Володимир Святославич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Володимир Святославич
Володимир Великий, Володимир Святий
Russorum Magnus Regno
Vladimir I of Kiev - Project Gutenberg eText 20880.jpg
Великий князь Київський
Правління 978-1015
Попередник Ярополк Святославич
Наступник Святополк Окаянний
Інші титули Князь Новгородський
Біографічні дані
Дата народження бл.956
Будятичі[1][2]
Дата смерті 15 липня 1015(1015-07-15)
Берестове
Дружина Олова
Другий шлюб Рогніда
Третій шлюб Малфріда
Четвертий шлюб Адель
П'ятий шлюб Анна Порфірогенета
Діти Вишеслав, Ізяслав, Ярослав, Предслава, Всеволод, Прямислава, Мстислава, Святополк, Святослав, Мстислав, Станіслав, Судислав, Борис, Гліб, Добронега, Позвізд
Династія Рюриковичі
Батько Святослав Хоробрий
Мати Малуша
Alex K Kievan Rus..svg

Володимир Святославич, (відомий також як Володимир Великий, Володимир Святий; *бл.956 — †15 липня 1015) — руський державний і політичний діяч з варязької династії Рюриковичів, князь новгородський (25 липня 969977, 980988), Великий князь Київський (9801015). Наймолодший та незаконнонароджений син Святослава Хороброго, великого князя Київського, та ключниці княгині Ольги Малуші. 988 року охрестив Русь, першим з руських князів розпочав карбувати власну монету. Канонізований Католицькою і Православною церквами як Святий рівноапостольний князь Володимир.

Біографія[ред.ред. код]

Народження і дитинство[ред.ред. код]

Наймолодший син Великого князя Київського Святослава Хороброго і його дружини Малуші, дочки Мала Любечанина, яка служила ключницею княгині Ольги. Точний рік народження Володимира невідомий. Його батько Святослав Ігорович народився 930 року, а старший син Володимира, Вишеслав у 977 році, а 930+977=1907, а 1907÷2=953, 5≈954 — народження середнього Святославового сина Олега. Володимир був молодший за нього десь на 2−3 роки тобто народився близько 956 року. Відомо лише, що під час сватання Володимира до Рогнеди взимку 979/980 років йому було менше 24 років[3] :

« «...Володимеру сущю Новѣгородѣ. дѣтьску сущю...»  »

За цим записом він неповнолітній, тобто не має 24 років, а отже народився не раніше зими 955/956 років.

А дату народження 962 року можна вивести з Літописця Переяславля Суздальського у якому Володимир помер у віці 73 років у 1035 році. Мабуть замість 73 років князя мало бути 53, а замість 1035 року 1015. Цілком можливо що дату народження князя вписали правильну, а до віку дати смерті дописали ще 20 років. Таким чином 1035-73=962[4], а 1015-53=962, тобто рік народження Володимира 962. Але навіть Нестор-літописець у 1110 році не знав точної дати, а автор Переяславля Суздальського у 1215 знати її точно не міг. Дана дата, мабуть, із перерахунку неправильної дати народження Святослава (942) і дати народження Вишеслава 977.

Як повідомляють пізні джерела XVI століття (Никонівський і Устюзький літописи), Володимир Святославич народився в селі Будутині, куди розгнівана Ольга відіслала Малушу.

« «Володимеръ бо бѣ от Малки, ключницы Олгинь; Малка жъ бѣ сестра Добрыне, и бѣ До­брыня дядя Володимеру. И бѣ рождение Володимеру в Будутине вѣси; тамо бо в гнѣве отслала ея Олга: село бо бяше ея тамо и умираючи даде его святей Богородицы.» (Никонівський літопис).  »

