Брахіта
| Брахіта | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Біологічна класифікація | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
| Brachyta interrogationis Linnaeus, 1758 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Брахі́та, або Еводи́н дужкосму́гий (лат. Brachyta interrogationis Linnaeus,1758 = Leptura 12maculata Fabricius, 1781) — жук з родини вусачів.
Зміст |
Поширення [ред.]
B. interrogationis — є бореально-альпійським видом європейсько-сибірського комплексу, який розповсюджений на півночі Євразії та гірських системах Центральної Європи.
Екологія [ред.]
В Карпатському регіоні України є надзвичайно рідкісним і потребує охорони. Виявлявся у Бескидах, де прив'язаний до деяких видів молочаїв.
Морфологія [ред.]
Імаго [ред.]
Дорослі комахи невеликого розміру — 10-15 мм. Голова витягнена. Очі випуклі, слабо виїмчасті. Передньоспинка на вершині вужча, за свою основу, на боках с тупим конічним горбиком. Надкрила ширші за передньоспинку, випуклі, з виступаючими плечами. 3-й членик задніх лапок не продовгуватий, глибоко розчленований.
Личинка [ред.]
Тіло личинки товсте, слабо сплющене дорзо-вентрально. скронево-тім'яні долі з'єднані в одній точці. Епістомальних щетинок 6. Вусики короткі, 2-членикові. З кожної сторони голови по 1 основному і по 3 додаткові вічка. наявні субфосальні зубці. Гіпостом поперечний. Верхня губа поперечна. Мандибули довгі, тонкі, слабо вирізані на внутрішній стороні. Пронотум при основі гладенький, не облямований латеральними борознами. Ноги розвинені. Середньо- і задньогруди, а також мозолі на 1-7-му сегментах черевця з вентральної сторони з чіткими гранулами. 9-й терґіт черевця з шипом.
Життєвий цикл [ред.]
Личинка розвивається у коренях і стеблах молочаю карпатського (Euphorbia carpathica Woloszcz.) та родіоли рожевої (Rhodiola rosea L.). Розвиток личинки триває 2-3 роки.
Література [ред.]
- Бартенев А. Ф. Обзор видов жуков-усачей (Coleoptera: Cerambycidae) фауны Украины // Вісті Харківського ентомологічного товариства. — 2003 (2004). — 11, № 1-2. — с. 24-43
- Загайкевич І. К. Таксономия и экология усачей. — К.: Наукова Думка, 1991. — 420 с.;