Вогняна земля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
У Вікіпедії є статті про інші географічні об'єкти з назвою Вогняна земля
Космічний знімок Вогняної землі, зроблений супутником NASA
Головні міста архіпелагу (англ.)

Вогняна Земля (ісп. Tierra del Fuego [ˈtjera ðel ˈfweɣo] — вогняна земля) — архіпелаг, розташований біля найпівденнішої частини Південної Америки. Архіпелаг налічує 40 тис. островів, загальною площею 73 753 км².

У 1881 році острови архіпелагу було розділено між Аргентиною та Чилі. Архіпелаг складається з головного острова (Ісла Гранде де Тьєрра дель Фуего (ісп. Isla Grande de Tierra del Fuego), який часто називають просто Тьєрра дель Фуего) та групи дрібніших островів. Він відділений від континенту Магеллановою протокою. Південна точка архіпелагу, в Чилі, утворює мис Горн.

Серед головних галузей промисловості: нафта, природний газ, вівчарство та екотуризм.

Найбільший острів — Тьєрра дель Фуего, або Ісла Гранде, площа якого становить 48,100 км². Половина цього острова та острови на південь та захід від нього належать Чилі й належать до окремого адміністративного регіону Магалланес (Magallanes Region), головним містом якого є Пунта-Аренас, розташоване на континенті на протилежному березі протоки. Найбільші чилійські міста архіпелагу — Порвенір, на головному острові, та Пуерто-Вільямс (ісп. Puerto Williams), на острові Наваріно (ісп. Navarino). Пуерто-Вільямс є найпівденнішим містом на планеті, якщо не брати до уваги станції на Антарктиці.

Східна частина архіпелагу належить Аргентині і утворює провінцію Вогняна Земля зі столицею Ушуая, яка є найпівденнішим містом Аргентини. Інше важливе аргентинське місто архіпелагу — Ріо-Гранде (ісп. Rio Grande), розташоване на атлантичному узбережжі.

Назву архіпелагу дав Фернан Магеллан, котрий був першим європейцем, який проплив повз нього в 1520 році. Назва пов'язана з численними вогнями (іспанською fuego означає вогонь), які розводили індіанці, і які було видно з моря.