Всесвітній координований час

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Всесвітній координований час (англ. Coordinated Universal Time, фр. Temps universel coordonné, UTC, Time Zulu — «час зулу», Z) — стандарт, за яким суспільство регулює годинники й час. Відрізняється на цілу кількість секунд від суворо рівномірного атомного часу та не більш як на ±0,8 секунди від UT1. Київський час відрізняється від всесвітнього на +2 години.

Наприклад: понеділок, 2014-09-15 T 06:28 UTC

Часові пояси навколо земної кулі описуються як додатне або від'ємне зміщення від UTC. UTC — це нащадок часу за Гринвічем (GMT), й іноді також помилково називається GMT. Нову назву (UTC) запроваджено, щоб позбутись назви певного місця на Землі в міжнародних стандартах. UTC базується на атомному відліку часу, а не на часі за Гринвічем.

UTC не змінюється взимку та влітку. Тому там, де переходять на літній час, зміщення відносно UTC змінюється.

Метод обрахунку UTC[ред.ред. код]

Мапа часових поясів

Всесвітній час UT є сучасною версією середнього часу за Гринвічем, тобто середнього сонячного часу на мередіані Гринвіча. З огляду на нерівномірність обертання Землі Гринвіцький меридіан також обертається нерівномірно. Окрім того, внаслідок безперервного руху осі обертання Землі географічні полюси зсуваються на поверхні планети, а разом з ними змінюють своє розташування й площини справжніх меридіанів. З огляду на ці факти виділяють наступні системи виміру часу (визначені 1 січня 1956 року):

  • UT0 — час на миттєвому Гринвіцькому меридіані, визначений за миттєвим розташуванням полюсів Землі. Це час, що безпосередньо отримується з астрономічних спостережень добового руху зір;

UT1 = UT0 + Δλ,

де Δλ — поправка, яка залежить від координат миттєвого полюсу, що вираховуються відносно середнього полюса;

  • UT2 — час, виправлений за сезонною нерівномірністю обертання Землі ΔTs:

UT2 = UT1 + ΔTs.

Шкала спостережуваного всесвітнього часу UT1 нерівномірна й незручна для використання у звичайному житті. Для узгодження спостережуваного всесвітнього часу UT1 та суворо рівномірного Міжнародного атомного часу (TAI) з 1964 року запроваджено рівномірно-змінну шкалу часу UTC — всесвітній координований час. Масштаби UTC та ТАІ рівні, а нуль-пункт змінюється стрибком. Між UTC та UT1 накопичується розбіжність, обумовлена, по-перше, нерівномірністю шкали UT1, а по-друге, нерівністю масштабів UT1 та ТАІ (1 атомна секунда не дорівнює точно 1 секунді UT1). Коли розбіжність між UTC та UT1 сягає 0,9 секунди здійснюється коригування стрибком на 1 с.

Додаткова секунда при цьому додається (або, теоретично, віднімається) 30 червня або 31 грудня при необхідності. Поки що, починаючи з першої зміни 1972 року, всі зміни були додатними й полягали в додаванні однієї секунди о 23:59:60. Додавання секунди визначається Міжнародною службою обертання Землі згідно зі спостереженнями за обертанням Землі.

Сигнали точного часу за системою UTC передаються по радіо, телебаченням та в інтернеті.

Посилання[ред.ред. код]