Вікіпедія:Стиль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Для дотримання принципу одноманітності зовнішнього вигляду статей Вікіпедії, а також для зручності їх редагування, потрібно дотримуватись нескладних правил оформлення статей. Варто завжди пам'ятати, що головним залишається добре, чітке, інформаційно багате і неупереджене наповнення статей, їх зміст, а не красиве оформлення. Якщо ж стаття з якісним змістом ще і бездоганно оформлена, якщо кожному видно вкладену в неї працю автора, то це дозволяє їй піднятися на вищий рівень порівняно з такими ж інформативними, але неякісно оформленими текстами; саме такі статті і потрапляють в категорію вибраних.

Мова і стиль

У всіх статтях має вживатися літературна українська мова. В обговореннях можна вживати інші мови, але пам'ятайте: ваші співрозмовники можуть не зрозуміти їх, що викличе труднощі у спілкуванні. Цей проект призначено насамперед для україномовних користувачів.

Стиль статей має бути енциклопедичним. Виклад матеріалу не можна подавати від першої особи. Не варто вживати простомовні вислови. Під час написання статті з суперечливого питання не можна стверджувати, що один з поглядів правильніший за інші, висвітлюйте всі погляди чесно, неупереджено, з нейтральних позицій.

В енциклопедії будь-які емоції є зайвими. Намагайтеся писати об'єктивно. Дотримуйтесь нейтральної позиції. Якщо пишете статтю про суперечливе питання, намагайтеся зазначити всі точки зору, навівши посилання на джерела, в яких вони згадуються.

Структура статті

Код Вигляд
{{Otheruses|Предмет (значення)}}

[[Файл:Vijsko Zaporozke.svg|міні|праворуч|Малюнок]]

'''Предме́т''' — означення.<ref>Джерело №1</ref>

== Розділ ==

Твердження А.<ref>Деталь №1</ref>

Твердження В.<ref>Джерело №2</ref>

=== Підрозділ ===

Твердження С.<ref>Деталь №2</ref>
...

== Див. також ==

* [[Дотична стаття]]

== Примітки ==
{{reflist}}

== Джерела та література ==

* Автор. Назва книги. — Місце і рік видання.

== Посилання ==

* [http://www.example.com Назва посилання]

[[Категорія:Назва категорії]]
Малюнок

Предме́т — означення.[1]

Розділ

Твердження А.[2]

Твердження В.[3]

Підрозділ

Твердження С.[4]

Див. також
Примітки
 1. Джерело № 1
 2. Деталь № 1
 3. Джерело № 2
 4. Деталь № 2
Джерела та література
 • Автор. Назва книги. — Місце і рік видання.
Посилання

Шапка

На самому початку статті, до тексту, з першого рядка повинні при необхідності розташовуватися стандартні шаблонні позначки про вилучення чи об'єднання статті, порушення НТЗ, неможливість дійти згоди в обговоренні, а також позначки про необхідність поліпшення статті, «вікіфікації», про роботу, що наразі триває над статтею. На початку статті розміщують шаблони: картки, координати географічних об'єктів, шаблони багатозначності та інших значень.

Багатозначність

Якщо слово має декілька значень, має бути окрема стаття, яка пояснює всі значення та надає посилання на статті про кожне окреме значення. Такі статті називають тлумаченнями неоднозначності. Застосуйте на початку статті шаблон {{Otheruses}}, посилання на сторінки-багатозначності.

Означення

Стаття починається з назви предмету і його означення. Назва виділяється жирним шрифтом за допомогою трьох апострофів з обох боків. Має бути наголос, якщо назва не односкладова. Означення записується після назви через тире.

Код Вигляд
'''На́зва''' — означення.
На́зва — означення.

Наприклад:

Код Вигляд
'''А́зія''' — [[частина світу]], східна частина материка [[Євразія|Євразії]].
А́зіячастина світу, східна частина материка Євразії

У статтях про про іншомовний об'єкт або явище наводьте іншомовні назви у дужках:

Код Вигляд
'''Варша́ва''' ({{lang-pl|Warszawa}}) — [[столиця]] [[Польща|Польщі]].
Варша́ва (пол. Warszawa) — столиця Польщі.

У статтях про персоналії вказуйте дату народження і смерті у дужках:

Код Вигляд
'''Джо́рдж Ва́шингтон''' ({{lang-en|George Washington}}; [[22 лютого]] [[1732]] — [[14 грудня]] [[1799]]) — американський державний діяч, перший [[президент США|президент Сполучених Штатів]].
Джо́рдж Ва́шингтон (англ. George Washington; 22 лютого 173214 грудня 1799) — американський державний діяч, перший президент Сполучених Штатів.

Назви творів мистецтва, підприємств, організацій, наукових видань тощо треба писати в лапках:

Код Вигляд
'''«Касабла́нка»''' — [[США|американський]] [[кінофільм]].
«Касабла́нка» — американський кінофільм.

Тіло статті

 • Місце основного тексту статті.
'''А́зія''' — [[частина світу]], східна частина материка [[Євразія]].

== Географія ==

Азія — найбільша частина світу, омивається 4 [[океан|океанами]].
...

== Населення ==

Азія — найнаселеніша частина світу, у ній мешкає 50% населення Землі.
...

Див. також

Розділ для посилання на статті з дотичної тематики. Потрібно пам'ятати, що такі посилання краще давати прямо в тексті статті, а виносити в цей розділ тільки найважливіші та найбільші за об'ємом статті. Посилання мають бути відсортовані за абеткою.

