Брандушка різнобарвна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Брандушка різнобарвна
Bulbocodium vernum 2010.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Лілієцвіті (Liliales)
Родина: Пізньоцвітові (Colchicaceae)
Рід: Брандушка (Bulbocodium)
Вид: Брандушка різнобарвна
Біноміальна назва
Bulbocodium versicolor
Ker Gawl.
Посилання
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Bulbocodium versicolor

Брандушка різнобарвна (Bulbocodium versicolor) — рослина роду Брандушка родини Пізньоцвітові.

Біологія виду[ред.ред. код]

Геофіт. Весняний ефемероїд. Багаторічна трав’яна рослина 8–15 см заввишки. Бульбоцибулина яйцеподібна, з чорнобурими оболонками. Листя (здебільшого 3) ланцетно-лінійні, з ковпачкоподібною верхівкою. Квіти поодинокі або по 2–3 з’являються одночасно з листками, лілові. Цвіте в березні–квітні. Плодоносить в травні. Плоди — видовжені або видовженояйцеподібні коробочки. Розмножується насінням та вегетативно.

Поширення[ред.ред. код]

Лісостепова та Степова зони на Східноєвропейській рівнин: від Бесарабської до Приволзької височини (Молдова, Україна, Росія), зрідка — в Угорщині, Румунії, Сербії, Італії.

Поширення в Україні[ред.ред. код]

В Україні — переважно в Лісостепу та Степу, ізольований локалітет в Прут-Дністровській рівнині (5 місцезнаходжень). За регіонами: Київська, Чернігівська, Сумська, Черкаська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Полтавська, Херсонська, Донецька, Луганська, Одеська, Миколаївська, Харківська, Запорізька області. Популяції від кількох квадратних метрів до 5–25 га, з чисельністю — від кількох десятків до 15 тис. різновікових особин, зі щільністю від 2–5 до 136–160 особин на м2.

Умови місцезростання[ред.ред. код]

Степи, екотони між широколистяними лісами та лучними степами на схилах балок. Мезофіт.

Загрози, охорона[ред.ред. код]

Загрозами є розорювання, терасування та заліснення схилів, інтенсивний випас, збирання букетів. Занесена до Червоної книги України, природоохоронний статус — вразливий. Охороняють в ПЗ «Єланецький степ», Луганському, Українському степовому ПЗ, заказниках, заповідних урочищах, ботанічних пам’ятках природи Полтавської та Запорізької обл., в РЛП «Тилігульський» (Одеська обл.). Вирощують в ботанічних садах (Національний ботанічний сад імені Миколи Гришка НАН України, Донецький ботанічний сад НАН України, Криворізький ботанічний сад НАН України, Ботанічний сад Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича).

Посилання[ред.ред. код]