Гало

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Sun halo optical phenomenon edit.jpg

Галό — оптичне явище, що виникає внаслідок заломлення та відбиття світла в льодяних кристалах і спостерігається найчастіше в атмосфері у перисто-шаруватих хмар, рідше — за інших умов. Найпоширеніша форма гало - світле слабко забарвлене коло навколо Сонця чи Місяця. Досить часто спостерігаються яскраві кольорові плями обабіч Сонця - несправжні сонця чи паргелії, яскрава кольорова дуга з центром у зеніті - зенітна дуга, світлові стовпи, що ідуть вгору та вниз від світила. Всього відомо кілька десятків різновидів гало (до 90). Переважна більшість їх - рідкісні і спостерігаються лише в країнах із суворим кліматом. В Україні гало можна спостерігати 70-120 разів на рік, але переважно у вигляді малопомітного явища. Яскраве і добре помітне гало з'являється 10-20 разів на рік. Поява гало часто свідчить про зміни в погоді - похолодання, прихід вологих атмосферних фронтів.

Різновиди гало[ред.ред. код]

Світлові стовпи[ред.ред. код]

Світлові стовпи — один з найчастіших різновидів гало, оптичний ефект в атмосфері, який має вигляд вертикальної смуги світла, що тягнеться від Сонця під час його заходу чи сходу, коли світило розташоване на висоті 6° над горизонтом або під ним. Якщо Сонце розташоване на висоті 20° над горизонтом, то світло йде згори донизу.

Фізична природа цього різновиду гало пояснюється існуванням у сильно охолоджених шарах атмосфери гексагональних пласких або призматичних кристаликів льоду з майже паралельними гранями. Такі кристали займають горизонтальну позицію під час вільного падіння в атмосфері і світловий стовп утворюється внаслідок відбивання сонячного світла їхніми гранями.

Світлові стовби нерідко утворюються від Місяця, міських вогнів та інших яскравих джерел світла. Неодмінною умовою формування такого різновиду гало є низька температура тропосфери, досить потужне джерело світла, відсутність вітру і наявність значної кількості кристаликів льоду в атмосфері. Світлові стовпи, які утворюються від низько розташованих джерел світла, зазвичай набагато довші від тих, що формуються від Сонця чи Місяця.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Цілком можливо, що саме таке оптичне атмосферне явище описане в Біблії (Книга Вихід 13:21) як стовп Божий, що йшов перед народом ізраїльським у пустелі.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]