У російській історичній літературі було намагання довести, що Будутина весь — це село Будник (зараз урочище Буденик) під Псковом. Але серйозних підтверджень, які б доводили цю версію, немає. Український дослідник Ю. Диба висунув версію, що Будутино — це сучасне волинське село Будятичі, яке є околицею міста Нововолинська[5][6]. Згадка про церкву Пресвятої Богородиці, якій було передано літописне Будятино, кореспондується з документальними свідченнями XV століття, за якими Будятичі належали до угідь давнього Зимненського Свято-Успенського Святогорського монастиря. Це підтверджується також згадкою Воскресенського літопису:

« В лѣто ҂s҃ . у҃ . ч҃ . и҃ .(990)... и иришедъ ис Киева в Сузъдальскоую землю, постави градъ во свое имя Володимеръ и спомъ посыпа. и цер­ковь святоую Богородицу соборъноую деревяноую постави.  »

Мабуть, тут розповідається про заснування Володимира-Волинського, а згадка про будівництво церкви Богородиці буквально розповідає, що якраз цій церкві Володимир і переписав Будятичі, хоча саме село знаходиться за 22 км від Володимира-Волинського.

Про подальшу долю Малуші літописи не повідомляють, а малолітній Володимир повернувся до Києва, де перебував під наглядом княгині Ольги. Вихованням його керував вірогідно дядько по матері Добриня, оскільки у звичаях Русі було довіряти виховання спадкоємців членам старшої дружини.

Завоювання київського престолу[ред.ред. код]

Після загибелі 972 року князя Святослава князівство було поділено між синами на три частини. Києвом керував його законний син Ярополк. Восени 976 року розгорілася міжусобна війна між Володимиром і легітимними синами Святослава, яку підняв київський воєвода Свенельд. Син воєводи Лют був убитий слугами Олега, за що той підбурив князя Ярополка піти війною проти брата. Під час бойових дій Олега вбили його воїни, скинувши з коня.

Володимир, рятуючись, втік до свого дядька в Швецію, де одразу ж одружився з Оловою і набрав з Добринею варязьке наймане військо і повернувшись восени 979 року спершу до Новгорода, почав війну проти київського князя.

Володимир захопив місто Полоцьк, перебивши сім'ю варязького правителя міста Рогволода. Його дочку Рогніду, засватану за Ярополка, він насильно взяв за дружину. Рогніда, зґвалтована на очах у батька і братів, стала дружиною Володимира. Таким способом було «узаконено» приєднання Полоцького князівства. Потім з великим варязьким військом Володимир обложив Київ, де замкнувся Ярополк. Згідно з літописом слуга Ярополка по імені Блуд, підкуплений Володимиром, змусив Ярополка утекти в маленьке містечко Родня, залякавши заколотом киян.

У Родні Володимир заманив Ярополка на переговори, де двоє варягів «підняли його мечами попід пазухи». Вагітну дружину Ярополка, колишню грецьку черницю[7], Володимир взяв у наложниці.

Коли приведене Володимиром з Швеції варязьке військо почало вимагати собі за службу данину з киян, Володимир обіцяв їм, але через місяць відмовився. Частину варягів відіслав на службу в Константинополь, порадивши візантійському імператору розвести їх по різних місцях. Іншу частину варязьких найманців Володимир залишив собі для управління містами.

За літописом Володимир вокняжився у Києві 980 року. Згідно з найранішим Житієм Володимира монаха Якова («Пам'ять і похвала князю Володимиру», 2-га половина XI століття) це сталося 11 червня 6486 (978). Якщо замість Константинопольської ери (5508 до н. е.) взяти болгарську (5506 до н. е.), то вийде, що 6486-5506=980 рік початок правління Володимира. З ряду хронологічних міркувань вірогіднішою датою є 980 рік, оскільки літопис Повість минулих літ повідомляє про 37 років княжіння Володимира, перед цим згадавши 8-річне правління Ярополка. Святослав Ігорович загинув 972 р., а 972+8=980 — кінець княжіння Ярополка. Але якщо Володимир княжив 37 років, то помер 1017, але він помер 1015. Заміна 35 на 37 років проста. Тобто грецький «ɛ» (епсілон, означав 5) був механічно переписаний на глаголічну «е» (6) з подальшим переправленням на 7 для підгону загальних результатів. Так із 35 з'явилось 37.

