Ганна Арендт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ганна Арендт

Га́нна А́рендт (Hannah Arendt), (14 жовтня 1906 р. — 4 грудня 1975) — визначний політичний філософ XX століття, політолог і соціолог. Учениця М. Гайдеггера, Е. Гуссерля та К. Ясперса. Вважається піонером в дослідженні та класиком визначення тоталітаризму як соціального явища.

Біографія[ред.ред. код]

Народилася у м. Ганновер у Німеччині в єврейській родині, яка належала до середнього класу і дотримувалася соціал-демократичних поглядів. Вивчала філософію в університеті м. Марбург. Була ученицею та коханою Мартіна Гайдеггера. Після приходу до влади Адольфа Гітлера почала брати активну участь в роботі організацій, що допомагали переховуватися та виїжджати євреям, спочатку в Берліні, а потім у Парижі. 1940 року була заарештована, дивом уникла виселення до концентраційного табору. 1941 року через Лісабон емігрує до США. Там стає спочатку журналісткою, а після — головним редактором великого видавництва. Публікувала полемічні статті на тему нацистських переслідувань євреїв. Була професором або почесним професором декількох університетів, зокрема Гарварду, Університету Берклі та Прінстонського університету.

Роботи Г. Арендт присвячено темам влади і тоталітаризму. У своїй праці «Витоки тоталітаризму» (англ. The Origins of Totalitarianism, нім. Elemente und Ursprünge totaler Herrschaft) Арендт простежила витоки комунізму та нацизму до антисемітизму. Ця робота викликала багато дискусій, оскільки авторка в ній порівнювала риси двох політичних систем, які до цього вважалися ідеологічно протилежними.

Ганна Арендт стала першим філософом-лауреатом Премії Зигмунда Фрейда за наукову прозу (1967).

Основні праці[ред.ред. код]

Окремі статті[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

Commons
ВікіСховище має мультимедіа-дані до теми


Аристотель Це незавершена стаття з філософії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.