Віддача

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Віддача — імпульс сили тиску газів (або іншого активного тіла), що виникає в каналі ствола вогнепальної зброї під час пострілу і направлений в протилежний до напряму пострілу бік. Залежно від конструкції зброї віддача може викликати відкат орудія або його частин, або значні внутрішні напруження[1].

Фізично віддача пояснюється законом збереження імпульсу. Оскільки до пострілу сумарний імпульс зброї (наприклад, гармати) і снаряду дорівнював нулю, то від повинен дорівнювати нулю і після пострілу.

 (M + \mu/2)v_g = - (m + \mu/2)v_p ,

де  M ,  \mu та  m — маси гармати, заряду та снаряду відповідно, а  v_g та  v_p — швидкості гармати та снаряду, відповідно. Оскільки маса гармати набагато більша від маси заряду, складовою  \mu/2 в виразі  (M + \mu/2)v_g можна знехтувати, отже швидкість, яку отримує гармата може бути обрахована як:

 v_g = - \frac{m + \mu/2}{M} v_p

У випадку, коли гармата та її рухомі частини жорстко закріплені, обраховують імпульс сили, що дорівнює зміні імпульсу руху:

 Ft = - (m + \mu/2) v_p

Зважаючи на малий час пострілу (близько десятої частки секунди), виникає значна сила віддачі, що може пошкодити зброю.

Відкат та перенапруження в конструкції зброї, що виникають внаслідок дії віддачі, мають негативні наслідки: неконтрольований відкат призводить до погіршення влучності, перенапруження в конструкції призводять до передчасного зносу зброї. Для зменшення наслідків дії сили віддачі використовують спеціальні противідкатні пристрої з амортизаторами та/або дулові гальма.

У випадку рушниці віддача гаситься плечем стрільця, у випадку гармати її бере на себе лафет.

В окремих джерелах термін «віддача» застосовують стосовно поняття «відкат»[2][3], що є помилкою — віддача не завжди призводить до виникнення відкату.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Словарь военных терминов // Отдача в огнестрельном оружии (рос.)
  2. Военная энциклопедия, 1911-1914 // Отдача оружия
  3. БСЭ // Отдача (рос.)


Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.