Волноваський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Волноваський район
Volnovahskiy rayon gerb.png Volnovaskyi Raion Flag.svg
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Донецька область
Код КОАТУУ: 1421500000
Утворений: 7 березня 1923
Населення: 82 752 (на 1.12.2014)
Площа: 2549 км²
Густота: 46 осіб/км²
Тел. код: +380-6244
Поштові індекси: 85700-84791
Населені пункти та ради
Районний центр: м. Волноваха
Міські ради: 1
Селищні ради: 6
Сільські ради: 27
Міста: 1
Смт: 7
Села: 60
Селища: 5
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 85700, Донецька обл., Волноваський р-н, м. Волноваха, вул. 1 Травня, 1, 4-25-49
Веб-сторінка: Волноваська РДА
Голова РДА: Нестеренко Володимир Олексійович. Звільнено з посади згідно Закону о люстрації 30.10.2014[1].
Голова ради: Овчинников Іван Максимович

Волнова́ський райо́н — адміністративно-територіальна одиниця у степовій зоні на південному заході Донецької області. Районний центр — місто Волноваха. Населення становить 83 812 осіб (на 1.08.2013). Площа — 2549 км². Утворено 7 березня 1923.

Географічне розташування[ред.ред. код]

Волноваський район утворений в 1923 році, адміністративно-територіальним центром якого є місто Волноваха, яка була утворена в 1881 році. Район розташований у степовій зоні на південному заході Донецької області. На півдні район межує з Володарським районом, на заході — з Великоновосілківським, на півночі — з Мар'їнським та м. Донецьк, на сході і південному сході Старобешівським і Тельманівським районами.

По території та чисельності населення район — один з найбільших сільськогосподарських районів не тільки в області, але і в Україні. Площа його 1,85 тис. га. Населення — 87,1 тис. чоловік. У районі 74 населених пункти, підпорядкованих одному міському, 6 селищним та 27 сільським радам.

Корисні копалини[ред.ред. код]

У районі є поклади корисних копалин (граніт, каолін, глина, пісок, щебінь), які створюють всі умови для розвитку промисловості, виробництва будівельних матеріалів. Відкриті і розвідуються родовища: залізних руд, золота, срібла, алмазів, ніобію, танталу, цирконію, вольфраму, молібдену, свинцю, цинку, літію, титану, ванадію, берилію, рідкоземельних елементів (церію, лантану, ітрію тощо), фосфоритів, вермикуліту, алюмінієвої, каолінової, карбонатно-магнезіальної полевошпатової, камнесамоцвітної і декоративно-облицювальної сировини.

Історія[ред.ред. код]

Заселення Приазовських степів почалось після російсько-турецької війни 1768–1774 років. Згодом з'явились грецькі та українські села на території нинішнього Волноваського району. Великим поштовхом до подальшого освоєння і розвитку краю стала діяльність англійського капіталіста Джона Юза, який здійснив будівництво залізниці від Ясинуватої до Маріуполя через Оленівські кар'єри. Днем народження станції і міста Волновахи (назва пішла від однойменної невеличкої річки) став 1881 рік, коли через станцію пройшов перший залізничний потяг. А вже в 1904 році ст. Волноваха перетворилась на залізничний вузол.

Район утворений 7 березня 1923 року на підставі постанови Президіуму ВУ ЦК «Про адміністративно-територіальний поділ Донецької губернії, утворення округів та районів». Волноваський район, адміністративним центром якого є місто Волноваха, розташований у степовій зоні на південному заході Донецької області.

Адміністративний устрій[ред.ред. код]

Адміністративно-територіально район поділяється на 1 міську раду, 6 селищних рад та 27 сільських рад, які об'єднують 74 населені пункти та підпорядковані Волноваській районній раді. Адміністративний центр — місто Волноваха[2].

11 грудня 2014 року, згідно постанови Верховної Ради України, площа району збільшена на 7,01 тис. км² за рахунок приєднання Виноградненської, Комінтернівської, Лебединської, Павлопільської та Широкинськоїс ільських рад Новоазовського району, а також Андріївської селищної, Гранітненської, Мирненської, Новоселівської, Старонатівської та Чермалицької сільських рад Тельманівського району.

