Бравлин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Бравли́н (745-818?) — князь на Русі, який у кінці 788 — 790 зі своєю дружиною здійснив похід у Крим, захопив Херсонес (Корсунь), Сурож (Судак), Корчев (Керч). Про цей похід Бравлина, зокрема про напад на Сурож до 802 року, є відомості в «Житії Стефана Сурозького». Існують відомості про те що князь Бравлін був охрещений до 778 року, й разом зі своєю дружиною прийняв християнство.

Автор оповідання про житіє святого Стефана Сурозького розповідає, що на грані VIII і IX віків князь русів Бравлин здійснив з Дніпра успішний великий морський похід проти візантійських колоній на південному березі Криму і закріпив за собою Кримське узбережжя від Корсуня (нинішнього Севастополя) до Керчі включно.

Потім флот русів провів вдалу десантну операцію проти Амастриди, що знаходилася на місці сучасного турецького міста Синопа. Таким чином, давні українці-руси при допомозі військового флоту, ще у VIII столітті твердо стали на чорноморському побережжі Криму. В цей час значним портом у гирлі Дніпра стають Олешки (нинішній Цюрупинськ), а Дніпро вже тоді був важливим торговим шляхом не лише для київських купців. Безпеку цього торгового шляху забезпечував княжий флот.

Але у «Житії» князя Бравлина названо «новгородським князем». Думки дослідників із цього приводу розділились. Деякі вважають похід Бравлина свідченням існування у вказаний час досить потужної держави із центром у Великому Новгороді, здатної організувати далекі військові експедиції. Інші зазначають, що «Новгород» — дуже розповсюджена у період розселення слов’ян назва міста і жодних підстав ототожнювати Новгород Бравлина з Великим Новгородом історичні документи не дають.

Більшість українських істориків вважають Бравліна київським князем. Михайло Грушевський писав, що «.. міг бути київським князем той Бравлин, що ходив на Сурож, але так само міг бути якимсь князем на полудні, залежним від Києва, або київським воєводою..»

Посилання[ред.ред. код]

Попередник: Великий князь Київський Наступник:
Олег Дір