Верхове болото

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Оліготрофне болото Kurtkowiec Lake в Татрах, Польща.
Сфагнове болото поблизу Оттави, Канада

Верхове́ боло́то — оліготрофне болото, яке утворюється за рахунок винятково дощових опадів. Ґрунтових вод в верхових болотах або дуже мало, або вони розташовані занадто глибоко.

Оскільки дощова вода майже не містить мінеральних речовин, то на верхових болотах розвивається лише рослинність, пристосована до дуже бідного харчування. Головним чином це мох сфаґнум, який пристосований до таких умов. Сфаґнум может вбирати і утримувати в декілька разів більше води за власну вагу. Окрім того, він виділяє кислоту, за допомогою якої розкладає атмосферний пил і таким чином отримує необхідні елементи живлення. Верховое болото часто є полем сфаґнуму з рідкими слабо розвиненими деревами.

Верхові болота утворюються двома шляхами. На височині, наприклад, на водорозділі, можуть траплятися заповнені дощовою водою заглибленни. В такому місці відразу йде накопичення верхового торфу незначної товщини. Але частіше, низинне болото перетворюється на верхове. Це відбувається тоді, коли шар низинного торфу настільки збільшується, що закриває рослинності на його поверхні доступ до ґрунтових вод. Позбавлена мінерального харчування болотна флора витісняється сфаґнумом, котрий задовільняється лише дощовою водою. Поступово на низовому болоті утворюється верхове.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  1. Мала гірнича енциклопедія. В 3-х т. / За ред. В. С. Білецького. — Донецьк: Донбас, 2004. — ISBN 966-7804-14-3.
  2. Українська радянська енциклопедія. В 12-ти томах / За ред. М. Бажана. — 2-ге вид. — К.: Гол. редакція УРЕ, 1974-1985.
  3. Зєров Д. К. Болота УРСР, рослинність і стратиграфія. К., 1938.
  4. (рос.) Бачурина А. Ф., Брадис Е. М. Торфяные болота Украинской ССР. «Труди Н.-и. института местной и топливной промьтш-ленности при Госплане УССр». к., 1958.