Бронхоектаз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бронхоектаз
Diagrama de los pulmones.svg
МКХ-10 J47, Q33.4
МКХ-9 494

, 748.61

DiseasesDB 1684
MedlinePlus 000144
eMedicine med/246
MeSH D001987

Бронхоекта́з (Бронхоектатична хвороба, Бронхоектазія) - захворювання, що характеризується виникненням легких циліндричних або мішечкуватих розширень, одним з найважливіших проявів яких слугують симптоми легеневої інфекції.

Патогенез[ред.ред. код]

Бронхоектази частіше розвиваються на фоні хронічного бронхіту, після повторних пневмоній. Вони розташовуються зазвичай у нижніх частках легень, частіше зліва. Серед найбільш ймовірних патогенетичних моментів розвитку бронхоектазів вирішальне значення мають запалення дихальних шляхів і порушення бронхіальної прохідності внаслідок закупорки або обструкції бронха. Кожен з цих факторів може стати пусковим для утворення бронхоектазів. У ряді випадків у формуванні бронхоектазів, очевидно, мають значення ателектаз легеневої тканини, фіброз паренхіми.

Симптоми[ред.ред. код]

Характерний кашель з виділенням мокротиння, переважно вранці, часто у великій кількості. Мокротиння може періодично мати домішки крові. Іноді хвороба ускладнюється тяжкою легеневою кровотечею. При дослідженні в хворого виявляють пальці у вигляді барабанних паличок та нігті у вигляді годинникового скла. Грудна клітка може бути ззовні змінена у зв’язку з розвитком емфіземи. При вислуховуванні подекуди визначаються стійкі, дзвінки, вологі хрипи. Хвороба протікає із загостреннями, під час яких спостерігаються підвищення температури та інші прояви інфекційного запального процесу (збільшення лейкоцитозу, ШОЕ).

Діагноз підтверджується при бронхографії. Хвороба може ускладнюватися розвитком кахексії, легеневих нагноєнь, амілоїдозу.

Лікування[ред.ред. код]

При загостренні хвороби проводять лікування антибактеріальними засобами, перш за все антибіотиками, як при абсцесі легень. За показаннями застосовують відхаркуючи та бронхолітичні засоби. При локалізованому ураженні та частих загостреннях хвороби можливе хірургічне лікування.

Для попередження бронхоектазів має значення своєчасне та активне лікування гострих інфекційних захворювань легень, ліквідація вогнищ хронічної інфекції у носоглотці.

Джерела[ред.ред. код]

  1. Довідник фельдшера/під ред. А.Н.Шабанова. - 4-е вид., стереотип. - М.: Медицина, 1984.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Бронхоектатична хвороба у дітей. - на сайті "Бронхопульмонологія: поради