Випередження рівнодення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Випередження рівнодення (лат. praecessio aequinoctiorum) — історична назва для поступового зміщення точок весняного та осіннього рівнодень (тобто точок перетину небесного екватора з екліптикою) назустріч видимому річному руху Сонця.

Причини[ред.ред. код]

Причиною випередження рівнодення є явище, яке з методологічних міркувань поділяють на прецесію та нутацію. Прецесія (і нутація) поділяється на місячно-сонячну, планетну та геодезичну.

Ефекти[ред.ред. код]

Місячно-сонячна прецесія є віковий квазірівномірний рух середнього полюса по малому кругу небесної сфери з повільнозмінним радіусом приблизно рівним \epsilon\simeq 23^{\circ}27' навколо полюса екліптики з періодом приблизно в 25772 років (Платонівський рік). Приводить до річної зміни положення точки весняного рівнодення \Upsilon по фіксованій (на довільну дату) екліптиці на величину 50,3" .

Планетна прецесія є обертання площини екліптики з кутовою швидкістю \pi навколо осі, яка лежить в площині екліптики і має довготу \lambda\simeq 174^{\circ}.85 . Планетна прецесія зміщає точку \Upsilon зі швидкістю приблизно в 10''/століття і зменшує нахил екліптики до екватора приблизно на 47''/століття.

Геодезична прецесія зміщує точку \Upsilon на 1.92''/століття.

Місячно-сонячна нутація викликає періодичне зміщення точки \Upsilon по екліптиці з амплітудою \simeq 17'' і періодичні варіації нахилу екліптики з амплітудою \simeq 9''. Прямі збурення від планет безпосередньо на обертання Землі і опосередковані збурення обертання через вплив планет на орбіту Місяця призводять до появи планетних членів у нутації.

Геодезична нутація має амплітуду \lesssim 1.53\cdot 10^{-4}arcsec.

Загальним ефектом випередження рівнодення є рух небесного полюса серед зірок (а точки весняного рівнодення по екліптиці). На початку нашої ери точка \Upsilon знаходилася в сузір'ї Овна. Наразі вона змістилася більше ніж на 1^h.8 на захід і знаходиться в сузір'ї Риб.

Див. також[ред.ред. код]

Астрологічна ера

Посилання[ред.ред. код]