Велика пожежа в Нью-Йорку (1835)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Велика пожежа в Нью-Йорку, 1835

Квітень 1836 року. Ілюстрація Великої пожежи в Нью-Йорку
1836 рік. Ілюстрація пожежи
View of the Great Fire in New York, December 16–17, 1835, as seen from Williamsburg, Nicolino Calyo
Як було бачено з Уильямбургу, Бруклін {англ. Williamsburg, Brooklyn)

Велика пожежа в Нью-Йорку 1835 року почалася у засніженому місті увечері 16 грудня 1835 року з п'ятиповерхового складу на Комерційний вулиці, 25 (англ. 25 Merchant Street) (нині званої Beaver Street),[1] на перетині з Перл-стріт на Манхеттені між Ганновер-сквер (Манхеттен)[2] і Уолл-стріт. Пожежа роздмухувалась завдяки ураганному вітру[3], який дув із північного заходу в бік річки Іст-Рівер. Через низьку температуру повітря −17 °F (-27 °C) і замороженій поверхні Іст-Рівер пожежні повинні були вирізати отвори в льоду, щоб отримати воду. Потім вода замерзла в шлангах і насосах. Спроби знести будівлі на шляху вогню (метод пізніше виявився контрпродуктивним) були зірвані відсутністю пороху в Манхеттені. Пожежні, які приїжджали з Філадельфії для допомоги, казали, що бачили ознаки пожежі звідти.

Близько 2 годин ночі морські піхотинці повернулися з порохом з військово-морської верфі Брукліну і підірвали будівлі на шляху вогню. До того часу пожежа охопила 50 акрів (200 000 м²), 17 кварталів у місті, руйнуючи від 530 до 700 будівель. Район у даний час зареєстрований як Сліп Coenties, на південь від Maiden Lane і на північ від Уильям-стріт (Манхеттен) (англ. William Street), на заході від Іст-Рівер.[4] Втрати оцінювалися в двадцять мільйонів доларів, що в сучасному значенні дорівнюють сотням мільйонів. Загинули двадцять осіб [Джерело?].

Страхування не надійшло, бо штаби кілька страхових компаній згоріли, розоривши ті компанії. Опис пожежі зазначений в історії Нью-Йорка:[5]

Багато зі складських магазинів[6] були новими, із залізними віконницями та дверима і мідними дахами, а при загорянні вони являли собою як величезні залізні печі в повному розжарі. Тепло часом розтопило мідну покрівлю, і рідина побігла великими краплями. Штормовий вітер дув у сторону Іст-Рівер. Було чутно як провалювались стіна за стіною, немов лавина. Вогненні язики полум'я зістрибнули з даху і вікон уздовж вулиць, і здавалося, що хтось крапить гнівними тире одне за одним. Вода в бухті була схожа на величезне море крові. Дзвони було чутно деякий час, а потім затихли. Обидві боки Перл-стріт і Ганновер-сквер потрапили в той же момент в пащу голодного монстра.

Слідство не визначило провину і повідомило, що причиною пожежі був вибух газової труби для запалення вугільної печі.

Оскільки пожежа сталася в середині економічного буму викликаного недавнім відкриттям Каналу Ері, зруйновані дерев'яні будівлі були швидко замінені більш великими кам'яними і цегляними, які були менш схильні до поширених великих пожеж. Вогонь також вплинув на планування будівництва нового муніципального водопостачання, нині відомого як Старий Кротон Акведук, і на реформи та розширення пожежної служби. В результаті, це була остання велика пожежа в Нью-Йорку.[7] Проте, страхові компанії, які втратили будівлі у вогні, вирішили, що не варто було б ризикувати з відновленням будівель, і перенесли операції в Хартфорд, штат Коннектикут. Після цього Хартфорд став відомий, і до цих пір, як «Страхова столиця світу».

