Буремний перевал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва Буремний перевал
Wuthering.jpg
Титульна сторінка видання 1847 р.
Автор Емілі Бронте
Назва мовою оригіналу англ. Wuthering Heights
Країна Велика Британія Велика Британія
Мова англійська
Жанр роман
Видавництво Thomas Cautley Newby
Публікація 1847
Публікація
українською мовою
30 жовтня 2009

Буремний перевал (англ. Wuthering Heights) — єдиний роман Емілі Джейн Бронте. Його було видано під чоловічим псевдонімом Елліс Белл у 1847 році. Оцінки літературної цінності з плином часу змінювались з негативних на позитивні, особливо у 20-ті роки минулого століття. Сьогодні, роман належить до канону класичної англійської літератури.

Книга має декілька екранізацій. Найвідомішою є версія від 1992 року з Жульєт Бінош у ролі Кетрін (Катерина) і Ральфом Файнсом у ролі Гіткліфа (Хіткліфа).

Сюжет[ред.ред. код]

Роман починаєтся з моменту коли містер Локвуд господар маєтку Трашкрос-Грейнджу («Гніздо дрозда»), який орендує цей дім у Гіткліфа їде з візитом до маєтку «Буремний перевал». Після першої зустрічі із таємничими жителями маєтку він повертається до Трашкрос-Грейнджу. Внаслідок своєї хвороби він змушений там залишитися. Тамтешня економка — Еллен Дін розповідає йому історію сімей Ерншоу, Лінтонів і таємничого Гіткліфа.

Темою роману є любов Гіткліфа і Кетрін. Події відбуваються наприкінці вісімнадцятого та початку дев'ятнадцятого століття в маєтках Буремний перевал і Гніздо дрозда. Буремний перевал — це майно родини Ерншоу, а Трашкрос-Грейндж (англ. Thrushcross Grange) — багатої сім'ї Лінтонів.

Старий містер Ерншоу батько двох дітей — Кетрін і Гіндлі (Хіндлі), повертаючись з мандрівки додому, в Лондоні знаходить на вулиці маленького циганського хлопчика. Він вирішує забрати його до себе і дати йому ім'я Гіткліф. Дочка містера Ерншоу, Кетрін дуже тепло приймає свого названого брата, але Гіндлі ревнує свого батька до зна́йди Гіткліфа. Після смерті батька він знущається над Гіткліфом. Згодом Кетрін і Гіткліф закохуються. Та одного разу вона зустрічає Едгара Лінтона. Він сподобався їй своєю чарівністю і бездоганними манерами, проте по-справжньому вона кохала тільки Гіткліфа. Коли Гіткліф дізнається, що Едгар освідчився його коханій, він утікає з Буремного перевалу, але згодом повертається після трьох років відсутності, але вже багатою людиною, практично власником Буремного перевалу, з твердими намірами помститися родині Лінтонів.

Йому вдається закохати у себе Ізабеллу — сестру Едгара Лінтона. Вони утікають разом і згодом одружуються. Та з часом Гіткліф своєю жортстокістю перетворює її життя в пекло. Ізабелла б з радістю повернулась до брата, але той не бажає примирення, тому вона вагітна втікає до Лондона де у неї народжується син від Гіткліфа. Згодом помирає і Кетрін після народження своєї доньки, яку теж назвали Кетрін. Гіткліф дуже страждає ці страждання роблять його жорстокішим.

Після смерті брата Кетрін Гіндлі, Гіткліф стає повновласним господарем Буремного перевалу та стає опікуном сина Гіндлі — Гортона (Хортона). Гіндлі програв свій маєток Гіткліфу в карти. Через свою сліпу помсту та жорстокість Гіткліф знущаєтся над Гортоном, як колись Гіндлі над ним — Гіткліфом. Однак, Гортон в особі Гіткліфа бачив єдину близьку людину, тому все ж прив'язався до свого опікуна. Ізабелла через 12 років помирає в Лондоні і залишає свого сина Лінтона сиротою. Після деякого часу, молодша Кетрін випадково до Буремного перевалу і зустріла двох своїх двоюрідних братів — спочатку Гортона, а через декілька років Лінтона якого батько забрав до себе. Дитяче почуття розвивалося між Кетрін і Лінтоном. Кетрін не знала, що Лінтон спочатку вдавав любов, тому що його змусив батько, який намагався за будь-яку ціну завершити помсту, яку обіцяв своїм найлютішим ворогам — Гіндлі та Едгарові.

Коли Кетрін виповнюється 17 років, Гіткліф силою змушує її до шлюбу зі своїм сином Лінтоном. Едгар помирає через хворобу, і Гіткліф стає опікуном молодшої Кетрін та власником Трашкрос-Грейнджу. Однак Лінтон все життя тяжко хворів, тому незабаром помер, залишивши Кетрін удовою.

Молода вдова залишається сама з Гіткліфом і своім двоюрідним братом Гортоном. Кетті та Гортон згодом закохуються одне в одного. Після загадкової смерті Гіткліфа, який під кінець свого життя втратив «інтерес до помсти», як він сам сказав, вони вирішили одружитися. Гіткліф не зміг завадити почуттям Кетрін та Гортона. Мертвим свого господаря, знаходить Еллен, в кімнаті його коханої Кетрін. Гіткліфа хоронять поруч з могилою старшої Кетрін.

Місцеві жителі часто розповідають різні історії про те, що вони бачать разом душі Гіткліфа і старшої Кетрін. Але, як каже Еллен: «їй не віриться, що на їхніх уже привітних землях можуть ходити чиїсь неупокоєні душі». Це ніби своєрідний щасливий фінал для закоханих — вони хоч після своєї смерті зможуть бути разом.

Різне[ред.ред. код]

Кейт Буш, натхнена долею жителів Буремного перевалу, в 1978 році випустила продовження «Буремний перевал», в якому Кетрін просить Гіткліфа, аби він її прийняв до себе.

Джерела[ред.ред. код]

  • This article incorporates text from a publication now in the public domain : Cousin, John William (1910). A Short Biographical Dictionary of English Literature. London, J. M. Dent & Sons; New York, E. P. Dutton.

Посилання[ред.ред. код]