Дохристиянське правління[ред.ред. код]

Новий князь київський вжив заходи щодо реформації язичницького культу. Спорудив у Києві капище[8] з ідолами шести головних богів слов'янського язичництва (Перуна, Хорса, Даждьбога, Стрибога, Семаргла та Мокоші, без Велеса), також є відомості, що князь запровадив, подібно до скандинавів, практику людських жертвоприношень богам.

Оскільки існують непрямі відомості про симпатії колишнього князя Ярополка до християнської віри і його контакти з латинським Заходом, то досить імовірним є припущення про язичницьку реакцію при Володимирі, тобто боротьбу з християнством, що утверджувалось за його попередника. Археологічним підтвердженням цього може бути знахідка на місці пантеону Володимира залишків кам'яної будови зі слідами фрескового живопису, тобто церкви, що могла бути побудована Ярополком. Під час гонінь у Києві загинули одні з перших християнських мучеників на Русі — варяги Федір та Іван.

Повість временних літ так передає образ життя Володимира до хрещення:

«Був же Володимир переможений похіттю, і були у нього дружини [...], а наложниць було у нього 300 у Вишгороді, 300 в Бєлгороді і 200 на Берестові, у сільці, яке називають зараз Берестове. І був він ненаситний в блуді, приводячи до себе заміжніх жінок та розтліваючи дівчат».

Православні джерела стверджують, що після хрещення князь звільнив від подружніх обов'язків усіх колишніх язичницьких дружин. Рогніді він запропонував обрати чоловіка, але вона відмовилась і прийняла чернечий постриг[9].

Походи[ред.ред. код]

Можливо на прапорі зображений Володимир з дружиною. Замальовка прапора привезеного з Речі Посполитої до Московії Федором Ключарєвим

981 року «йде Володимир на Ляхи и взя грады их Перемишль, Червен и иныа грады, иже есть под Русью». Успіх Володимира пов'язаний також з тим, що йому вдалося порозумітися з окремими хорватськими племінними князями, про це ж свідчить поява серед його дружин двох «чехинь» Мальфріди та Аделі. Того ж року «і вятичів він переміг, і наклав на них данину од плуга, як і отець його брав.»

982 року Володимир вдруге пішов походом на в'ятичів, які повстали проти князя.

983 року «пішов Володимир на ятвягів і взяв землю їх».

984 пішов Володимир на радимичів і підкорив їх владі київській

985 року Володимир Святославич виступив проти Волзької Булгарії. Війна тривала з перемінним успіхом і незабаром обидві сторони погодились на мир. Умови його влаштовували більше булгар, бо булгари клялися, що «тогда не буди межди нами мира, егда камень начнет по воде плавати, а хмель погрязнути». Мир із Булгарією був скріплений черговим шлюбом.

Головним результатом Херсонеської війни (осінь 987 — весна 988 років) було не тільки прийняття християнства на Русі (988), але й союз з Візантією, скріплений шлюбом із принцесою Анною, дочкою імператора Романа II (938963). Анна народилася 963 року і померла 1011 року.

Володимир Святославич першим з київських князів почав карбувати власні монети. Златник важив 4,2 г і за вартістю був рівним візантійській номізмі та мусульманському динару. Це була високохудожня монета з гербом-тамгою тризубом, портретом князя і словесною легендою. На зворотному боці було зображення Христа Спасителя. Такими ж були і ранні срібники з легендою «Володимир на столі — а се його срібло». Пізніші срібники на звороті замість зображення Христа Спасителя мали тільки тризуб.

Володимир-Василь Святославич помер 15 липня 1015 року у своїй приміській резиденції Берестові. Останки Володимира були вночі таємно перевезені до Києва і захоронені в мармуровому саркофазі збудованої ним Десятинної церкви.