== Див. також ==

* [[Євразія]]
* [[Континенти]]

Примітки

Докладніше: Довідка:Примітки

Розділ для деталей, зайвих в основному тексті статті, або підтвердження неоднозначних тез з посиланням на джерело інформації.

== Примітки ==
{{reflist}}

Текст приміток вміщують у основному тексті статті (зазвичай там, де вперше вони згадуються) і відокремлюють парою тегів <ref> та </ref>, а розділи приміток та посилань містять лише службовий тег <references/> (або шаблон {{reflist}}). При перегляді статті всі виноски автоматично збираються у відповідному розділі.

Джерела та література

Розділ має містити бібліографію (друковані наукові праці) з теми статті. Якщо наведено джерело іноземною мовою, то про це вказується після опису. Дивіться: посилання на джерела.

== Джерела та література ==

* ...
* ...

Посилання

Розділ для адрес інтернет-ресурсів, що глибше висвітлюють та доповнюють статтю.

== Посилання ==

* [http://www.example.com Назва ресурсу]
* [http://www.example.com Назва ресурсу]

Навігаційні шаблони

Докладніше: Довідка:Шаблони

Як правило, після обов'язкової інформаційної частини статті і зовнішніх тематичних посилань йде другий необов'язковий блок шаблонів. Тут, здебільшого, розміщуються оголошення про те, що стаття неповна і вимагає подальшої роботи з розширення. Позначки, що сигналізують про незавершеність статті, розміщуються з наступного рядка після розділу зовнішніх посилань.


{{Країни Азії}}

Категорії

Докладніше: Довідка:Категорія

Область визначення категорій повинна розташовуватися в кінці статті. Якщо категорій декілька, то посилання на кожну з категорій наводиться в окремому рядку. Стаття обов'язково має належати хоча б до однієї з наявних у Вікіпедії категорій.

[[Категорія:Частини світу]]
[[Категорія:Азія]]

Загальні зауваження

При написанні статей бажано уникати скорочень, оскільки вони утруднюють сприйняття інформації недосвідченими читачами. Статті, що містять чимало скорочень, варто позначати відповідним шаблоном, який закликатиме розшифрувати скорочення.

Ілюстрування

При ілюструванні, приміром, біологічних статей, перевагу у картці потрібно віддавати такому зображенню, де представлено як листки, квітки, так і насіння. Таким чином, зображення зможе сфокусувати одразу на суттєвих моментах. При ілюструванні, скажімо, технічних карток, може виявитись корисно проілюструвати її зображенням, яке містить складові (компоненти, агрегати) пристрою, механізму.

Шаблони

Формуйте шаблони із нормально структурованим кодом. Це значить формувати колонки, рядки тощо таким чином, щоб, у разі помилки, інші користувачі, які знаються на цьому, легко змогли віднайти хибу і скорегувати її. Вважайте також, що шаблони, списки можуть автоматично оброблятися відповідними програмами, тому доцільним буде формувати акуратний список різноманітних об'єктів, що входять у шаблон, аніж рядок, який зрозуміти дещо важче, не кажучи про те, наскільки важче його обробити. Застосування такої нескладної дії також корисне з погляду вікіфікації, коли ваші дані не містять внутрішніх посилань і комусь доведеться проставляти такі.

Приклад неструктурованого коду Приклад структурованого коду
Елісвілл · Андалузія · Анністон · Араб · Ешфорд · Атенс · Етмор · Атталла · Оберн · Бей-Мінетт · Баю-Ла-Батр ·

Еббівілл · Адамсвілл · Алабастер · Албертвілл · Александер-Сіті ·

Найкраще воно проявляється у коді статті; особливо на це потрібно зважити з погляду на новачків, які ще не знайомі з роботою із Вікі-кодом.

Хронологічні списки

Хронологічні списки треба формувати за вагомістю дат. Тобто, якщо має бути відображено роки у порядку зростання (спадання), варто зробити це так, щоб вказівки конкретного дня, місяця не заважали сприйняттю цієї вагомої інформації. Приклад невдалого формату: Рівне#XX століття.

Внутрішні посилання

Вікіпосилання

Вікіпосиланнями називаються посилання, які робляться всередині основного тексту статті на інші статті Вікіпедії. При посиланнях на інші статті завжди звіртеся, чи правильно обрана стаття посилання, чи відповідає вона стилю (незалежно від того, існує вона вже чи ні).

Надлишкова вікіфікація

Скорочення:
ВП:НВ

На що, зазвичай, не варто робити вікіпосилань

Стаття не повинна містити надмірної кількість вікіпосилань. Надлишкових вікіпосилань потрібно уникати, оскільки вони ускладнюють читачеві можливість визначити і слідувати за тими вікіпосиланнями, які справді можуть бути корисними.

За винятком випадків, коли такі вікіпосилання безпосередньо стосуються теми статті:

 • Уникайте вікіпосилань на прості слова української мови.
 • Уникайте вікіпосилань на назви основних географічних понять і місць, мов, релігій і загальних професій.
 • Уникайте вікіпосилань на одиниці виміру, які не є неясними.
 • Уникайте вікіпосилань на дати, з якими не пов'язано вагомих стосовно теми статті подій.
 • Не робіть вікіпосилань на сторінку, що перенаправляє на сторінку з якої здійснене вікіпосилання.

Як правило, вікіпосилання має з'явитись у статті лише раз (при першому згадуванні в основному тексті), але, якщо корисно для читачів, вікіпосилання можуть бути повторені в інфобоксах, таблицях, підписах до зображень і виносках.

Оформлення тексту

Граматика

Див. також

Корисні посилання


Вікіпедія Це незавершена стаття про Вікіпедію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.