Вексилум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Преторіанський вексилярій: сучасне відтворення. Актор тримає вексилум із зображенням скорпіона — символом преторіанців, що використовувався ними на честь імператора Тіберія, який збудував для преторіанців табір у Римі. Знаком зодіаку Тіберія був Скорпіон.

Векси́лум (лат. vexillum — «мале вітрило») — специфічний тип знамені, що використовувався римськими легіонами. На противагу більшості сучасних прапорів, що підвішуються до палі уздовж вертикального боку, квадратний вексилум звисав із горизонтальної поперечини, прикріпленої до списа, своїм верхнім боком.

Уперше вексилум з'явився в Європі у 105 до н. е. Військові символи Римської імперії, пурпуровий вексилум в армії та синій вексилум на флоті, були священними символами військової частини. Прапороносець (аквіліфер, Вексилярій), за чином був вищий за простого легіонера. В бою «прапори» охороняли добірні когорти, у мирний час їх зберігали нарівні з державними святинями. За втрату аквіли чи вексилума суворо карали — розформуванням легіону й стратою кожного десятого легіонера (децимірування).

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]