Васту-шастра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Васту-шастра (vāstu śāstra, IAST «наука будівництва», «архітектура») — традиційна індійська система архітектурного планування і дизайну. Переважно використовується в храмовій архітектурі індуїзму, але також знаходить широке вживання в скульптурі, танцях і поезії.

Термінологія[ред.ред. код]

Засновником Васту традиційно вважається мудрець Майян. Хоча протягом багатьох століть Васту використовувалася в основному в плануванні і дизайні культових об'єктів, починаючи з другої половини XX століття Васту все більше і більше застосовується в цивільному будівництві.

Храм Ірайван, Кауаї, Стхапаті (храмова архітектура)

Васту Шастра (Васту шастра, Васту Веда і Вастувідья, "наука про будівництво», «Архітектура») є стародавнє учення, яке складається із заповідей, народжених поза традиційної точки зору про те, як закони природи впливають на людські оселі. [1] конструкції на основі спрямованого вирівнювання. Раніше була застосовані в індуській архітектурі, особливо для індуїстських храмів, і охоплює інші області, в тому числі транспортні засоби, судна, меблі, скульптури, картини і т.д. Основою Васту традиційно приписується мудрецю Мамуні Майян (Маха-Муні Майя ) в Південній Індії, і Вішвакарман в Північній Індії. У той час як Васту вже давно істотно обмежені храмової архітектури, було відродження його в Індії, в останні десятиліття, зокрема, під впливом пізнього В. Ганапаті Стапаті, яка веде кампанію за відновлення традицій в сучасному індійському суспільстві з 1960 року. У той час як Шилпа Шастра мала справу з скульптурою - форми, статуетки, ікони, фрески і т.д. Васту Шастра пов'язана насамперед з архітектурою - будинків, фортеці, храмів, квартир та інших будівель.

Васту означає житлове приміщення або будинок з відповідною земельною ділянкою. [2] vrddhi, Васту, приймає значення "сайту або фундамент будинку, сайт, землі, будівлі або житло, житло, садиби , будинок ". Основний корінь вас ", щоб жити, жити, перебування, дотримуватися". [3] Термін шастри можуть вільно перекладається як «наука, вчення, вчення». Крім того, деякі кажуть, що Васту був одним з найбільших архітектор і експерт містобудівного небудь створених Індії, який жив 2000 років тому. Цар послав би його для планування і створення міста. Ця концепція Васту не виділена в будь-якому місці.

Основні поняття[ред.ред. код]

Є багато принципів Васту Шастра. Наведемо лише кілька, які включають певні математичні розрахунки, Maana використовується для пропорційного відносини в будівництві і Aayaadi вказує умови для максимального благополуччя і вигоди для мешканців будівлі. Нижче наведені деякі з основних теорій в Васту шастра.

П'ять елементів[ред.ред. код]

Згідно Васту шастрі, світ складається з п'яти основних елементів відомі як панча махабхута. Одна з восьми планет, наша має життя через наявність і баланс цих п'яти елементів. П'ять елементів полягають у наступному.

 • Земля (Бхумі) - Земля, третя планета в порядку від Сонця, це великий магніт з північним і південним полюсами як центрів пам'яток. Його магнітне поле і сила тяжіння робить значний вплив на все, на Землі, живі й неживі.
 • Вода (Джал) - Це представлено дощ, річка, море і в вигляді рідкої, твердої (лід) і газу (пари, хмари). Він є складовою частиною кожної рослини і тварини. Наша кров в основному вода.
 • Повітря (Вайю) - У житті опорний елемент, повітря є дуже потужним джерелом життя. Людини фізичних величин комфорту безпосередньо і чуйно залежить від правильної вологості, повітряного потоку, температури повітря, атмосферного тиску, складу повітря і його зміст.
 • Вогонь (Агні) - являє світло і тепло на які припадає день, ніч, пори року, енергія, ентузіазм, пристрасть і силу.
 • Простір (Акаша) - Акаша надає притулок усім перерахованим вище елементів. Він також вважається основним провідником усіх джерел енергії в універсальному контексті - фізичні енергії, такі як звук і світло, соціальної енергії, такі як психологічні та емоційні і когнітивні енергії, такі як інтелект та інтуїцію.