Хрещення[ред.ред. код]

Хрещення святого князя Володимира. Фреска у Володимирському соборі Києва
Докладніше: Хрещення Русі

8 років на Старокиївській горі навпроти княжого двору простояв облаштований Володимиром храм-капище, уособлюючи останню хвилю язичництва. На той час єдинобожжя у різних формах (християнство, мусульманство, іудаїзм) вже поширилося в тогочасному світі. На тогочасних східнослов'янських землях (особливо у великих містах) поряд з язичниками існували спільноти християн, мусульман, іудеїв тощо. Постало питання вибору одного з єдинобожних віровчень як державного. Після довгих вагань Володимир Великий разом з оточенням зупинив свій вибір на православ'ї (християнстві) — віровченні найвпливовішої наддержави тогочасного світу — Римської (Ромейської) імперії (точніше її східної частини).

Безпосереднім поштовхом стали причини політико-династичні. Восени 987 року головнокомандувач східної візантійської армії Варда Фока проголосив себе імператором; невдовзі узурпатора визнали Мала Азія, Вірменія та Грузія. Законному імператорові Василю ІІ Македонянину (9761025) загрожувала катастрофа, і він звернувся за допомогою до київського князя, пославши до нього посольство взимку 987988 років. Той погодився, але за умови, що Василь ІІ віддасть йому руку своєї сестри Анни; до угоди був доданий ще один пункт — Володимир зобов'язувався охреститися разом з усім народом своєї країни, а вони народ великий (як записав один з тогочасних східних авторів).

Навесні 988 року 6-тисячна армія русів разом з військом імператора розбила збройні сили Фоки. Трон був таким чином врятований, але Василь ІІ не квапився віддавати багрянородну, тобто царственну від народження сестру за варвара. Однак збройний похід Володимира на Херсонес (Корсунь), коли місто було здобуте й сплюндроване, а до Константинополя надіслана погроза вчинити зі столицею імперії те саме, зробили візантійського володаря поступливішим. Тож, отримавши обіцяну багрянородну Анну, Володимир відбув з нею до Києва.

Основні складові сюжетної лінії Корсунської легенди, у якій висвітлено події Володимирового хрещення, буквально збігаються з повір'ями, пов'язаними зі святим джерелом та чудотворною іконою Пресвятої Богородиці в селі Будятичі (ототожнюваних з місцем народження Володимира). Ця обставина свідчить про те, що в Будятичах функціонували легенди про Святителя Русі. Доказом давності цієї легендарної традиції, яка не зазнала впливів кабінетного зацікавлення літописами, є відсутність прямого вживання імені Володимира[10].

Час і місце його особистого хрещення дискусійні, натомість примусове навернення киян, здійснене відразу після Корсунського походу, літопис упевнено датує 988-го року, описуючи його так:

«І коли прибув, повелів він поскидати кумирів — тих порубати, а других вогню оддати. Перуна ж повелів він прив'язати коневі до хвоста і волочити з Гори по Боричевому [узвозу] на Ручай, і дванадцятьох мужів приставив бити [його] палицями… Потім же Володимир послав посланців своїх по всьому городу, говорячи: «Якщо не з'явиться хто завтра на ріці — багатий, чи убогий, чи старець, чи раб, — то мені той противником буде…» А назавтра вийшов Володимир з попами цесарициними і корсунськими на Дніпро. І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду… а попи, стоячи, молитви творили. І було видіти радість велику на небі й на землі, що стільки душ спасається…»

Щодо радості великої, то літописець, схоже, перебільшив. Християнізація в усій Європі просувалася з труднощами, долаючи спалахи опору. Не стала винятком з загального правила і Русь. Так, мешканців Новгорода вдалося охрестити лише наступного року, і то в злій січі. Майже через сто років літопис фіксує спалахи язичницької реакції у Новгороді, Ростовській землі та Києві. Найконсервативніший з обрядів — поховальний — зберігав елементи язичництва аж до рубежа ХІІ-ХІІІ століть. Яскравим феноменом поверхового закорінення християнського світосприйняття є язичницькі ремінісценції знаменитого «Слова о полку Ігоревім» (кінець ХІІ століття): автор практично не апелює до християнської символіки, натомість розлого покликається на поганську, згадуючи Дажбога, Велеса, Хорса, Стрибога та інших.

