Біг на 10000 метрів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Біг на 10000 метрів — легкоатлетична дисципліна, що входить до програми Олімпійських ігор та чемпіонатів світу з легкої атлетики. Крім стадіонного бігу проводяться змагання на 10 км з кросу та бігу по шосе.

Рекорди світу[ред.ред. код]

Рекорди світу фіксуються тільки для стадіонного бігу. Станом на липень 2012 рекорд світу серед чоловіків становить 26:17.53 і належить Кененісі Бекеле з Ефіопії. Серед жінок рекорд світу становить 29:31.78 і належить Ван Цзюнься з Китаю.

Медалісти[ред.ред. код]

Олімпійські ігри[ред.ред. код]

Чоловіки[ред.ред. код]

Ігри Золото Срібло Бронза
Стокгольм 1912 Фінляндія Ганнес Колехмайнен США Льюїс Теваніма Фінляндія Альбін Стенроос
Антверпен 1920 Фінляндія Пааво Нурмі Франція Жозеф Гіймо Велика Британія Джеймс Вілсон
Париж 1924 Фінляндія Вілле Рітола Швеція Едвін Віде Фінляндія Ееро Берг
Амстердам 1928 Фінляндія Пааво Нурмі Фінляндія Вілле Рітола Швеція Едвін Віде
Лос-Анджелес 1932 Польща Януш Кусоцинський Фінляндія Волмарі Ісо-Голло Фінляндія Лассе Віртанен
Берлін 1936 Фінляндія Ілмарі Сальмінен Фінляндія Арво Аскола Фінляндія Волмарі Ісо-Голло
Лондон 1948 Чехословаччина Еміль Затопек Франція Ален Мімун Швеція Бертіл Альбертссон
Гельсінкі 1952 Чехословаччина Еміль Затопек Франція Ален Мімун СРСР Олександр Ануфрієв
Мельбурн 1956 СРСР Володимир Куц Угорщина Йожеф Ковач Австралія Аллан Лоуренс
Рим 1960 СРСР Петро Болотніков Німеччина Ганс Гродоцькі Австралія Девід Пауер
Токіо 1964 США Біллі Міллс Туніс Могаммед Гаммуді Австралія Рон Кларк
Мехіко 1968 Кенія Нафталі Тему Ефіопія Мамо Волде Туніс Могаммед Гаммуді
Мюнхен 1972 Фінляндія Лассе Вірен Бельгія Еміль Путтерманс Ефіопія Мірутс Їфтер
Монреаль 1976 Фінляндія Лассе Вірен Португалія Карлос Лопес Велика Британія Брендан Фостер
Москва 1980 Ефіопія Мірутс Їфтер Фінляндія Карло Манінка Ефіопія Могамед Кедір
Лос-Анджелес 1984 Італія Альберто Кова Велика Британія Майк Маклеод Кенія Майкл Мусьокі
Сеул 1988 Марокко Брагім Бутаєб Італія Сальваторе Антібо Кенія Кіпкембой Кімелі
Барселона 1992 Марокко Халід Сках Кенія Річард Челімо Ефіопія Аддіс Абебе
Атланта 1996 Ефіопія Хайле Гебрселассіє Кенія Пол Тергат Марокко Салех Гіссу
Сідней 2000 Ефіопія Хайле Гебрселассіє Кенія Пол Тергат Ефіопія Ассефа Мезгебу
Афіни 2004 Ефіопія Кененіса Бекеле Ефіопія Сілеші Сігіне Еритрея Зерсенай Тадесе
Пекін 2008 Ефіопія Кененіса Бекеле Ефіопія Сілеші Сігіне Кенія Міка Коґо
Лондон 2012 Велика Британія Мо Фара США Гален Рупп Ефіопія Таріку Бекеле

Жінки[ред.ред. код]

Ігри Золото Срібло Бронза
Сеул 1988 СРСР Ольга Бондаренко Велика Британія Ліз Макколган СРСР Олена Жупієва-В'язова
Барселона 1992 Ефіопія Дерарту Тулу ПАР Елана Меєр США Лінн Дженнінгс
Атланта 1996 Португалія Фернанда Рібейро КНР Ван Цзюнься Ефіопія Гете Вамі
Сідней 2000 Ефіопія Дерарту Тулу Ефіопія Гете Вамі Португалія Фернанда Рібейро
Афіни 2004 КНР Сін Хвейна Ефіопія Еєгаєгу Дібаба Ефіопія Дерарту Тулу
Пекін 2008 Ефіопія Тірунеш Дібаба Туреччина Елван Абейлегессе США Шелейн Фленеген
Лондон 2012 Ефіопія Тірунеш Дібаба Кенія Саллі Кіп'єго Кенія Вів'єн Черуйот