Існує невидима і постійні відносини між усіма п'ятьма елементами. Таким чином, людина може поліпшити їхні умови, належним чином їх проектуванні будинків на основі розуміння ефективності цих п'яти природних сил. Васту Шастра поєднує в собі всі п'ять елементів природи і врівноважує їх з людиною і матеріалом. Він використовує переваги дарував п'яти елементів природи, щоб створити сприятливі умови життя та праці полегшуючи тим самим духовне благополуччя і прокладаючи шлях для поліпшення здоров'я, багатства, процвітання і щастя.

У індійській архітектурі, житло саме по собі є святинею. Головна називають манушьялая, буквально, "Храм Людини". Це не просто притулок для людини, в якому, щоб відпочити і поїсти. Концепція дизайну будинку така ж, як для проектування храм, настільки священним і духовним є двома просторами. "Відкритий двір" система власної розробки була національним візерунком в Індії до західних моделей були введені. Наказ вводиться в "вбудований простір" рахунків для створення духовній атмосфері, необхідні для мешканця насолоджуватися духовного благополуччя і матеріального добробуту і процвітання. Праворуч показаний типове планування квадратний будинок, з сіткою 9х9 = 81 квадратів, призначений для сім'ї осіб (для вчених, художників і йог сіткою 8x8 = 64 призначають). Простір, займане центральну 3x3 = 9 квадратів називається Брахмастханам, що означає "ядерна енергія". Слід мати незабудованої і під відкритим небом, щоб мати контакт з космічному просторі (акаша). Це центральний двір уподібнюється легенів людського тіла. Це не в якості житла. Релігійні та культурні заходи можуть бути проведені тут, такі як ягьі (вогненні ритуали), музичні і танцювальні вистави та шлюбу. Ряд квадратів оточуючих Brahmasthanam є проходом. Куті простору, який займає 2x2 = 4 квадрата, номери з конкретними цілями. Квартал північному сході називається Isanya, південно-Агні, південному заході і північному заході Niruthi Вайю. Кажуть, що вони володіють якостями чотирьох відповідних напівбогів або богів-Іса, Агні, Вайю і Niruthi. Відповідно, з належною повагою до екологічності з тонкими силами духу - ті простори (квартали) розподілені наступним чином: північно-східний для домашньої святині, Південно-Східну для кухні, південний захід для спальні та північному заході для зберігання зерна. Просторах, що лежать між кутку зони, вимірювальні 4x6 = 24 квадратів (6 з кожного боку), це ті, на півночі, сході, півдні і заході. Вони призначені для кількох цілей.

Васту Пуруша Мандала[ред.ред. код]

Концепція Васту Пуруша

Васту Пуруша Мандала є невід'ємною частиною Васту Шастра і являє собою математичну та діаграмну основу для створення дизайну. Це метафізичний план будівлі, яке включає в себе тіла і надприродні сили. Пуруша відноситься до енергії, сили, духу, або космічної людини. Мандала це загальна назва для будь-який план або схема, яка символічно представляє космос.

У ведичній космології поверхня Землі представлена ​​у вигляді сфери, а не як плоска поверхня. "Люди, які знаходяться на поверхні землі кола" [Рігведа 1,33 0,8]. Проте в контексті землі як вдома вона представляється як чотирикутний з посиланням на горизонті відносин зі сходом і заходом сонця, Північ і Південь. Вона називається Чатурбхуджі (чотирикутний) і представлений у вигляді Прітхві Мандали. Гороскопи також представляти в квадратному плані положення Сонця, Місяця, планет і зодіакальних сузір'їв з посиланням на місце конкретної людини і час народження.

Легенда про Васту Пуруша пов'язаний таким чином. Після того, як безформенна істота заблокували небо від землі і Брахму з багатьма іншими богами заманили його на землю. Цей інцидент графічно зображено в Васту Пуруша Мандала з частинами виділив ієрархічно кожному божеству залежно від їх внеску і позицій. Брахма займав центральну частину - Брахмастхана та інші боги були розподілені по концентричній моделі. Є 45 богів у всіх в тому числі 32 зовнішніх божества.

 • Північ-Кубера - править Господь багатства (Фінанси)
 • Південь- Яма - бог смерті - Яма (знищення)
 • Схід-Індра - сонячне божество-Адітья (Бачити світ)
 • Захід-Варуна - править Господь води (фізичний)
 • Північн-Схід - Ішанья - Шива
 • Півден-Схід - Агні - вогняного божества - Агні (енергогенеруючих)
 • Північ-Захід - Ваю - править бог вітрів (Реклама)
 • Півден-Захід - Пітра / Найрутья, Нірутхі - предків (історія)
 • Центр-Брахма - творця всесвіту (бажання)

Васту Пуруша верховне божество будь-якого сайту. Зазвичай його зображують лежачим на ній з головою на північному сході і ніг на південному заході, але він постійно змінює положення протягом року.