Фольклорний образ[ред.ред. код]

Парні образи Володимира (у хрещенні — Василя) і його матері Малуші представлені в українських обрядових піснях новорічного циклу де відобразилися у фольклорних фігурах Василя і Маланки (Меланки, Миланки). У церковному календарі день св. Меланії римлянки завершує річне коло, день св. Василій Василя Великого його починає. Ця календарна обставина зблизила в народній уяві святого Василія і преподобну Меланію, перетворивши їх у стійку фольклорну пару, зберігши не тільки згадки про реальних історичних персонажів (Володимира і Малушу), а й цілий ряд деталей, які відображають правові норми Х ст. і характеризують тодішній побут[11].

Сімейне дерево[ред.ред. код]

Ігор
 
 
 
Ольга
 
князь Мал
 
 
 
невідомо
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Святослав
 
 
 
 
 
 
 
Малуша
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Володимир Святославич
 
 

Дружини і діти[ред.ред. код]

Володимир, Ізяслав і Рогніда. Мініатюра з Радзивилівського ліпопису

До прийняття християнства за літописами Володимир утримував великі гареми. 300 наложниць у нього було у Вишгороді, 300 — у Білгороді (зараз село Білогородка), 200 — у Берестові. Але літописці фіксували тільки «законні шлюби» князя і нащадків від них. 25 липня 969 року він був посаджений батьком у Новгороді (Святослав розділив князівство одразу після смерті матері), де від його імені управляв брат його матері Добриня.

З літа 980 року третьою дружиною Володимира стала вдова Ярополка. Коли від цього зв'язку народився Святополк, супротивники Володимира говорили, що він «от двою отцю, от Ярополка и от Володимера.» Подальша доля «грекині» невідома.

У 988 7-ю дружиною Володимира стала Анна. Перед нею була болгариня, яка згідно з «повістю» народила Бориса і Гліба. При цьому пізні літописи кажуть, що Борис і Гліб були дітьми Анни. Сьогодні більше підтримується версія про те, що Борис і Гліб народилися від Анни, аргументуючи це можливими болгарськими коренями царівни.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

Князь Володимир у боністиці, нумізматиці[ред.ред. код]

Володимир Великий на монеті власного карбування (златник)

Враховуючи загальновизнаний вплив Володимира Великого на розвиток державності і суспільного життя на землях сучасної України, він зображений на лицьовому боці усіх різних видів одногривневих банкнот і двох монетах. Також пам'ятник Володимиру Хрестителю на Володимирській гірці в Києві був зображений на купюрі 100 000 купонів. Портрет Володимира Святославича зображено на банкноті номіналом 1 гривня.

1 Hryvnia 1992 front.jpg
100000-Kupon-1994-front.jpg
1 hryvnia 2006 front.jpg
1 гривня зразка 1996-го року. 100 000 купонів. 1 гривня зразка 2006-го року.
1 grivna vladimir 3.jpg
Vol vel R.jpg
1025-Khreschennia-Rusy r.jpg
«Володимир Великий»
обігова монета 1 гривня, 2004-го року
«Володимир Великий»
пам'ятна срібна монета 10 гривень, 2000 року
«1025-річчя хрещення Київської Русі»
пам'ятна золота монета 100 гривень, 2013 року

Названо на честь Володимира Святославовича[ред.ред. код]

Вшанування пам'яті Володимира Великого у зв'язку з 1000-річницею його упокоєння[ред.ред. код]

25 лютого 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ № 107/2015[12] «Про вшанування пам'яті князя Київського Володимира Великого — творця середньовічної європейської держави Руси-України».

