Білотка альпійська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Білотка альпійська
LeontopodiumAlpinum-1.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Рослини
Клас: Складноцвіті (Compositae)
Вид: Leontopodium
Біноміальна назва
Leontopodium alpinum
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Leontopodium alpinum

Біло́тка альпі́йська (лат. Leontopodium alpinum) інші назви — едельвейс, гуцули називають цю квітку — шовкова косиця.


Едельвейс[ред.ред. код]

Росте на вапнякових скелях в альпійському та субальпійському поясах. Трапляється дуже рідко в Українських Карпатах, зокрема на вершинах гір Близниці, Ненєски, у найбільш важкодоступних місцях, на стрімких скелях, але і там зазнає винищення. Білотка альпійська зростає не тільки в Карпатах; росте в горах Західної Європи (зокрема Альпах), на Балканах. Близькі види трапляються в горах Середньої Азії, на Далекому Сході.Ботанічні характеристики[ред.ред. код]

Багаторічна трав'яниста рослина з родини складноцвітих.

Походження назви[ред.ред. код]

Наукова назва роду походить від грецьких слів, які в перекладі означають «лев'яча лапа».

Поширення[ред.ред. код]

Росте на вапнякових скелях в альпійському та субальпійському поясах. Трапляється дуже рідко в Українських Карпатах, зокрема на вершинах гір Близниці, Ненєски. у найбільш важкодоступних місцях, на стрімких скелях, але і там зазнає винищення. Білотка альпійська зростає не тільки в Карпатах; росте в горах Західної Європи (зокрема Альпах), на Балканах. Близькі види трапляються в горах Середньої Азії, на Далекому Сході.

Білотка у легендах[ред.ред. код]

Рослина вважається символом мужності й кохання і у всіх гірських народів овіяна поетичним ореолом легенд. Цю рослину дуже поважають у Карпатах. У Швейцарії її називають Edelweiß від німецьких слів «благородний», «білий». Іноді Едельвейс іменують «королевою квітів» або «принцесою Альп», а грецька наукова назва Leontopodium означає «левова лапа». Про романтичну квітку багато регіонів складають свої власні легенди. Для різних народів гірський едельвейс означає одне і теж: любов, відданість, відвагу.

Естетичні характеристики[ред.ред. код]

Горизонтально відхилені, густо опушені приквіткові листочки білотки, що оточують суцвіття — кошики, надають їй вигляду чудової сріблястої багатопроменевої зірки. Недарма у Франції едельвейс називають «зіркою полонин», в Італії — «квіткою скель», а у нас в Карпатах — «шовковою косицею».

Охорона[ред.ред. код]

Повсюдно охороняється законом. Занесена до Червоної книги України. Потребує найсуворішої охорони. В той же час, рослину легко розводити в культурних умовах. Не слід думати, що екземпляри квіток білотки, які масово продають туристам на сувенірних розкладках, є зібраними в природі. Їхнє походження — з грядок місцевих господинь[1].

  1. Закарпатець творить картини з ...квітів, трав, гілок, коріння