Васту Шастра наказує бажаних характеристик місць і будівель на основі потоку енергії, яка називається Васту Пуруша. Ранкове сонце вважається особливо корисним і очищення проте сонце не відіграє особливу роль у шастрах. Насправді він не згадується в текстах. Жодне з небесних тіл не згадані в Шастрах , отже, вони не враховуються при правильному застосуванні принципів Васту.

Енергія розглядається переважно в якості виходять від центру будівлі. Багато людей вважають, що воно походить від північно-східний кут, але насправді це відбувається від Брахмастхана або центру будівлі. Вона бере початок з тонкої енергією Землі називається Васту Пуруша і тонких космічних енергій (Єдине Поле) називається Васту Пуруша, які зустрічаються в центрі будівлі, а потім поширився назовні у всіх напрямках. ці дві енергії об'єднуються і утворюють п'ять елементів, які потім розподіляють в чотири зони кутку. (Див. тканина Всесвіту: витоки, наслідки, і застосування Васту Васту науки і технології)

Хоча багато людей думають, що "Васту енергія" виходить з північного сходу, тобто непорозуміння. Люди також намагаються прирівняти енергію будинку з планетами. Це ще одна помилка. Васту енергії виходить від центральної частини будинку (Брахмастхана), а не зі сходу. (Пранавою Веди і Шастри). Ця енергія являє собою суміш Васту енергії, яка є тонкою енергією від землі, і Васту енергії, яка тонкої енергії від свідомості. (Див. тканина Всесвіту: витоки, наслідки, і застосування Васту науки і технологій доктор Джессі Меркай). Є багато припущень про Васту, які абсолютно не відповідають дійсності. З цих припущень люди зробили до способів «виправити Васту", продаючи янтр, кристали і т.д. для цієї мети. Це повністю недоречно оскільки немає ніде в шастрах, що будь-яке з цих пристроїв може виправити несправність. Як тільки людина пізнає Васту Шастра від справжнього Шілпі гуру (вчитель Васту шастри), то стає ясно, що ці ідеї просто беззмістовні.

Типи і властивості мандали[ред.ред. код]

Пітха Мандала

Центральна площа у всіх мандал є Брахмастхана. Мандала "коло-кола" або "завершення", є концентрична діаграма, що має духовне і ритуальне значення і в буддизмі і індуїзмі. Простір, займане вона змінюється в різних мандал - в Піта (9) і упапітха (25) він займає один квадратний модуль, вмахаапітха (16), уграпітха (36) і Мандука (64), чотири квадратних модулів і в стханділа (49) і парамасааїка (81), дев'ять квадратних модулів. Піта є посилений прітхвімандала в якому, за деякими текстам, центральний простір займають землі. Стханділа мандала використовується концентричним чином.

Найбільш важливими мандалами є Парамасааїка Мандала 81 квадратів і особливо Мандука / Чандіта Мандала 64 квадратів. Нормальне положення Васту Пуруша (голова на північному сході, ноги на південному заході) є, як показано на Парамасааїка Мандали. Проте в Мандука Мандала Васту Пуруша зображений з головою на схід і ногами обличчям до заходу.

Важливий аспект мандал є те, що при поділі на непарне число квадратів, або аюгма, його центр складається з одного модуля або пада і при діленні на парне число квадратів або югма, її центр, що складається з точки, утвореної перетином двох перпендикулярної центральної лінії. У просторових умов, колишній Сакала або маніфест / морфного остання нішкала або непроявленого / аморфним.

Мандала в розміщенні[ред.ред. код]

Мандала використовується в плануванні сайту та архітектури за допомогою процесу, званого Пади Віньяса. Це спосіб, при якому будь-який сайт може бути розділена на решітки / модулі або пада. Залежно від положення богів займають різні модулі, зонуванні ділянки та розташування функцій в будівлі прибув до. Мандала мають точки відомий як Марма, які є життєво важливі точки енергії, на якій нічого не повинно бути побудовано. Вони визначаються певні пропорційні відносини квадратів і діагоналі.

Сайту будь-якої форми можуть бути розділені використанням пада віньяса. Сайти - кількість поділок на кожній стороні. тип мандал в назвах сайтів наведено нижче.

