Веслоніс північноамериканський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Веслоніс північноамериканський
Paddlefish Polyodon spathula.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Хрящові ганоїди (Chondrostei)
Ряд: Осетроподібні (Acipenseriformes)
Родина: Веслоносові (Polyodontidae)
Рід: Північноамериканський веслоніс (Polyodon)
Lacépède, 1797
Вид: Веслоніс північноамериканський
Біноміальна назва
Polyodon spathula
(Walbaum, 1792)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Polyodon spathula
ITIS logo.jpg ITIS: 161088
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 7913
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Polyodon spathula
Fossilworks: 94913[1] 94913[1]

Веслоніс північноамериканський[2] (Polyodon spathula) — прісноводна риба з ряду осетереподібних, єдиний представник монотипового роду Північноамериканський веслоніс (Polyodon). Переважно живе в озері Ері та річці Міссісіпі, а також у деяких річках, що впадають у Мексиканську затоку. Єдиний вид осетроподібних, що живиться планктоном, фітопланктоном і детритом, плаває з постійно відкритим ротом відціджує його зябровими щетинками. Також живиться двостулковими і Ракоподібними.

Довжина сягає 2 м, а маса — 75 кг. Має рострум веслоподібної форми, який складає близько третини всієї довжини тіла. Вважається, що цей ніс має чутливі електрорецептори для виявлення поживи[3], а також для навігації під час міграцій до нерестовищ. Нерест починається у квітні — травні, коли температура води рівна +14…+16 °C. Ікру відкладає на ґрунт на глибині близько 5 метрів (82—290 тисяч ікринок). Під час нересту часто утворює великі скупчення.

Через м'ясо та ікру має важливе промислове значення в Північній Америці.

Веслоніс північноамериканський в Україні[ред.ред. код]

Перша спроба інтродукції веслоноса із США в Україну відбулася у 1974 р. На початку 1980-х р.р. через аварійну ситуацію весь вирощений матеріал був втрачений. Вдруге ембріони веслоноса були завезені у 1991 р. із Росії, де до того часу вже почалися роботи з відтворення. Спочатку ними займався Одеський рибкомбінат, а з 2000 р. веслоніс з'явився у водоймах рибного господарства «Черкасирибгосп». Станом на 2008 рік багато рибних господарств України займаються вирощуванням веслоносів, а Одеський рибкомбінат, та «Черкасирибгосп» отримали статус репродукторів.

Господарське значення[ред.ред. код]

Polyodon spathula

Планктоноїдний веслоніс спокійно уживається в загальних водоймах з іншими рибами: коропом, товстолобом і білим амуром. При цьому має ті ж цінні смакові якості, що й інші осетрові. Енергетична цінність його м'яса близька з м'ясом білуги, делікатесна чорна ікра ні в чому не поступається власне осетровій. А відсутність дрібних кісток і луски, а також високий (понад 60%), вихід м'яса і зручність у переробці дозволяє вважати веслоноса однією з найцінніших прісноводних риб.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в Fossilworks
  2. УДК 597.2/5(477) Ю. В. Мовчан «Риби України (таксономія, номенклатура, зауваження)» — Збірник праць Зоологічного музею, 2008—2009, № 40 PDF
  3. David F. Russell, Lon A. Wilkens and Frank Moss, Use of behavioural stochastic resonance by paddle fish for feeding, Nature 402, 291—294 (18 листопада 1999), doi:10.1038/46279

Посилання[ред.ред. код]


Beluga sturgeon.png Це незавершена стаття про Осетроподібних.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.