Буркіна-Фасо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Буркіна-Фасо
Burkina Faso

Прапор Буркіна-Фасо Герб Буркіна-Фасо
Прапор Герб
Девіз: "Unité, Progrès, Justice"
(Французька) "Єдність, прогрес, справедливість"
Гімн: Une Seule Nuit
(Французька) "Одна єдина ніч"
Розташування Буркіна-Фасо
Столиця
(та найбільше місто)
Уагадугу
12°20′ пн. ш. 1°40′ зх. д. / 12.333° пн. ш. 1.667° зх. д. / 12.333; -1.667
Офіційні мови Французька
Державний устрій Parliamentary system
 - Президент Мішель Кафандо
 - Прем'єр-міністр Ісаак Зіда
Незалежність від Франції 
 - Дата 5 серпня 1960 
Площа
 - Загалом 274 000 км² (74)
 - Води (%) 0.1%
Населення
 - оцінка 2005 р. 13,228,000 (66)
 - перепис 1996 р. 10,312,669
 - Густота 48/км² (145)
ВВП (ПКС) 2005 р., оцінка
 - Повний 16.845 billion1 (117)
 - На душу населення 1,284 (163)
ІРЛП  (2004) 0.342 (низька) (174)
Валюта Франк CFA (XOF)
Часовий пояс GMT
Домен інтернету .bf
Телефонний код +226
Saheluzrasas.PNG

Політичні структури
Сахеля

XI-XIII ст.
Імперія Гана  ·  Канем  ·  Текрур
XIII-XVIII ст.
Джолоф (Волоф)  ·  Імперія Малі  ·  Імперія Сонгай  ·  Моси  ·  Міста-держави хауса  ·  Багірмі  ·  Вадан  ·  Дарфурський султанат  ·  Сеннар  ·  Борну  ·  Сокото  ·  Масина  ·  Такедда
XIX-XX ст.
(Колонії)
Британська колонія Нігерія  ·  Судан (колонія)  ·  Французька Західна Африка  ·  Французька Екваторіальна Африка
XX ст.
(Незалежні держави)
Сенегал  ·  Мавританія  ·  Буркіна-Фасо  ·  Малі  ·  Нігерія  ·  Нігер  ·  Камерун  ·  Чад  ·  Судан  ·  Еритрея


Буркіна́-Фасо́ (фр. Burkina Faso МФА: [bɚˌkiːnəˈfɑːsoʊ]) — держава у Західній Африці. На північному заході межує з Малі, на півдні — з Кот-д'Івуаром, Ґаною, Того і Беніном, на сході — з Нігером.

Історія[ред.ред. код]

Рання історія[ред.ред. код]

На початку XI століття на територію країни прийшли племена мосі з північного сходу нинішньої Гани. Мосі підпорядкували собі місцеві племена н'єн'єсе, грусі і буса. Плем'я догон відступило на північ. На території сучасного Буркіна-Фасо з XIV століття існували держави Уагадугу, Ятенга, Тенкодого і Фадан-Гурмаі. З XIV по XVI століття держава Ятенга завоювала частину територій сусідніх Малі і Сонгай.

Колоніальний період[ред.ред. код]

В кінці XIX століття почалася колонізація земель французами. В 1895 році була розбита армія держави Ятенга, в 1897 році Фадан-Гурмаі визнала протекторат Франції. З 1904 по 1919 Верхня Вольта входила у французьку колонію Верхній Сенегал - Нігер, потім виділена в окрему колонію. В 1934 році побудована залізниця до Абіджана. В 1947 році була відновлена ​​колонія Верхня Вольта. Набирало силу «Африканське демократичне об'єднання» (АДП), на чолі якого спочатку стояв Кулібалі, потім Моріс Ямеого. З 1947 по 1958 Французька Верхня Вольта була заморською територією Франції, потім була утворена автономна Республіка Верхня Вольта у складі Французької співдружності. У 1958 році Верхня Вольта висловила бажання приєднатися до Федерації Малі (Малі і Сенегал) яку планували тоді створити, і яка існувала в 1959-1960 роках, однак під тиском сусіднього з нею Берега Слонової Кістки вона відмовилася від участі в цій федерації. Президентом республіки в грудні 1959 року став Ямеого, першим ділом він заборонив всі політичні партії, крім своєї.

Період незалежності[ред.ред. код]

5 серпня 1960 року Ямеого проголосив незалежність держави Верхня Вольта і став її президентом.

В січні 1966 року почався загальнонаціональний страйк, в результаті якої Ямеого був повалений. Влада перейшла до військових на чолі з підполковником Сангуле Ламізаною. В 1970 році була прийнята нова конституція, дозволені політичні партії, Ламізана (що став бригадним генералом) був обраний загальним голосуванням президентом країни. Проте напередодні чергових президентських виборів в 1974 році загострилися розбіжності серед керівництва правлячої партії, і в лютому 1974 року Ламізана узурпував владу. В 1977 році Ламізана повернув країну до громадянського правління. Але в листопаді 1980 року у Верхній Вольті знову був встановлений військовий режим, на чолі з полковником Сей Зербо.

В листопаді 1982 року Зербо був зміщений в результаті чергового військового перевороту, який привів до влади майора Жана Батіста Уедраого. В 1983 році новий президент вирішив порвати з «лівими» в своєму уряді, одним із заходів стало видалення з кабінету міністрів прихильника лівих поглядів капітана Томаса Санкари.

