Вінченцо Скамоцці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вінченцо Скамоцці
Vincenzo Scamozzi
Scamozzi portrait by Veronese.jpg
Дата народження 2 вересня 1548(1548-09-02)
Місце народження Віченца
Дата смерті 7 серпня 1616(1616-08-07) (67 років)
Місце смерті Віченца
Працював у містах Віченца, Венеція, Кастельфранко (Венето ), Бергамо, Падуя
Архітектурний стиль відродження, палладіанство
Найважливіші споруди Нові Прокурації(Венеція), театр Саббіонета, ідеальне місто Пальма Нуова
Містобудівні проекти ідеальне місто Пальма Нуова
Нереалізовані проекти в книзі «Ідея універсальної архітектури»

Вінченцо Скамоцці (італ. Vincenzo Scamozzi) (*2 вересня, 1548, Віченца — †7 серпня, 1616, там само) — відомий італійський архітектор доби Пізнього Відродження і маньєризму кінця XVI — початку XVII століть. Прихильник позачасових, класицистичних форм архітектури. Автор трактату «Ідея універсальної архітектури» (1615), який було багаторазово перевидано та перекладено на багато мов. У 1612 році Скамоцці на замовлення князя Кшиштофа Збаразького створив проект замку у Збаражі.

Біографія[ред.ред. код]

Ранні роки[ред.ред. код]

Народився в місті Віченца. Батько - Джан Доменіко Скамоцці - був землеміром, мав стосунок до будівництва, став першим вчителем для сина, прищепив йому поклоніння взірцям архітектора Себастьяно Серліо.

Навчання[ред.ред. код]

Сам Вінченцо вивчав трактат Вітрувія «Чотири книги про архітектуру». У 1679—1680 рр. Скамоцці відвідав Рим, де вивчав руїни античних споруд, а пізніше їздив у Францію. Зробив багато замальовок архітектури Франції, яка ніяк не позначилась на його творах (вона залишилась досить не схожою на звиклі для нього форми італійської архітектури).

Скамоцці в Венеції[ред.ред. код]

Скамоцці, проект вілли Пізані з внутрішнім двориком

Місцем постійного проживання обрав Венецію. До проектів Скамоцці цього періоду вдноситься проект Нових Прокурацій (це місце проживання прокурорів Сан Марко, їх офіційні квартири). Скамоцці зупинився на варіанті з аркадами першого поверху. Він рахувався з фасадом Бібліотеки, раніше побудованої архітектором Сансовіно і зробив фасад своєї будівлі подібним до фасаду Бібліотеки. Скамоцці встиг побудувати 11 чарунок Нових Прокурацій, усі інші добудував пізніше Бальдасаре Лонгена.

Твори Скамоцці[ред.ред. код]

Фасад церви Сан Гаетано, місто Падуя.
Подвір'я Збаразького замку, стан у 2000 роки

Скамоцці — автор книги «Ідея універсальної архітектури» (надрукована у 1615 р.) Дослідники вважають, що друкування подібних книг в Венеції, відомому друкарському центрі всієї Італії, не що інше, як самореклама. Але ніхто не пропагував проекти і вже створені роботи архітектора і той сам почав займатися цією проблемою.

До того ж, твори Скамоцці вийшли з друку досить пізно. «Ідея універсальної архітектури» вийшла з друку взагалі за 1 рік до смерті Вінченцо, отже не могла суттєво вплинути на пропаганду творів архітектора чи на його успіх. Зате нащадки мали розкішну можливість досліджувати і використовувати надбання Скамоцці, адже видання він снабдив багатьма своїми планами, проектами фасадів, проектними рішеннями різних споруд (тим, що ми назвали б зараз паперовою архітектурою).

Як книга Палладіо мала своїх прихильників в Англії, так і книга Скамоцці мала свою популярність в країнах Північної Європи — від Голландії до Польщі . На теріторії сучасної України існує Збаразький замок, побудований за вказівками книги Скамоцці.

Ідеальне місто Пальма Нуова[ред.ред. код]

Скамоцці першим реалізував ідею фортечних бастіонів і вибудував одне з перших «ідеальних міст» на террафермі (континентальні землі Венеціанської республіки в Північній Італії) — Пальма Нуова. До проектів Скамоцці належить і проект побудови головного собору в місті Зальцбург.

Театр на зразок античності в місті Саббьонета[ред.ред. код]

Проект театру Саббьонетта

Саме Скамоцці прийшлося завершити будівнийцтво двох останніх споруд, початих архітектором Палладіо в місті Віченца (вілла Ротонда, театр Олімпіко).

Роль Вінченцо Скамоцці у створенні театру Олімпіко слід визнати вирішальною, як і в добудові іншого уславленого твору Палладіо — вілли Ротонда. Саме Скамоцці робив усе можливе, щоби якось прикрасити неприємні зовні стіни фортеці, де розмістили театр. Він же створив арку-портал, що готувала відвідувачів до зустрічі з імітацією римської архітектури в театрі, проходячи повз непривабливі зовні середньовічні стіни. Вони й досі зберігають неприбраний, середньовічний вигляд без тинькування і фарбуваня.

Доля подарувала архітектору можливість і самому створити театр в маленькому місті Саббьонетта. Він стане першим окремим театральним приміщенням і увійде в трійцю найдавніших театрів Італії, що зберіглися до 2010 року.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]