Бруно Кверфуртський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фреска, що зображує смерть св. Бруно

Бру́но Кве́рфуртський (нім. Bruno von Querfurt, бл. 970, Кверфурт — 1009, Пруссія) — святий, апостол Пруссії, граф. Монашеське ім'я — Боніфацій.

Біографія[ред.ред. код]

Бруно народився в заможній родині графів Кверфуртських. Навчався в знаменитій магдебурзькій школі, що була заснована архієпископом Адальбертом Магдебурзьким, після завершення залишився служити в Магдебурзі.

У 996997 рр. супроводжував Оттона III в Рим, захопився аскетизмом, постригся у монахи. В 9981002 проживав у бенедиктинському монастирі св. Олексія на пагорбі Авентин, потім, під керівництвом абата Ромуальда в монастирі біля Равенни.

В 1004 р. Бруно висвячено в архієпископи і, так як він захоплювався місіонерською діяльністю, папа Сильвестр II зробив його архієпископом язичників (лат. archiepiscopus gentium, тобто місіонером, що не мав визначеного диоцезу). В 1004 Бруно спробував у Мерзебурзі спонукати Генріха II до хрестового походу проти пруссів. Проповідував в Угорщині (серед так званих «чорних» мадяр, що залишались язичниками).

У 1007 р. Бруно Кверфуртський відвідав Київську Русь, зустрівся з Володимиром Святославичем і при його участі охрестив частину печенігів, висвятив для них єпископа (вочевидь, за допомогою руських ієрархів). Доля цієї єпархії невідома, мабуть, вона була недовготривалою.

В 1008 р. Бруно прибув до Польщі, звідти відправив міссу до Швеції. Написані в Польщі послання Бруно королеві Німеччини відносяться до поодиноких згадок сучасників про Володимира Великого і князя Польщі Болеслава I Хороброго.

Восени 1008 чи зимою 10081009 р. Бруно з 18 супутниками відбув проповідувати серед прусаків, де спочатку йому вдалось хрестити місцевого короля Нетимера і декого із його свити. Проте невдовзі після цього 14 лютого 1009 р. Бруно відрубали голову, а 17(?) із 18 його супутників повісили за наказом одного із васалів Нетимера; згідно з Магдебурзькими хроніками (бл. 1170) та іншим джерелам, це відбулось на місці сполучення кордонів Пруссії, Русі та Литви.

Наукова робота[ред.ред. код]

Бруно Кверфуртський вивчив факти вбивства св. Адальберта Празького, що загинув, як і сам Бруно, від рук прусів у 997 році, а також п'яти своїх братів по монастерю, що загинули в 1001 р., і описав ці події в творі «Житіє п'яти братів» і «Муки св. Адальберта». Іншим відомим біографом Адальберта і його сучасником був монах-бенедиктинець Іоанн Канапаріус.

Церковне значення[ред.ред. код]

Бруно канонізували близько 1025 року, а 15 жовтня в Католицькій церкві є днем пам'яті цього святого.

Посилання[ред.ред. код]