Вісконсин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Вісконсін)
Перейти до: навігація, пошук
Штат Вісконсин
Прапор штату Вісконсин Печатка штату Вісконсин
Прапор Вісконсину Печатка штату Вісконсин
Девіз: Forward
Прізвисько штату: Штат Борсука
Карта США з підсвіченим штатом Вісконсин
Інші штати США
Столиця Медісон
Найбільше місто Мілуокі
Губернатор Скотт Вокер (R)
Офіційні мови Нема
Площа 169 790 км² (23ій)
 — Суша 140 787 км²
 — Вода 28 006 км² (17%)
Населення (2000)
 — Населення 5 363 675 (18ий)
 — Густота 38.13 /км² (24ий)
Приєднання до США в якості штату
 — Дата 29 травня, 1848
 — Номер 30ий
Часовий пояс Центральний час: UTC-6/-5
Широта 42°30'N по 47°3'N
Довгота 86°49'W по 92°54'W
Ширина 420 км
Довжина 500 км
Висота
 — Найбільша 595 м
 — Середня 320 м
 — Найнижча 177 м
Абревіатури
 — USPS WI
 — ISO 3166-2 US-WI
Веб-сайт www.wisconsin.gov

Віско́нсин (англ. Wisconsin МФА: [wɪˈskɑnsən] Виска́нсан) — штат на півночі центральної частини США над озерами Верхнім і Мічиган; 145,4 тис. км², населення 5 363 675 (2000); адміністративний центр Медісон, головне місто Мілуокі; міста: Грін-Бей.

Післяльодовикова низина з узгір'ями; близько 8,5 тисяч озер, найбільші Верхнє, Мічиґан; ріка Міссісіпі; біля 45% території ліси; молочне тваринництво (найбільший у США постачальник молока й сиру), вирощування кукурудзи, овочів, садівництво; видобуток руд заліза, цинку; машинобудівна, металообробна, паперова й молочна промисловості; туризм.

Історія[ред.ред. код]

Вісконсин досліджений Жаном Ніколе для Франції в 1634; заселений французами біля Ешленда; перейшов до Англії в 1763, увійшов до складу США в 1783. Став територією в 1836 і тридцятим штатом США 29 травня 1848.

У першій половині XIX століття Вісконсин став важливим джерелом свинцю: у свій час продукував більш половини американського свинцю. Коли договори й війни з індіанцями відкрили територію білим поселенцям, у південну частину Вісконсин спрямувалися тисячі шахтарів, багато хто з них був іммігрантами з Корнуолла. Під час свинцевого буму здавалося навіть, що багатий металом південний-захід штату стане найнаселенішим, і місто Бельмонт ненадовго стало його столицею. Правда, до кінця 1840-х легко доступні запаси були в основному виснажені, — і багато шахтарів заманені каліфорнійською золотою лихоманкою. Проте Вісконсин усе ще повний відгомонами подій цього періоду.

Галеніт є символом («офіційним мінералом») штату, і Вісконсин прозваний «штатом борсуків»: багато шахтарів, перш ніж будувати житло, жили разом з сім'ями прямо в шахтах — як борсуки в норах. Назви таких населених пунктів, як Мінерал Пойнт, також нагадують про цей період історії Вісконсина.

У кінці XIX і на початку XX століття у Вісконсині поселилися тисячі іммігрантів з Німеччини і скандинавських країн.

Міста[ред.ред. код]

Географія[ред.ред. код]

Географічні провінції Вісконсина

Північну межу штату складають озеро Верхнє і складний кордон з Мічиганом, який йде місцями по річках Монреаль і Меноміні. На сході Вісконсин межує з озером Мічиган, на півдні з Іллінойсом по паралелі 42°30', а на заході з Айова і Міннесотою , в основному по річках Міссісіпі і Сен-Круа.

Ферма у Вісконсині

Вісконсин ділиться на п'ять географічних районів. Рівнина вздовж озера Верхнього поступово піднімається на південь і покрита ясеново - березовими лісами. На південь від неї лежить покрите змішаним лісом Північне нагір'я, в якому знаходиться найвища точка штату, 595-метровий пагорб Тіммс-Хілл. Лежача в середині штату Центральна рівнина містить характерні піщаникові утворення на зразок ущелини, по якому протікає річка Вісконсін. Це сама родюча частина штату, хоча населена там не густе, і в ній ще збереглася велика частина листяних лісів. Східна частина штату складається з двох паралельних ланцюгів низьких пагорбів, оточених рівнинами. У ній проживає більша частина населення штату, і ліс там в основному поступився місцем містах і фермам. Нарешті, Західна височина - перетята, з рідкісним населенням місцевість - залишки гір, що не згладжених льодовик ами в льодовиковому періоді.

Різноманітний ландшафт штату, особливо тисячі освічених льодовиками озер, привертає туристів. Взимку популярні такі розваги, як їзда на лижах, підлідний лов риби і гонки на аеросанях. Влітку займаються водним спортом, ловом риби і збиранням ягід.

Самопросування Вісконсіна як «молочної ферми Америки» часто призводить до омани, що це - виключно сільськогосподарський штат. Насправді, у Вісконсині є міста всіх розмірів - від Мілуокі, міста трохи більше Бостон а, до маленьких містечок, які служать центрами для оточуючих їх сільськогосподарських районів.

Клімат[ред.ред. код]

Клімат Вісконсіна є різко континентальним, трохи пом'якшеним в районі озер Мічиган і Верхнього. Найвища температура за всю історію спостережень була зафіксована 13 липня 1936 а в Вісконсін Деллс - +46 ° C. Найнижча температура була зареєстрована 2 і 4 лютого 1996 в селі Коудері, коли вона опустилася до -48 ° C. За зиму випадає зазвичай від 75 см снігу на півдні до 250 см в північній частині штату

Відомі люди[ред.ред. код]