Ганібал Луцич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ганібал Луцич
Hanibal Lucić
Портрет Ганібала Луцича невідомого італійського художника XVI ст.
Портрет Ганібала Луцича невідомого італійського художника XVI ст.
Дата народження: бл. 1485 року
Місце народження: Хвар, Венеціанська республіка
Дата смерті: 14 грудня 1553(1553-12-14)
Місце смерті: Венеція, Італія
Національність: хорват
Громадянство: Венеціанська республіка
Мова творів: хорватська
Рід діяльності: поет, драматург
Напрямок: ренесанс
Жанр: поезія, драма
Magnum opus: Robinja
Jur nijedna na svit vila
Wikisource
У Вікіджерелах є наступний текст:

Ганібал Луцич (хорв. Hanibal Lucić або Анібале Лучіо італ. Annibale Lucio; *бл. 1485, Хвар, Венеціанська республіка, тепер Хорватія14 грудня 1553, Венеція, Італія) — хорватський поет і драматург доби Ренесансу.

З життя і творчості[ред.ред. код]

Народився в хорватській дворянській сім'ї Антуна і Гої Луцичів на Хварі, де провів більшу частину свого життя. Замолоду був суддею, а потім став адвокатом Хварського муніципалітету. Як свідок Хварського повстання в 1510 році, Луцич був змушений втекти до Трогіра та Спліта у зв'язку із розпачем, який відчував перед повсталим селянством. Він називав повсталих «натовпом, який немає думки».

Ранній літературний доробок Луцича асоціюється з перекладами творів Овідія хорватською («iz latinske odiće svukavši u našu harvacku priobukal»). Його власні твори написані здебільшого південним чакавським діалектом хорватської мови. Він писав, зокрема, драми (його твір Robinja став першою п'єсою на світську тематику в історії хорватської літератури) і любовну поезію, під сильним впливом Петрарки, але також із використанням хорватських фольклорних мотивів. Захоплення поета жіночою фігурою відіграє важливу роль, будучи наскрізним елементом, у більшості віршів Луцича.

Луцич був схильний до самокритики, тому більшу частину своїх творів спалив; ті, що були врятовані пізніше опублікував його син Антоній (Antonij).

Бібліографія[ред.ред. код]

Видання творів Ганібала Луцича:

  • Skladanje izvarsnih pisam razlicih počtovanoga gospodina Hanibala Lucia vlastelina hvarskoga (Venecija, 1556)
  • Robinja gospodina Anibala Lucia hvarskoga vlastelina (Venecija, 1638)
  • Hanibal Lucić, Skladanje izvarsnih pisan razlicih, Petar Hektorović, Ribanje i ribarsko prigovaranje i razlike stvari ine, prir. M. Franičević, Pet stoljeća hrvatske književnosti, knj. 7, Zagreb, 1968.

Джерела, посилання та література[ред.ред. код]