Видимий бік Місяця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Lunar libration with phase2.gif

Видимий бік Місяця — місячна півкуля, яка постійно повернена до Землі і її видно на небосхилі, у той час як інша (зворотня) півкуля залишається невидимою стороною. Із Землі можна побачити лише одну половину Місяця, оскільки час його оберту довкола своєї осі збігається з часом проходження орбіти довкола Землі.

Лібрації[ред.ред. код]

Обертання Місяця навколо осі і навколо Землі збігаються не зовсім точно: навколо Землі Місяць обертається зі змінною кутовою швидкістю внаслідок ексцентриситету місячної орбіти (другий закон Кеплера) - поблизу перигея рухається швидше, поблизу апогею повільніше. Однак обертання Місяця навколо власної осі рівномірне. Це дозволяє побачити із Землі західний і східний краї зворотного боку Місяця. Це явище називається оптичної лібрацією по довготі. У зв'язку з нахилом осі обертання Місяця до площини земної орбіти, можна з Землі побачити північний і південний краї зворотної сторони Місяця (оптична лібрація по широті). Сукупність цих явищ дозволяють спостерігати близько 59% місячної поверхні.

Також існує фізична лібрація, зумовлена коливанням супутника навколо положення рівноваги в зв'язку зі зміщенням центру тяжіння ядра, а також у зв'язку з дією приливних сил з боку Землі. Ця фізична лібрація має величину 0,02° по довготі з періодом 1 рік і 0,04 ° по широті з періодом 6 років.

Рельєф і поверхня[ред.ред. код]

Докладніше: Селенографія

До 1959 року, коли вперше був сфотографований зворотний бік, видима половина була єдиним предметом вивчення Селенографія. А через те, що багато деталей поверхні можна розгледіти неозброєним оком складання карт Місяця почалося ще в давнину. А XVII столітті італійський астроном Джованні Річчолі присвоїв височинам і западинам на Місяці назви, які збереглися досі.

У 1961 році Міжнародним Астрономічним Союзом було прийнято угоду про зміну сторін Схід - Захід місцями.

З землі на Місяці можна побачити різні селенологічні утворення - моря, кратери, гори і гірські ланцюги, розломи, тріщини.

«Морями» на Місяці є темні області, які є відносно рівними ділянками поверхні супутника, покритими застиглою лавою, на противагу світлим областям - «материкам» які покриті реголітом, пилом, камінням. Моря підрозділяються на власне моря, океани, озера, затоки і болота. На видимому боці значно більше морів, ніж на зворотному (21 море, один океан і 16 озер проти 23 озера морів) і моря більшого розміру. Можливо через таку різницю Місяць і повернений до Землі однією стороною (оскільки лава морів значно важча матеріалу материків і притягується до Землі сильніше).

Місячні кратери - залишки від ударів метеоритів об поверхню супутника Землі. Більшість кратерів на зверненій до нас стороні названо по імені знаменитих людей в історії науки, таких як Тихо Браге, Микола Коперник і Птолемей. На відміну від зворотного боку на видимій частині кратери значно меншого розміру: кратер Байі - найбільший кратер видимого півкулі (діаметром 287 км) значно менший багатьох кратерів невидимої із Землі сторони, які можуть перевищує за розмірами деякі місячні моря, а ударний кратер Басейн Південний полюс - Ейткен, більше кратера Байі в 25 разів (але розташований на південному місячному полюсі, хоча більша частина відноситься до зворотної сторони). На видимій стороні Місяця менша кількість кратерів, ніж на невидимої із Землі, але все одно кількість кратерів багато - 300 000 діаметром більше кілометра.

Материки Місяця пересічені гірськими хребтами. Вони розташовані головним чином уздовж «узбереж» морів. Місячні гірські хребти називаються за іменами земних гірських ланцюгів: Апенніни, Кавказ, Альпи, Алтай.

За даними отриманими зі супутників обидві сторони Місяця мають гравітаційні аномалії, але якщо на зворотному боці хаотично розкидані, як позитивні, так і негативні аномалії, то на видимій частині є переважно позитивні аномалії гравітаційного поля, вони створюються виходами щільних порід і чітко локалізовані в просторі [1].

За деякими дослідженнями поверхня видимої сторони Місяця може бути значно старіша кори на зворотному, аж до півмільярда років [2]

Фази Місяця[ред.ред. код]

Докладніше: Фази Місяця

Фази Місячної поверхні відображує сонячне світло, що потрапляє на неї. Але через те, що Земля опиняється між Сонцем і Місяцем на поверхню супутника попадає тінь планети. Зміни освітленості видимої половини Місяця на небі отримали назву місячних фаз.

Короткочасні місячні явища[ред.ред. код]

На видимій стороні Місяця з давніх-давен спостерігають різні нетривалі локальні аномалії, не всі з яких може пояснити сучасна наука.

Примітки[ред.ред. код]


Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.