Населення[ред.ред. код]

Національний склад населення району за переписом 2001 року[3]

чисельність частка
українці 72 346 78,2
росіяни 15 128 16,4
греки 2 959 3,2
білоруси 494 0,5
вірмени 260 0,3
молдовани 248 0,3

Визначні пам'ятки району[ред.ред. код]

До визначних пам'яток району відноситься Перлина степового лісорозведення — Великоанадольський ліс, який був закладений в 1843 році видатним діячем лісівничого та географічної наук, полковником корпусу лісничих Віктором Єгоровичем Графом. Площа масиву 2543,0 га. Флора заказника нараховує понад 600 видів рослин, з яких 37 охороняються законом. Декретом Ради Народних Комісарів РРФСР «Про охорону пам'яток природи, садів і парків» від 16 вересня 1021 ліс оголошений недоторканним і підлягає суворої охорони. Як пам'ятка природи республіканського значення він затверджений 1 листопада 1968 року.

«Привести в порядок тіло і душу» — завдання програми «Детокс — очищення» і можна це зробити в оздоровчому комплексі «Форест парк готель», розташованому в мальовничому куточку Великоанадольського лісу. Лікування показано тим, хто хоче відновити свої сили, відпочити від стресу, навчитися правильно харчуватися.

Транспортна інфраструктура[ред.ред. код]

На території району розташовані залізничні станції: Волноваха, Доля, Оленівка, Велико-Анадоль, Південнодонбаська, Хлібодарівка, Зачатівська, звідки можна виїхати в будь-якому напрямку України, Росії, Білорусі.

Експлуатаційна довжина залізничних колій становить 70,6 км. Через станцію Волноваха здійснюються перевезення в бік Маріуполя, Ясинуватої, Запоріжжя. Обслуговують ці перевезення локомотивне і вагонне депо, інші служби станції.

Територією проходить низка важливих автошляхів, серед них E58 та Н20.

У галузі зайнято більше двох тисяч робітників, інженерно-технічних працівників і службовців. Автобусні перевезення пасажирів здійснюють ВАТ Волноваське АТП—11430, приватні маршрутки і таксі, експлуатаційна довжина автомобільних доріг з твердим покриттям становить 594 км. Повідомлення налагоджено з 69 населеними пунктами району.

Агропромисловий комплекс[ред.ред. код]

В аграрному секторі району працюють 26 товариств з обмеженою відповідальністю, 3 приватних підприємства, 4 агроцеху ВАТ «ММК ім. Ілліча», 3 — державних підприємства, 1 — міждержавне підприємство і понад 200 селянсько-фермерських господарств. У їх користуванні знаходиться 157,8 тис. га сільгоспугідь, з них 138,0 тис. га ріллі, на яких вирощують зернові, технічні, кормові, кормобаштанні культури, а також багаторічні й однорічні трави. Розвинене овочівництво.

У галузі рослинництва перевага віддається зерновим, соняшнику і кукурудзі.

У тваринництві переважає вирощування великої рогатої худоби, свиней, птахівництво. Флагманами сільськогосподарського виробництва в районі є АТЗТ «Екопрод А. Т.», ТОВ «Маріупольська птахофабрика», СТОВ «Валер'янівська».

Ґрунти складаються, в основному, з чорноземів звичайних середньогумусних, а в западинах річок і низовинах балок ґрунти лугові.

Фізична культура і спорт[ред.ред. код]

У районі на базі підприємств, організацій і шкіл району є 110 спортивних споруд (55 спортивних майданчиків, 29 майданчиків з тренажерним обладнанням, 1 тенісний корт, 25 футбольних полів). Також є 17 будинків для фізкультурно-оздоровчих занять, 58 спортивних залів та 1 кінно-спортивна база. Працює Комплексна дитяча юнацька спортивна школа «Колос» та районна ДЮСШ з 16 тренерами-викладачами, в них тренується 884 людини молоді, в тому числі за видами спорту: гирьовий спорт, дзюдо, футбол, вільна та греко-римська боротьба, теквондо, важка атлетика, самбо, бокс, волейбол і баскетбол.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]