Важка атлетика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Weightlifting pictogram.svg

Важка атлетика — силовий вид спорту, в основі якого лежить виконання вправ зі штангою  — піднімання ваги. Змагання з важкої атлетики сьогодні включають в себе дві вправи — ривок та поштовх.

В программі Олімпійських ігор з 1896 (крім 1900, 1908, 1912). Програма змагань та вагової категорії спортсменів постійно змінювались. До створення міжнародної федерації важкої атлетики та культуризму важкоатлети змагались в жимі,ривку та поштовху двома руками, іноді — в ривку та поштовху однією рукою; • з 1920 - у триборстві (ривок і поштовх однією рукою, поштовх двома руками), • з 1924 - в п'ятиборстві (ривок і поштовх однією рукою, жим, ривок і поштовх двома руками), • з 1928 по 1972 - у триборстві (жим, ривок, і поштовх двома руками), • з 1973 - двоєборство.

Вправи[ред.ред. код]

1964. XVIII Летние Олимпийские игры. Тяжелая атлетика.jpg

Ривок - це вправа, в якому спортсмен здійснює підйом штанги над головою одним злитим рухом прямо з помосту на повністю випрямлені руки, одночасно підсідає під неї. Потім, утримуючи штангу над головою на випрямлених руках , спортсмен піднімається, повністю випрямляючи ноги.


Поштовх - це вправа складається з двох роздільних рухів. Під час взяття на груди спортсмен відриває штангу від помосту, піднімає її на груди, одночасно підсідає під неї , а потім піднімається. Потім він напівприсідає і різким рухом посилає штангу вгору на прямі руки, одночасно підсідаючи під неї , розкидаючи ноги вперед-назад («ножиці») або трохи в сторони (швунг). Після фіксування положення штанги над головою, спортсмен випрямляє ноги, ставлячи стопи на одному рівні (паралельно), утримуючи штангу над головою на випрямлених руках.


Жим (точніше, жим стоячи з грудей ) - це вправа полягає у взятті з підлоги штанги на груди і вичавлюванні її над головою за рахунок одних лише м'язів рук. Це вправа була виключено з програми змагань у зв'язку з тим, що багато атлетів почали робити замість нього жимів швунгі - штовхання штанги грудьми і всім тілом за допомогою м'язів ніг (використовуючи підсід). У результаті, м'язи рук майже не брали участь в цій роботі. При цьому різницю між «чесним жимом» і таким трюком з боку суддів помітити було дуже складно. У підсумку, ті атлети, які як і раніше робили «чесний жим», опинилися в невигідному становищі. Крім того, жим виявився дуже травматичним, багато хто отримав травму попереково крижового відділу хребта. Виходячи з усього цього, жим був виключений з програми змагань, хоча як і раніше є ефективною силовою вправою.

Проведення змагань[ред.ред. код]

Важка атлетика - це пряме змагання , коли кожен атлет має три спроби в ривку і три спроби в поштовху. Найважча вага піднятої штанги в кожній вправі підсумовується в загальному заліку. Змагання з важкої атлетики судять 3 рефері, і їх рішення стають офіційними за принципом більшості.

На відміну від інших силових видів спорту, у важкій атлетиці важливі не тільки силові показники, а й гнучкість, швидкість і координація, у зв'язку з технічною складністю двох основних важкоатлетичних вправ - ривка і поштовху. Наукові дослідження, тести, проведені на відомому атлетові минулого століття - Юрію Власову - показали, що його швидкісні та інші якості кращі ніж у багатьох легкоатлетів.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • [1]
  • Мартин В.Д., Огірко І.В., Мочернюк В.М. Удосконалення тренувальної системи висококваліфікованих важкоатлетів на базі загальної фізичної підготовки. В. кн..: Сучасний олімпійський спорт. ДУК, К., 1997.
Спорт Це незавершена стаття про спорт.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.