Веніямин Печерський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Веніямин Печерський
Помер 14 століття
Київ, Велике князівство Литовське
Поховання Києво-Печерська лавра
У лику преподобний

Веніямин Печерський (XIII століття — XIV століття, Київ) — православний святий, чернець Печерського монастиря. Преподобний. Пам'ять 10 вересня і 26 жовтня.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про життя прп. Веніямина відомо з епітафії на аркосольній іконі. Вона повідомляє, що до постригу преподобний був багатим купцем, але, почувши слова Євангелія про те, що важко багатому ввійти в Царство Небесне, роздав усе майно нужденним і прийняв постриг у Печерському монастирі.

У так званому пізньому українському хронографі, створеному в другій пол. 20-х рр. XVII століття знаходиться цікава вказівка на те, що опис взяття Лаври Батиєм 1240 р. був записаний якимось Ваніямином «кройникарем». Цю особу пов'язують з прп. Веніяміном Печерським, проте це доволі спірне питання.

В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано:

«Радуйся, Веніаміне, бо, роздавши майно своє, ти на лоні Авраамовому спочив»

[1].

Іконографія[ред. | ред. код]

На зображеннях Собору Києво-Печерських святих святий представлений, як правило, в правій групі, 7-му ряді 2-м зліва, в чернечому вбранні з куколем на голові, справа від Руфа Затвірника, в ряду іноків, які спочивають у Дальніх печерах.

Мощі[ред. | ред. код]

Його мощі спочивають у Дальніх печерах, поряд з мощами преподобного Євфимія Печерського.

Дані антропологічних досліджень вказують, що преподобний Веніамин помер у дорослому віці. Ріст святого становив близько 166 см.[2]


Пам'ять[ред. | ред. код]

Пам’ять преподобного Веніямина вшановується 10 вересня і 26 жовтня.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. АКАФІСТ ДО ВСІХ ПРЕПОДОБНИХ КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКИХ
  2. Дива печер лаврських / Колективна монографія. Відп. ред. В.М. Колпакова; упоряд. І.В. Жиленко. – К.: Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, 2011. – 209 с., іл.

Джерела та посилання[ред. | ред. код]