Веприцька оборона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ве́прицька оборо́на 1708-09 — захист московсько-українським гарнізоном містечка Веприка від шведських військ під час Північної війни 170921.

Залога (1100 російських солдатів, кілька сотень козаків Харківського полку), спираючись на допомогу місцевих жителів, тривалий час відбивали атаки ворога. 22.XII 1708 загони шведської армії на чолі з Карлом XII рушили на Веприк, але їм не вдалося відразу захопити містечко і вони взяли його в облогу.

6 січня 1709 року полки Карла XII та Івана Мазепи почали штурм Веприка з трьох боків, але він виявився невдалим. Карл XII велів припинити штурм і послав до обложених парламентера з пропозицією здатися, обіцяючи зберегти їм життя та майно. В іншому випадку він погрожував нікого не залишити в живих. Веприк капітулював.

Король дотримав обіцянку і на додачу видав кожному полоненому на знак поваги за виявлену мужність по 10 польських злотих. Фортеця була спалена шведами. Вони втратили при штурмі 2 тисяч чоловік вбитими і пораненими. Втрати захисників — 7 офіцерів, 167 солдатів убитими, 150 пораненими.

Після захоплення Веприк був спалений.

Джерело[ред.ред. код]