, — ілюзія, монастирі й ченці настільки ж нереальні, як ти і я". Потім він повернувся до стіни і почав медитувати. Коли вкінець заплутався імператор запитав: "А в чому ж тоді суть буддизму?", Бодхідхарма відповів: "Порожнеча й ніякої суті" ».

Існує легенда, в якій говориться, що в пошуках істини Бодхідхарма провів медитуючи в печері дев'ять років. Весь цей час він присвятив спогляданню голої стіни, поки не знайшов просвітлення.

Гарним доповненням до легенди є історія появи чаю. В один з моментів боротьби зі сном медитуючий Бодхідхарма вирвав собі повіки і кинув їх на схил гори Ча. На цьому місці виросла рослина - відомий всьому світу чай.

Дарума[ред.ред. код]

Докладніше: Дарума

У японської синкретичної міфології Дарума - божество, що виконує бажання. Загадуючи бажання, на його зображенні (папір, статуетка з дерева або пап'є-маше) малюють одне око. Якщо за рік бажання виконується, то йому домальовують друге око. Якщо бажання не виконується, то його спалюють. Дарума з одним оком повинен бути завжди на виду (робоче місце, поличка будинки і т. п.).

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Бодхідхарма - перший патріарх Чань-буддизму
Бодхідхарма в Енциклопедії сучасної езотерики

Примітки[ред.ред. код]

колесо Дхарми Це незавершена стаття про буддизм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.