Брюгге

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Брюгге
Brugge
Герб Прапор
герб Брюгге прапор Брюгге
Брюгге
Основні дані

51°12′34″ пн. ш. 3°13′12″ сх. д. / 51.20944° пн. ш. 3.22000° сх. д. / 51.20944; 3.22000Координати: 51°12′34″ пн. ш. 3°13′12″ сх. д. / 51.20944° пн. ш. 3.22000° сх. д. / 51.20944; 3.22000

Країна Бельгія
Регіон Фламандський регіон
Населення 117,200 чол. (2006)
Площа міста 138 кв км км²
Міська влада
Веб-сторінка http://www.brugge.be/
Брюгге (Бельгія)
Брюгге
Брюгге

Commons-logo.svg Брюгге у Вікісховищі

Брюгге, Брюґґе (нід. Brugge МФА: [ˈbrʏɣə], фр. Bruges) — місто у Бельгії, столиця провінції Західна Фландрія. Населення 117,200 осіб (2006), але в середні віки, в добу свого найбільшого розквіту місто налічувало до 200.000 жителів.

Географія[ред.ред. код]

Місто розташоване за 16 км від морського берега, на родючій рівнині, на лінії державної залізниці Гент — Остенде. У місті з'єднуються три канали — Гентський, Сльойський і Остендський; ці канали такі глибокі, що ним можуть ходити великі морські кораблі. Часом Брюгге називають «Північною Венецією».

Історія[ред.ред. код]

Історію Брюгге можна простежити до III століття, коли св. Хризоліт проповідував Євангеліє його мешканцям. У VII столітті Брюгге стало головним містом свого округу, що називався Фландрією.

Досить рано тут розвинулася морська торгівля. Зносини з Англією, після завоювання її норманами, були такі інтенсивні, що купці з Брюгге заснували лондонську Ганзу, яка користувалася великими правами і була настільки сильна, що граф фландрський в 1242 році зобов'язався призначати шефенами тільки членів Ганзи.

У 1302 році на чолі з Петером Конінком — старшиною цеху ткачів у Брюгге, і Йоганом Брейделем, старшиною цеху м'ясників, фламандські міста повстали (так звана «Брюггська утреня») проти французького намісника Якова де Шатійона, що призвело до знаменитої битви під Кортрейком. У 1887 році у місті на честь обох ватажків повстання було встановлено монумент.

Статки міста в середні віки були величезними, про що свідчать будівлі та пам'ятники мистецтва, які збереглися дотепер. У XIV столітті Брюгге був центром торгівлі в Північній Європі. Проте незабаром поступове засипання піском двох гаваней через недбалість жителів, цілком зайнятих внутрішніми розбратами, призвело до падіння його величі на користь суперника — Антверпена. Заворушення кінця XV століття вкрай шкідливо вплинули на торгівлю, і лише монопольна торгівля вовною, що мала велике значення для англійців після втрати Кале (1560), вберегла місто від остаточного занепаду.

Добробут міста підірвали також великі переселення під час релігійних воєн та жорстоке царювання Філіпа II. У 1704 році Брюгге обложили голландці, у 1708, 1745 та 1794 роках його брали французи. Доки Бельгія належала Франції, Брюгге було головним містом департаменту Ліс. У 1814 році Брюгге відійшло до Нідерландів, 1830 року — до Бельгії.

Через Брюгге, який іноколи називають «Венецією Півночі», проходить багато водних шляхів.

Визначні місця[ред.ред. код]

У місті налічується 54 мости, з них 12 дерев'яних і розвідних для пропуску суден. Варті уваги такі будівлі: чотирикутний ринок на великій площі (XIV століття) з вежею заввишки 107 метрів; на вежі — відомі куранти; реставрована готична будівля ратуші, побудована в кінці XIV століття; в цій будівлі знаходяться нещодавно відновлені 33 статуї фландрських графів і графинь, які були спалені французами в 1792 році; будівля суду, колишня резиденція графів Фландрії; в цій будівлі знаходиться відомий камін, прикрашений різьбою на дереві, і виготовлений у 1529–1531 роках, з численними гербами, портретами та статуями Карла V, Максиміліана і Марії Бургундської, Фердинанда Арагонського та Ізабелли Кастильської.

Церква Богоматері з гостроверхою вежею 123 м заввишки, мармуровою статуєю Богоматері з немовлям початку XVI століття, однією з небагатьох робіт Мікеланджело, яка перебуває за межами Італії; в цій самій церкві є цінні картини Зегерса (Zegers), де Крайер (de-Crayer), ван Оста (van Oost), E. Квелліна (E. Quellyn), надгробок Карла Сміливого і його дочки, Марії Бургундської.

Кафедральний собор Христа Спасителя (Saint Salvator's Cathedral) побудований з цегли ще в XIII або XIV стіл., Непоказний зовні, але зате багато прикрашений всередині, з картинами І. ван Оста (van Oost), ван Гука (van Hoek), Квелліна (Quellyn), Мемлінга та Каплиця «Святої Крові», або церква св. Василя, — двоповерхова будівля; нижній поверх був збудований в 1150 році, верхній — у XV столітті, чудово відреставрований у 1829–1839 роках; за переказами, Дітрих Ельзаський у 1150 році привіз у цю церкву кілька крапель крові Спасителя, 700-річний ювілей цієї події урочисто святкувався церквою в 1850 році; Єрусалимська церква з точним відтворенням Св. Гроба; церква св. Якова з багатьма картинами, побудована в 1457–1518 рр.; Єпископська семінарія, шпиталь св. Йоганна, де крім багатьох цінних картин (шість із них належать пензлю Мемлінга), зберігається рака св. Урсули, на якій Мемлінг намалював катування 11.000 кельнських дівчат — твір, що вважається шедевром цього художника. Мемлінгу, так само як і уродженцю Брюгге, математику Стевіну, винахіднику децимальних мір, споруджено пам'ятники.

Брюгге — осідок єпископа з 1559 року, тут знаходяться: суд першої інстанції, провінційне управління Західної Фландрії, Гімназія, Академія мистецтв з картинною галереєю (побудована в 1719 р., знову перероблена в 1755 р.), музей, Ботанічний сад, Публічна бібліотека (з 562-ма рукописами), театр і багато благодійних установ. Головні галузі промисловості в Брюгге — виробництво лляних, вовняних та бавовняних тканин, мережив; крім того, є пивоварні та винокурні заводи, а також кораблебудування.

На центральній площі стоїть пам'ятник Яну Брейделю, героєві битви «Золотих шпор». На північ від центру міста розташований «Мереживний центр», де можна придбати шедеври місцевих мереживниць, і Єрусалимська церква.

Старий ринок у Брюгге

Музеї[ред.ред. код]

Особи, пов'язані з містом[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

  • 9472 Брюгге — астероїд, названий на честь міста.

Посилання[ред.ред. код]