Канонізація[ред.ред. код]

Ресурси інтернету[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 • Історія України в особах: IX–XVIII ст. К.:Видавництво «Україна», 1993, 396 с.
 • Карпов А. Ю. Владимир Святой. — М.: Молодая гвардия, 1997. — 446 с. — (Жизнь замечательных людей: Серия биографий; Вып. 738). — 10 000 экз. — ISBN 5-235-02274-2
 • о. Іриней Назарко, ЧСВВ. Святий Володимир Великий: Володар і христитель Руси-України / 2-е вид. — Жовква: Місіонер, 2012. — 200с.
 • Ричка В. Володимир Святий в історичній пам'яті. — Київ: Видавничий дім «Скіф», 2012. — 208с.
 • Бурій В. 28 липня — рівноапостольного князя Володимира / Валерій Бурій // Місто робітниче (Ватутіне). — 2013. — 26 лип. — С. 4.

Посилання[ред.ред. код]

 1. Диба Ю. Літописне Будятино (про місце народження князя Володимира Святославовича та розташування найдавнішої церкви Пресвятої Богородиці) // П'яті «Ольжині читання». Пліснеськ. 7 травня 2010 року. Львів-Броди, 2011, с.23-28.
 2. Диба Ю. Історично-географічний контекст літописного повідомлення про народження князя Володимира Святославовича: Локалізація Будятиного села // Княжа доба. Історія і культура. Львів: Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України. — Вип. VI. — С. 37-70
 3. Згідно зі слов'янськими ведами (оскільки на той час на Русі християнство не було державною релігією) людина ставала повнолітньою у 24 роки
 4. Кяжа доба: історія і культура / с. 46-47
 5. Диба Ю. Літописне Будятино (про місце народження князя Володимира Святославовича та розташування найдавнішої церкви Пресвятої Богородиці) // П'яті «Ольжині читання». Пліснеськ. 7 травня 2010 року. Львів-Броди, 2011, с.23-28.
 6. Диба Ю. Історично-географічний контекст літописного повідомлення про народження князя Володимира Святославовича: Локалізація Будятиного села // Княжа доба. Історія і культура. Львів: Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України. — Вип. VI. — С. 37-70
 7. Дружину Ярополку привів його батько Святослав з походу на Візантію 970 року
 8. Імовірно цей пантеон виявлений археологами в 1977 року
 9. Приблизно 987 року Рогніда зважилася помститися за скоєне і вбити чоловіка, великого князя київського Володимира. Однак ця спроба завершилася невдачею. За замах на великого князя Рогніді загрожувала смерть. За легендою, розгніваний Володимир наказав дружині ошатно одягнутись і взяв у руки меч, проте на крик прибіг їхній первісток Ізяслав і став на захист матері також з мечем в руках. Володимир не зміг вбити Рогніду на очах у сина. Замість цього він наказав заслати їх обох у полоцьку вотчину — місто у верхів'ях річки Свіслоч, назване Ізяславом
 10. Диба Ю. Інтерпретація Корсунської легенди в Будятицькій традиції вшанування Святого джерела // Старий Луцьк (Матеріали наукової конференції «Любартівські читання», 30-31 березня 2012 р.).- Луцьк, 2012.- Вип. 8.- С. 26-39
 11. Диба Ю. Образ матері святого князя Володимира Малуші в українській обрядовій поезії // Минуле і сучасне Волині та Полісся. Християнство в історії і культурі Володимира-Волинського та Волині. Науковий збірник. Випуск 47. Матеріали XLVII Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції. — Луцьк, 2013. — С. 212–227
 12. Указ Президента України № 107/2015
Попередник
Ярополк Святославич
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
978-1015
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Святополк Окаянний