Веселівський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Веселівський район
Veselov.png Veselivskiy rayon prapor.png
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Запорізька область
Код КОАТУУ: 2321200000
Утворений: 1923
Населення: 21 864 (01.02.2015)
Площа: 1128 км²
Густота: 19.7 осіб/км²
Тел. код: +380-6136
Поштові індекси: 72200—72254
Населені пункти та ради
Районний центр: Веселе
Селищні ради: 1
Сільські ради: 12
Смт: 1
Села: 28
Селища: 1
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 72200, Запорізька обл., Веселівський р-н, смт. Веселе, вул. Леніна, 136, 2-15-67
Веб-сторінка: Веселівська РДА
Голова РДА: Куковинець Ірина Миколаївна
Голова ради: Долженко Станіслав Володимирович

Веселі́вський райо́н — адміністративно-теріторіальна одиниця на заході Запорізької області. Населення становить 22 064 особи (на 1 жовтня 2013). Площа району 1128 км². Район утворено 7 березня 1923 року згідно з постановою Всеукраїнського Центрального Виконавчого комітету. Адміністративним центром району стало село Веселе, з 1957 року селище міського типу.

Географія[ред.ред. код]

Загальна площа району — 1128 км (4% території області), він знаходиться у південно-західній частині Запорізької області. На заході район межує з Херсонською областю, на півдні — з Якимівським, на південному заході — з Мелітопольським, на півночі — з Великобілозерським, на північному сході — з Михайлівським районами.

Відстань від смт Веселе до обласного центра м. Запоріжжя — 124 км.

Клімат посушливий, кількість опадів — не більше 400 мм, відрізняється в різні роки. Кожен третій рік — посушливий. Часто посуха повторюється 2, а то й 3 роки поспіль. Влітку сильна спека і часто дмуть вітри, переважно східні та північно-східні. Середня температура найтеплішого місяця — 25 градусів, найхолоднішого — −4 градуси. Зима малосніжна. Весна приходить швидко, але бувають приморозки, навіть в квітні та травні і часто дмуть вітри, які швидко висушують землю. Територія району відноситься до зони ризикованого землеробства.

Історія[ред.ред. код]

Веселівський район створений 7 березня 1923 року у Мелітопольській окрузі Катеринославської губернії. З 1925 зі скасуванням губерній належить тільки окрузі. З 1930 року у складі Дніпропетровської області. 10 січня 1939 року район переданий до складу Запорізької області. У 1941-43 роках територія району входила до Якимівського повіту Таврійського округу.

Адміністративний устрій[ред.ред. код]

Адміністративно-територіально район поділяється на 1 селишну раду і 12 сільських рад, які об'єднують 30 населених пунктів та підпорядковані Веселівській районній раді. Адміністративний центр — смт Веселе[1].

Економіка[ред.ред. код]

Веселівський район — переважно сільськогосподарський район. В районі також діють підприємства харчової та машинобудівної промисловості.

Промислові підприємства[ред.ред. код]

 • ВАТ «Веселівський Завод Сухого Знежиреного Молока»
 • ЗАТ «Продмаш-Веселе»

Сільськогосподарські підприємства[ред.ред. код]

 • ДП Дослідне Господарство «Соцземлеробство» Запорізької Державної Сільськогосподарської Дослідної Станції
 • ТОВ «Деметра»
 • Державне Дослідне Господарство «Ізвєстія» Інституту Олійних Культур
 • СТОВ «Дружба»
 • Сільськогосподарський Виробничий Кооператив «Калинівка»
 • ТОВ Агрофірма «Зелений Гай»

Соціальна сфера[ред.ред. код]

У районі діють 22 середні школи та гімназія, в них навчаються понад 4400 учнів. Талановиті діти відвідують музичну школу, філію обласної станції юних туристів, будинок позашкільної роботи. Спеціальну освіту молодь набуває в профтехучилищі № 60. Працюють Веселівська районна бібліотека та 21 сільських бібліотек, районний та сім сільських будинків культури, 11 клубів, краєзнавчий музей. Сім веселівських художніх колективів мають почесне звання «народних» і користуються популярністю й поза областю, зокрема — вокальний гурт «Барвінок» із с. Широкого, фольклорний ансамбль «Україночка» та драматичний театр із Новоуспенівки, районний естрадний оркестр «Наші ритми».

У Веселівській дитячо-юнацькій спортивній школі виховуються майстри з вільної боротьби, неодноразові чемпіони України та Європи — Юрій Семакін, Інеса Ребар. Тут щороку проводяться престижні міжнародні турніри з цього виду спорту.

Туристичний потенціал[ред.ред. код]

Території та об'єкти природно-заповідного фонду[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Адміністративно-територіальний устрій Веселівського району на сайті Верховної Ради України
 2. Створений рішенням Запорізької обласної ради № 15 від 24 грудня 2012 року «Про оголошення території природно-заповідного фонду місцевого значення Веселівського району Запорізької області»
 3. Створений рішенням Запорізької обласної ради № 23 від 28 серпня 2014 року «Про оголошення території природно-заповідного фонду місцевого значення Веселівського району Запорізької області»

Джерела[ред.ред. код]

Україна Це незавершена стаття з географії України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.