Чемпіонати світу[ред.ред. код]

Чоловіки[ред.ред. код]

Чемпіонат Золото Срібло Бронза
Гельсінкі 1983 Італія Альберто Кова (ITA) НДР Вернер Шильдгауер (GDR) НДР Гансєрг Кунце (GDR)
Рим 1987 Кенія Пол Кіпкоеч (KEN) Італія Франческо Панетта (ITA) НДР Гансєрг Кунце (GDR)
Токіо 1991 Кенія Мозес Тануї (KEN) Кенія Річард Челімо (KEN) Марокко Халід Сках (MAR)
Штутгарт 1993 Ефіопія Хайле Гебрселассіє (ETH) Кенія Мозес Тануї (KEN) Кенія Річард Челімо (KEN)
Готенбург 1995 Ефіопія Хайле Гебрселассіє (ETH) Марокко Халід Сках (MAR) Кенія Пол Тергат (KEN)
Афіни 1997 Ефіопія Хайле Гебрселассіє (ETH) Кенія Пол Тергат (KEN) Марокко Салах Гіссу (MAR)
Севілья 1999 Ефіопія Хайле Гебрселассіє (ETH) Кенія Пол Тергат (KEN) Ефіопія Ассефа Мезгебу (ETH)
Едмонтон 2001 Кенія Чарлз Каматі (KEN) Ефіопія Ассефа Мезгебу (ETH) Ефіопія Хайле Гебрселассіє (ETH)
Париж 2003 Ефіопія Кененіса Бекеле (ETH) Ефіопія Хайле Гебрселассіє (ETH) Ефіопія Сілеші Сігіне (ETH)
Гельсінкі 2005 Ефіопія Кененіса Бекеле (ETH) Ефіопія Сілеші Сігіне (ETH) Кенія Мозес Мосоп (KEN)
Осака 2007 Ефіопія Кененіса Бекеле (ETH) Ефіопія Сілеші Сігіне (ETH) Кенія Мартін Мататі (KEN)
Берлін 2009 Ефіопія Кененіса Бекеле (ETH) Еритрея Зерсенай Тадесе (ERI) Кенія Мозес Масаї (KEN)
Дегу 2011 Ефіопія Ібрагім Єйлан (ETH) Велика Британія Мо Фара (GBR) Ефіопія Імане Мерга (ETH)

Жінки[ред.ред. код]

Чемпіонат Золото Срібло Бронза
Рим 1987 Норвегія Інгрід Крістіансен (NOR) СРСР Олена Жупієва (URS) НДР Катрін Уллріх (GDR)
Токіо 1991 Велика Британія Ліз Макколган (GBR) КНР Чжон Хуаньді (CHN) КНР Ван Сютін (CHN)
Штутгарт 1993 КНР Ван Цзюнься (CHN) КНР Чжон Хуаньді (CHN) Кенія Саллі Барсосіо (KEN)
Готенбург 1995 Португалія Фернанда Рібейро (POR) Ефіопія Дерарту Тулу (ETH) Кенія Тегла Лороупе (KEN)
Афіни 1997 Кенія Саллі Барсосіо (KEN) Португалія Фернанда Рібейро (POR) Японія Чіба Масако (JPN)
Севілья 1999 Ефіопія Гете Вамі (ETH) Велика Британія Пола Редкліфф (GBR) Кенія Тегла Лороупе (KEN)
Едмонтон 2001 Ефіопія Дерарту Тулу (ETH) Ефіопія Бергане Адере (ETH) Ефіопія Гете Вамі (ETH)
Париж 2003 Ефіопія Бергане Адере (ETH) Ефіопія Веркнеш Кідане (ETH) КНР Сунь Інцзє (CHN)
Гельсінкі 2005 Ефіопія Тірунеш Дібаба (ETH) Ефіопія Бергане Адере (ETH) Ефіопія Еєгаєгу Дібаба (ETH)
Осака 2007 Ефіопія Тірунеш Дібаба (ETH) Туреччина Елван Абейлегессе (TUR) США Кара Гучер (USA)
Берлін 2009 Кенія Лінет Масаї (KEN) Ефіопія Меселеч Мелкаму (ETH) Ефіопія Вуде Аялев (ETH)
Дегу 2011 Кенія Вів'ян Черуйот (KEN) Кенія Саллі Кіп'єго (KEN) Кенія Лінет Масаї (KEN)