Вовнянка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вовнянка
Вовнянка
Вовнянка
Біологічна класифікація
Царство: Гриби (Fungi)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Базидіоміцети
(Basidiomycetes)
Підклас: (Hymenomycetidae)
Порядок: (Russulales)
Родина: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Хрящ-молочник (Lactarius)
Вид: Вовнянка
(Lactarius torminosus)

Вовнянка (Lactarius torminosus (Schaeff. ex Fr.) S. F. Gray) Місцева назва — мохначка, рижок березовий, рижок отруйний, скрипух. З родини сироїжкових — Russulaceae.

Шапка 4-10(12) см у діаметрі, щільном'ясиста, напівсферична, опукла- або увігнуторозпростерта, іноді майже лійкоподібна, сірувато-рожевувата, цегляно-рожева, м'ясисто-червона, з більш-менш виразними темнішими концентричними зонами, спочатку волокнисто-волосисто-луската, пізніше майже гола, до краю світліша, повстисто-волокнисто-бахромчаста; при натискуванні набуває коричневого, далі оливкового кольору; при зволоженні клейка. Пластинки тонкі, вузькі, білуваті, згодом рожевувата-світло-вохряні. Спори 7,5-10 Х 5,57 мкм. Ніжка 4-6 Х 1-2 см, кольору шапки або світліша за неї, гола, часто зморшкувата, з вм'ятинами і порожниною. М'якуш у шапці білуватий, під шкіркою рожевуватий, у ніжці червонуватий, у периферичному шарі темніший, без особливого запаху, пекучо-їдкий, при розрізуванні на повітрі колір не змінюється. Молочний сік білий, пекучо-їдкий, не змінюється на повітрі.

Поширений на Поліссі та в Лісостепу. Росте в березових і мішаних з березою лісах. Збирають у серпні — жовтні. Умовно їстівний гриб.

Використовують свіжим після відварювання (відвар вилити), про запас засолюють.

Вовнянку іноді помилково приймають за рижика смачного.

Джерела[ред.ред. код]

Commons
ВікіСховище має мультимедіа-дані до теми