Гамма-сплеск

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Художні зображення гамма-сплесків

Гамма-сплески або гамма-спалахи — масштабні космічні енергетичні викиди вибухового характеру, які спостерігаються у віддалених галактиках у найжорсткішій частині електромагнітного спектру. Це найяскравіші електромагнітні події, що відбуваються у Всесвіті. Гамма-спалах може тривати від мілісекунд до години. Тривалість типового спалаху становить кілька секунд. За початковим спалахом звичайно йде тривале «післясвічення» на довших хвилях (рентген, УФ, оптика, ІЧ та радіо).

Більшість спостережуваних гамма-спалахів, імовірно, є порівняно вузьким променем потужного випромінювання, що виділяється під час події наднової: швидке обертання; колапс масивної зірки у форму чорної діри. Підклас гамма-спалахів — «короткі» спалахи — мабуть, походять від іншого процесу, можливо, при злитті подвійних нейтронних зірок.

Джерела гамма-спалахів розташовані на відстанях у мільярди світлових років від Землі, що означає їхню надзвичайну потужність і рідкісніть. За кілька секунд спалаху вивільняється стільки енергії, скільки Сонцем виділяється за 10 мільярдів років. За мільйон років в одній галактиці виявляються лише кілька гамма-спалахів. Всі спостережувані гамма-спалахи відбуваються за межами галактики Чумацький Шлях, крім явища спорідненого класу, м'яких повторюваних гамма-сплесків, які асоціюються з магнетаром Чумацького шляху. Є припущення, що гамма-спалах, що стався в нашій галактиці, міг би призвести до масового вимирання всього живого на Землі.

Гамма-спалах вперше був випадково зареєстрований 2 липня 1967 року американськими військовими супутниками «Vela».

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.