Брюс Стерлінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Bruce Sterling (Open Cultures) cropped.jpg

Брюс Сте́рлінг (Bruce Sterling, *14 квітня 1954) — американський письменник-фантаст

Народився в 1954 році.

Свій перший роман, «Involution Ocean», опублікував у 1977-му. Але справжній прорив стався на початку 1980-х, коли він проявив себе не тільки як письменник, але і як критик і полеміст. У 1980 році вийшов у світ роман «Штучна дитина» (The Artificial Kid), де описана цивілізація, яка виділяє спеціальні «вільні» зони на планеті, де дозволена будь-яка протизаконна діяльність, і де індустрія розваг заснована на продажі записів вуличних боїв, знятих автоматичними камерами. В деякому сенсі цей роман став передвісником кіберпанку, напряму наукової фантастики, якій Стерлінг віддав усю свою молоду енергію, з великим успіхом пропагуючи і захищаючи його.

Молодий Стерлінг був засновником і учасником письменницького семінару в Техасі, у результаті якого декілька його учасників створили ядро нового напрямку. У фензині «Cheap Truth» («Дешева правда») Стерлінг, під псевдонімом Вінсент Омніаверітас (Visncent Omniaveritas), критикував кожного, хто не був згоден з тим, що цей новий напрям наукової фантастики був даний Богом.

По-справжньому кіберпанк проявив себе в романі Вільяма Гібсона «Нейромансер» (1984). Але через два роки перша хвиля згасла, і «Cheap Truth» закрився. У той час Стерлінг редагував антологію Mirrorshades, яка дотепер вважається найкращим джерелом для того, хто бажає познайомитися з літературною стороною кіберпанку.

Дехто з тих, хто починав у той час, дотепер пишуть у тому ж стилі. До Стерлінга це не відноситься. Багато з проблем, з якими кіберпанк мав справу на самому початку, як і раніше турбують Стерлінга, але він пише про них, використовуючи набагато більшу розмаїтість форм замість стандартної моделі кіберпанку.

Як приклад можна взяти його інтерес до інформаційних технологій і біотехнологій. Ще в 1982 році він почав серію оповідань, своєрідну історію майбутнього, у яких людство вийшло в космічний простір і зустріло технічно розвинутішу цивілізацію. Одна з головних ідей збірника (Shaper/Mechanist) — це вибір між двома шляхами розвитку — біологічним та технологічним. Коли людина підкорює всесвіт, помилково вважати, що вона, як біологічний вид, залишиться незмінною. Ці не схожі одне на одне оповідання були доповнені в 1985 році романом «Шизматриця» (Schismatrix).

Дія «Острови в мережі» (Islands in the Net) відбувається на Землі, у недалекому майбутньому. Проблеми віку інформації, раннє бачення глобальної інформаційної мережі і долі країн, які стоять за цією мережею. Передбачається, що такі «Острови в мережі» повинні значно впливати на світову політику.

Потреба Стерлінга в розмаїтості в черговий раз проявила себе, коли він у співавторстві з Вільямом Гібсоном написав «Різницева машина» (The Difference Engine) (1990). Це приклад одного з найретельніше пророблених творів в стилі «steam punk». Дія відбувається в Лондоні, в епоху королеви Вікторії, але в паралельному світі, де спроби Беббіджа створити комп'ютер увінчалися успіхом. Таким чином, інформаційна революція відбулася раніше промислової. Як наслідок, Лондон заполонили парові комп'ютери (і навіть система обробки текстів, що працює на вугіллі), номери карток соціального страхування, і багато чого іншого, що в нас, як правило, асоціюється з кінцем 20 століття. В результаті вийшов захоплюючий роман, який дозволяє глянути на повсякденні речі з незвичайної точки зору.

Інтерес Стерлінга до інформаційних технологій привів його на кілька років у журналістику, після чого з'явився нефантастичний роман (The Hacker Crackdown) (1992), який розповідає про боротьбу американської влади з хакерами. Потім він повертається до фантастики і пише «Важка погода» (Heavy Weather) (1995), знову створивши щось несхоже на все попереднє. Цього разу мова йде про групу людей, які полюють за найбільшим ураганом. Науковий інтерес і мисливський інстинкт керують головними героями і представлені як дві сторони однієї медалі.

В даний час Стерлінг пише романи, у яких актуальні проблеми нашого часу показані з нових позицій і в незвичайній перспективі.

Нагороди і премії[ред.ред. код]

 • 1997 Премія Х'юго // Коротка повість (Novellette) Велосипедний Майстер / Bicycle Repairman (1996)
 • 1998 Премія Локус Locus Award // Коротка повість (Novellette) Такламакан / Taklamakan (1998)
 • 1998 Премія Локус // Оповідання (Short Story) Манеки-Неко / Maneki Neko (1997)
 • 1999 Премія Х'юго // Коротка повість (Novellette) Такламакан / Taklamakan (1998)
 • 2002 Премія Локус // Публіцистика (Nonfiction Book) Майбутнє вже почалося: Що чекає кожного з нас в наступні п'ятдесят років? / Tomorrow Now: Envisioning the Next Fifty Years (2002)

Бібліографія[ред.ред. код]

 • (Involution Ocean), 1977
 • Штучна дитина (The Artificial Kid), 1980
 • Схізматриця (Schismatrix), 1985
 • Острови в мережі (Islands in the Net), 1988
 • Різницева машина (The Difference Engine), 1990 (у співавторстві з Вільямом Ґібсоном)
 • (The Hacker Crackdown), 1992
 • Важка погода (Heavy Weather), 1994
 • Святий вогонь (Holy Fire), 1996
 • Розпад (Distraction), 1998
 • Дух часу (Zeitgeist), 2000
 • Зенітний кут (The Zenith Angle), 2004