В результаті наступного військового перевороту в серпня 1983 року Томас Санкара став главою держави, перейменував країну в Буркіна-Фасо і проголосив курс на соціальну революцію, який втілював у життя вельми нестандартними способами. У суспільстві він був дуже популярний, не в останню чергу через підкреслював близькості до народу - наприклад, не користувався в своєму робочому кабінеті кондиціонером, «оскільки народу це недоступно», відмовився санкціонувати розвішування своїх портретів в публічних місцях і офісах у зв'язку з тим, що «у нас в країні таких, як я, сім мільйонів». За свої ліві погляди Санкара був прозваний «Африканським Че Геварою».

В 1985 році розгорівся прикордонний конфлікт з Малі через розташування на недемаркованій ділянці кордону території, багатої мінеральними ресурсами (т. Н. «Агашерська війна»). За рішенням Міжнародного суду ООН, куди звернулися сторони, спірна територія була поділена приблизно навпіл.

15 жовтня 1987 року Санкара був вбитий в результаті перевороту, зробленим його найближчим соратником Блезом Компаоре. 11 червня 1991 року була прийнята нова конституція. В 1997 році були скасовані обмеження на кількість переобрань президента, що дало Компаоре право займати цей пост фактично довічно.

На тлі масових демонстрацій, спровокованих підготовкою поправок до конституції, відповідно до яких президент Компаоре, який перебуває при владі 27 років, міг знову претендувати на цей пост в майбутньому році і залишитися при владі ще на 5 років, 30 жовтня 2014 року в країні стався переворот. До влади прийшли військові. В країні введено комендантську годину. Уряд відправлено у відставку, а парламент розпущений. Замість них, буде сформований тимчасовий орган управління країною, який протягом року повинен відновити конституційний порядок [1].

Географія, природа[ред.ред. код]

Мапа Буркіна-Фасо
Топографічна мапа Буркіна-Фасо
Площа ООН в Уаґадуґу.

Рельєф — хвилясте плато з нечастими низькими горбами висотою до 500 метрів. Плато замкнено пагорбами на заході і південно-сході; витоки ріки Вольта; напівпустелі на півночі, ліси і фермерські землі на півдні.

На південному заході — гори до 747 м (гора Тена-Куру). Клімат субекваторіальний, характеризується наявністю трьох основних сезонів: прохолодний сухий сезон продовжується з листопада по березень, спекотний сухий — з березня по травень, спекотний вологий — іншу частину року. Найбільші ріки — Чорна Вольта, Біла Вольта. Багато шкідливих комах, зокрема, малярійні комарі, мухи цеце (переносник сонної хвороби), терміти та сарана.

Економіка[ред.ред. код]

Буркіна-Фасо — аграрна країна з частково розвиненим гірничим сектором. У сільському господарстві зайнято понад 80% працездатного населення, а частка цієї галузі в національному виробництві становить 34% (1994). Експорт: бавовна, арахіс, домашня худоба, шкіра, злаки. Основні галузі промисловості: гірнича (золото, ртуть, марганець, нікель та ін.), текстильна. Шляхи сполучення — автомобільні та залізничні. Головний вид транспорту: автомобільний, частково — залізничний, повітряний. Міжнародні аеропорти містяться в Уаґадуґу і Бобо-Діуласо. Є також 49 невеликих місцевих аеродромів.

Політика[ред.ред. код]

За допомогою Франції, діючий Президент Республіки, Блез Компаоре , у 1987 році здійснив військовий переворот, внаслідок якого він і був обраний на пост глави держави. Під час перевороту загинув його близький друг і соратник, Томас Шанкара, котрого зрадив, тоді ще майбутній Президент.

Згідно з конституцією 1991 року, форму правління країни Буркіна-Фасо можна охарактеризувати як напівпрезидентська. В ній задекларовано, що парламент може бути розпущено Президентом, термін одного строку президенства котрого становить сім років.

У 2000 році у конституцію внесли зміни, щодо терміну президенства, скоротивши його до 5 років. Зміни діяли лише до 2005 року, адже саме на цей рік були призначені вибори Президента Республіки. Зміни були відмінені Блезом Компаоре після його переобрання. За допомогою внесення певних змін у конституцію, Блезу Компаоре вдається залишатися на посту Президента аж дотепер. Варто зазначити, що в країні спостерігається сильна політина роздробленість, що дозволяє Блезу Компаоре щоразу бути переобраним. Також в Буркіна-Фасо немає обов'язкової 50 відсоткової явки виборців. Так у листопаді 2010 Компаоре знову був переобраний. Проголосувало всього півтора мільйони жителів, що становить 10 відсотків від загальної їх кількості.

Парламент складається з однієї палати, відомої як Національні збори, яка має 111 місць, члени цієї палати обираються строком на п'ять років. Існує також Конституційна палата, що складається з десяти членів, а також Економічна і Соціальна Ради, ролі яких носять чисто консультативний характер.

Політичні свободи у Буркіна-Фасо строго обмежені. Трапляються випадки насильства над журналістами, представниками міжнародних громадських організацій, чи просто активними громадянами, котрі часто-густо фінансуються державою.

Культура[ред.ред. код]

Мови: французька (офіційна), близько 50 місцевих суданських мов, якими розмовляють майже 90% населення;

Раз на два роки в Уаґадуґу проходить найбільший на континенті фестиваль африканських фільмів.


  1. Шаблон:Cite web url = http: //9tv.co.il/news/2014/10/31/188719.html