Болеслав III Кривовустий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Болеслав III Кривовустий

Болесла́в III Кривоу́стий (пол. Bolesław III Krzywousty; *20 серпня 1085 — †28 жовтня 1138) — польський князь (11021138), син князя Владислава І Германа. Походив з династії П'ястів.

Після смерті батька отримав у володіння Сілезію, Малу Польщу і Любуські землі. Вів вперту боротьбу зі своїм братом Збігнєвом, який успадкував Мазовію і Велику Польщу, і його союзником німецьким імператором Генріхом V. Болеслав вигнав брата у 1107 році. 1109 року військо Генріха напало на Сілезію. Болеслав переміг Генріха в битві на Собачому Полі. Після повернення до Польщі Збігнєва будо осліплено, і він незабаром помер.

За Болеслава ІІІ було тимчасово відновлено політичну єдність Польщі. 1116 року він приєднав до Польщі Східне Помор'я, а в 1123 — Західне Помор'я і частково землі лютичів. За правління Болеслава ІІІ у Польщі перебував Володимир Мономах. У 1138 видав статут (так званий статут Болеслава ІІІ), за яким територія Польщі була поділена на уділи між його синами, що поклало початок періоду роздробленості Польської держави.

1103 року Болеслав одружився зі Збиславою Київською, донькою Святополка Ізяславича. У них був син Владислав II Вигнаний. Після смерті Збислави Болеслав одружився з Соломією з Бергу (фон Берг) в 1115 році. Вони мали шість синів і шість дочок.

Сім'я[ред.ред. код]

  • Діти:
Мешко ІІІ Старий
Болеслав IV Кучерявий
Попередник: Князь Польщі
11021138
Наступник:
Владислав I Герман Владислав II Вигнаний
Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.