Войтек (ведмідь-солдат)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ведмідь Войтек

Войтек (* 1942 — 1963) — сирійський бурий ведмідь (лат. Ursus arctos syriacus), знайдений ведмежатком в Ірані та взятий на забезпечення солдатами Другого корпусу польської Армії Андерса. Згідно з легендою, у битві при Монте-Кассіно в Італії допомагав польським артилеристам розвантажувати ящики з боєприпасами і навіть підносив снаряди під час бою, чим став відомий серед польських та англійських військових.

Історія[ред.ред. код]

У 1942 році ведмежатко сирійського бурого ведмедя, найдене недалеко міста Хамадан місцевим хлопчаком-іранцем, перепродано солдатам Польської армії Андерса за кілька консерв м'яса — і названо Войтек. Його виростили солдати, кормлячи Войтека згушеним молоком пляшкою з-під горілки та годуючи його фруктами, мармеладом, медом і сиропом; інколи нагороджували його і пивом, яке згодом стало його улюбленим напоєм. Ведмежатко навчилося від солдатів курити та їсти сигарети — і навіть боротися з ними та віддавати честь. Будучи розвагою і забавкою як для солдатів, так і для цивільних, незабаром Войтека офіційно визнано оберегом наколишніх військових частин: він пересувався з армією спершу в Ірак, а згодом через Сирію, Палестину та Єгипет.

У 1945 році підрозділи Армії Андерса, котрим неможливо було повернутися на батьківщину, направлено до Великобританії, де піддалися розформуванню, а ведмідь Войтек разом із кількома солдатами Армії Андерса опинився в Беркширі, Шотландія. Живучи в селі Хаттон поруч з містом Дунс, Войтек у незабарі став популярним серед місцевих жителів та місцевої преси, внаслідок чого Польсько-шотландська асоціація найменувала Войтека одним зі своїх почесних членів.

Демобілізація[ред.ред. код]

15 листопада 1947, після демобілізації, ведмідь Войтек вийшов на пенсію: його переселено до Единбурзького зоопарку в Шотландії, де він провів увесь залишок життя, незмінно користуючись величезною увагою з боку місцевого населення. Ветерани Армії Андерса, які залишились у Великобританії, відвідували свого товариша по бою: спокійно перелазили через огорожу і пригощали Войтека сигаретами. У такі хвилини зазвичай сумний ведмідь, що страждав від захворювання кісток, за спогадами очевидців, знову ставав активним і веселим.

В Шотландії ведмедю Войтеку встановлено пам'ятник[1].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]