 • Сакала (1 кв) відповідає ека-пада (один поділ)
 • Печака (4 квадрата) відповідає дві-пада (двох розділ)
 • Пітха (9 квадратів) відповідає трі-пада (три розділ)
 • Махаапітха (16 квадратів) відповідає чатуш-пада (чотири розділ)
 • Упапітха (25 квадратів) відповідає панча-пада (п'ять поділ)
 • Уграпітха (36 квадратів) відповідає шаштха-пада (шість поділ)
 • Стханділа (49 квадратів) відповідає сапта-пада (сім поділ)
 • Мандука / Чандіта (64 квадратних) відповідає ашта-пада (вісім поділ)
 • Парамасаайіка (81 квадратів) відповідає нава-пада (дев'ять поділ)
 • Аасана (100 квадратів) відповідає даша-пада (десять поділ)|

Мандала в будівництві[ред.ред. код]

Концепція Сакала і нішкала застосовуються в будівлях відповідним чином. У храмах, поняття і Сакала нішкала пов'язані з двома аспектами ідеї індуїстського поклоніння - Сагунопаасана, Верховна як особистого Бога з атрибутами і ніргунопаасана, Верховна як абсолютний дух необумовлені атрибути . Відповідно, сакала, закінчений в самому собі, використовується для святині богів з формою ( сакаламоортхі) і виконання ягйі (обряди вогню). Однак Nishkala використовується для установки ідолів без форми- nishkalamoorthy - і для сприятливого, чистий виступів. Аморфного центру вважається корисним для віруючих, будучи джерелом великої енергії. Це також може бути використана для розрахунків. У комерційних будівель, тільки непарні числа модулів, які передбачені як nishkala або аморфного центру призведе до занадто високої концентрації енергії для людини і пасажирів. Навіть тут, Брахмастхана залишилося незабудованих з номерами організована навколо.  

Будинок сітки з похилим дахом і відкритим двором

Відповідно з позицією, займаної богам в мандали, керівні принципи дано для зонування ділянки та розподілення кімнат в будівлі. Деякі з них є:

 • 'Північний' - Казначейство
 • 'Північно' - молитовна кімната
 • 'Схід' - ванна кімната
 • 'Півден-схід - кухня
 • 'Південь - спальня
 • Пд-захід - Збройна
 • 'Захід' - їдальня
 • 'Північ-Захід' - корівник.

Махавасту[ред.ред. код]

Великий внесок в поширення Васту Шастри, що мають відношення до сучасної архітектури, зробив Махавасту Довідник, найбільша в світі книга по Васту [1], автор Васту Шастрі Кушдіп Бансал [2] Bansal після дослідження на Васту Шастра вже більше двадцяти років, вдалося встановити зв'язок між стародавньою логікою Васту Шастра з сучасного життя. Результати його дослідження заклали основу Махавасту, паралельний, але сучасні школи думки і практики Васту Шастра.

Логіки і міркувань, що дає для Махавасту Васту Шастра переконує нових поколінь для створення своїх будинків згідно Васту. Різні фахівці ретельно вивчив цю тему і знайшли велику частину своїх принципів цілком правдоподібно. Із збільшенням своєї популярності, деякі люди вибирають Васту консультації в якості альтернативи кар'єрі

Західна концепція[ред.ред. код]

Васту зробила прорив у західну езотерику (де в архітектурі та «екологічній метафізиці" традиційно домінують китайські Фен-шуй) тільки в 2000-х роках, що відображає порівняно недавнє відродження в індійській Васту .

Починаючи з кінця 1990-х, ряд західних видань, спрямованих на езотерику з'явилися, пропонуючи Васту в якості альтернативи китайським Фен-шуй. Це помилкове припущення, як два полюси, зовсім різні. Васту у науці і техніці пов'язане з будівництвом з нуля. Мало, що можна зробити, щоб існуючу структуру змінити.

Примітки[ред.ред. код]

 1. TNN Mar 3, 2012, 12.00AM IST (2012-03-03). «Neha Dhupia unveils book on Vastu shastra - Times Of India». Articles.timesofindia.indiatimes.com. Архів оригіналу за 2013-07-27. Процитовано 2012-11-08. 
 2. {cite web|url=http://www.hindustantimes.com/India-news/NewDelhi/Harmonising-homes-hearts/Article1-868666.aspx |title=‘Harmonising’ homes, hearts |publisher=Hindustan Times |date=2012-06-09 |accessdate=2012-11-08}}

Посилання[ред.ред. код]

Вастувед [1]

Література[ред.ред. код]