Бірманська операція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Бірманська кампанія — бойові дії на території Бірми під час Другої світової війни між британськими силами (включаючи індійські і бірманські війська, а також китайські підрозділи та американські найманці) та силами Японської імперії (в їх складі індійські та бірманські підрозділи).

Напередодні війни[ред.ред. код]

Бірма була частиною Британської імперії, завойованою в ході англо-бірманських воєн наприкінці 19 ст. Деякий час колонія управлялалася з Індії, а з 1937 року отримала відносне самоврядування.

1941 року в Бірмі знаходилися 1-а бірманська дивізія (в складі 1-ої і 2-ої бірманських бригад), в квітні прибула 13-та індійська бригада (включена в 1-у бірманську дивізію), в січні — 16-а індійська бригада (резерв командуючого військами в Бірмі).

Британське командування вважало, що японці можуть вторгнутися до Бірми через територію Шанської області, єдиною дорогою з Лаосу. Варіант південного шляху, через Тенассерім, практично не розглядався, оскільки через гористий і лісистий перешийок Кра можна було пробитися лише стежками. Виходячи з цього, командувач військами в Бірмі генерал Дональд Кеннет Маклеод направив напередодні війни 13-у індійську і 1-ю бірманську бригади в Шанську область, залишивши на півдні Бірми тільки 2-у бірманську бригаду, яка повинна була обороняти 500-км ділянку кордону, а також міста Моулмейн і Тавой, і транзитний аеродром в Вікторія-пойнт (нині Кодаун) на південному краю Бірми.