У доповіді дається промовистий рахунок збитку:

15 грудня в Нью-Йорку сталася найжахливіша пожежа, яка зруйнувала 600 будівель, включаючи в себе найцінніший район міста, в тому числі повністю зруйнуванні біржа, поштове відділення, і величезна кількість складських магазинів. Вогонь вирував постійно вгору протягом п'ятнадцяти годин. Сильно постраждали судна та портові спорудження вздовж лінії причалів; кілька суден були повністю зруйновані. Пошкоджене майно оцінюється в 20 мільйонів доларів.[8]

Доповідь також хвалить готовність населення до відновлення після катастрофи:

Однак у цьому середовищі цього жахливого відвідування втішно було побачити пружну енергію народу. Замість того щоб витрачати свій час в зневіру завдяки цьому страшному запустінню, все населення, здається, напоготові відремонтувати ушкодження.[8]

Відновлення означало поліпшення будівель, що вимагало б фінансування. Переговори були швидко проведені, і оперативність банків розглядається як вирішальне значення в запобіганні економічної катастрофи:

Плани відновлення на поліпшений рівень і режими запозичення грошей на основі цінних паперів для цієї мети проходять за домовленістю. Енергія жителів і готівковий манер, в якій банки запропонували загравати з різними страховими компаніями, а також з приватними особами, дозволило б запобігти очікуваної торгової кризи.[8]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання та примітки[ред.ред. код]

  1. According to oldstreets.com Merchant Street was originally called Exchange Street but changed to the Merchant name in 1835. After the fire the street was moved further south and became Beaver Street
  2. "Heroes of Ground Zero: FDNY — A History
  3. Пожежа роздмухувалася завдяки ураганному вітру, який дув з північного заходу. Щоб загасити вогонь треба перекрити доступ свіжого повітря до вогню (кисню) і забрати на його шляху все, що може горіти. Зміна повітря завдяки вітру тільки допомагає пожежі, досить кисню. Шлях вогню коригує також вітер. Швидкий вітер тільки допомагає вогню поширюватися в горизонтальному напрямку, тому що відносить полум'я до сусідніх будівель, а не тільки вгору. Щоб загасити пожежу на кораблі, треба повернути його так, щоб вітер не зносив полум'я на не зачеплену вогнем частину судна (не дати вогню поширюватися). Але в цьому випадку, в Нью-Йорку, не можливо повернути місто і тому пожежа роздмухувалась за допомогою ураганного вітру, який допомагав язикам вогню перестрибувати з будівлі на будівлю і було достатньо свіжого повітря (тобто кисню). Якщо не перекрити живлення пожежі, то її не зупинити. Так, підірвавши будівлі на шляху вогню, зупинили її поширення іншими будівлями і будівлі подалі не були зачеплені вогнем.
  4. Exhibit Details Devastation of Years Past
  5. New York: Its Origin, Rise, and Progress by Mrs Burton Harrison, Martha Joanna Lamb — 1896
  6. Будівлі охоплені пожежею в англійській статті зазначені як store. Казати, що це склад, з фото так не можна казати, три поверхи та великі вікна. Казати що це крамниця — також ні, бо горіли будівлі вздовж портових причалів, а такі будівлі мають складські приміщення. Якщо я не помиляюсь, магазин — це взято з іншомовної речі і зазначає склад-крамниця. Залишити тільки слово «магазин» — мабуть вірно, але не всі зрозуміють вірно. Я переклав це як «склад-магазин» або «складський магазин».
  7. В результаті, це була остання велика пожежа в Нью-Йорку. Це дослівний переклад з англійської статті, вірно перекладено. Але, мабуть не вірно вказано в статті, тому що була ще велика пожежа 1845 року в Нью-Йорк Сіті.
  8. а б в Gentleman's Magazine, by "Sylvanus Urban, " Vol. V, New Series, January-June 1836 (London: William Pickering, John Bowyer Nichols & Son, 1836), p. 196. Accessed 19 March 2012.

Інші джерела[ред.ред. код]

Координати: 40°42′25″ пн. ш. 74°00′36″ зх. д. / 40.707° пн. ш. 74.010° зх. д. / 40.707; -74.010

CC-logo.svg

Ця стаття містить текст, перекладений зі статті «Great Fire of New York» з англійської Вікіпедії.

Icono de traducción.svg