Браніцькі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Браницькі (пол. Braniccy ) — польські шляхетські та магнатські роди. Відомі роди Браніцьких гербів Голобок, Гриф, Корчак та Яніна, що мали цілком різне походження.

Браніцькі гербу Гриф[ред.ред. код]

Герб Гриф

На відміну від Потоцьких чи Калиновських політичної ваги Браніцькі набули досить пізно — на початку XVII століття. Саме тоді вони стали власниками величезних маєтків у Червоній Русі (Галичині) та на Поділлі.

Початок могутності роду Браніцьких поклав Ян Клеменс Браницький - маршалок надвірний коронний. Саме з ним та його сином Стефаном-Миколаєм пов'язаний процес розширення земельних володінь родини і придбання впливу при королівському дворі.

В другій половині XVIII століття Ян Клеменс Бранiцкі (названий так на честь діда) добився найвищої військової посади в Речі Посполитій — став у 1752 році великим коронним гетьманом і залишався ним 19 років. До цього він служив у Франції, одержав звання генерала артилерії. У 1767 році Ян-Клеменс активно співпрацював у Радомській конфедерації. Після його смерті ця гілка роду Бранiцьких згасла. Дочки (інщі дані - сестри) Яна Клеменса Браніцкого (за іншими даними, не мав дітей у шлюбах[1]) вийшли заміж за представників родів Сапєгів, Потоцьких та Любомирських і значні маєтності Браницьких перейшли до їх рук.

Браніцькі гербу Корчак[ред.ред. код]

Герб Корчак

У цей ж період часу на Брацлавщині та Поділлі заявила про себе ще одна гілка роду Браницьких — гербу Корчак. Один з представників цієї гілки - Пйотр Браніцький - на початку XVIII століття був брацлавським каштеляном. Його син Францішек став одним з останніх великих коронних гетманів у Речі Посполитій (1777—1792 рр.). До цього він активно боровся проти барських конфедератів; саме під його орудою коронні війська 20 червня 1768 р. взяли штурмом твердиню конфедерації — місто Бар. Францішек Ксаверій Браніцький став відомий також внаслідок дуелі з Джакомо Казановою у 1766 році, під час якої він був тяжко поранений і ледь вижив.

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. * Braniccy (01) (пол.)

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]