Геліопітек

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Геліопітек
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Примати (Primates)
Родина: Проконсуліди (Proconsulidae)
Рід: †Геліопітек (Heliopithecus)
Види
  • Heliopithecus leakeyi

Геліопітек (Heliopithecus) — вимерлий рід приматів, що існував 16 мільйонів років тому в епоху міоцену. Фрагментарні залишки викопної щелипи й ізольованих зубів були знайдені в Саудівській Аравії, вони були описані як належні до виду Heliopithecus leakeyi. Деякі автори вважають геліопітека синонімом афропітека.

Виявлення і класифікація[ред.ред. код]

Фрагментальні решткилівої щоки та чотирьох ізольованих зубів були знайдені в Саудівській Аравії в 1978 році. У 1992 році був віднесений до родини афропітецидів Ендрюсом, а в 2010 до проконсулідів Залмотом.

Опис викопних решток[ред.ред. код]

Щелепа характеризується вузьким піднебінням з паралельними рядами зубів. Верхні премоляри більші в порівнянянні з корінними зубами. Зуби верхньої щоки покриті шаром емалі.

Відмінності від інших родів[ред.ред. код]

З досліджень проведених на одонтологічній характеристиці Ендрюсом і Мартіном була запропонована гіпотеза, що геліопітек може бути синонімом афропітека і моротопітека, цю думку підтримував Люїс Лікі. Подібність між цими родами в великих верхніх премолярах і вузьких верхніз корінних зубах. Однак з подальших досліджень виявилось, що геліопітек віддалений від афропітека і моротопітека. Ця точка зору підкріплюється тим, що геліопітек має більш широкі корінні зуби і краще розвинений мовний пояс в порівнянні з афропітеком і моротопітеком. У порівнянні з іншими проконсулами раннього міоцену, геліопітек має більш потужні зуби і щелепи, ці функції зіграли ключову роль у поширенні гомінідів з Африки в Євразію. 17 мільйонів років тому — це час, коли зниження рівня моря призвело до того, що Аравійський півострів став безпосередньо пов'язаний зі Східною Африкою.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Encyclopedia of human evolution and prehistory (вид. 2. ed.). New York [u.a.]: Garland. 2000. ISBN 978-0-8153-1696-1. 
  • Hardt, Winfried Henke, Ian Tattersall (eds.) ; in collaboration with Thorolf (2007). Handbook of paleoanthropology (вид. Online-Ausg.). New York: Springer. ISBN 978-3-540-32474-4. 
  • Zalmout Iyad S., Sanders, William J., MacLatchy, Laura M., Gunnell, Gregg F., Al-Mufarreh, Yahya A., Ali, Mohammad A., Nasser, Abdul-Azziz H., Al-Masari, Abdu M., Al-Sobhi, Salih A., Nadhra, Ayman O., Matari, Adel H., Wilson, Jeffrey A., Gingerich, Philip D. New Oligocene primate from Saudi Arabia and the divergence of apes and Old World monkeys // Nature, 466 (15 July 2010) (7304) С. 360–364. — DOI:10.1038/nature09094. — PMID:20631798.
  • Hartwig, ed. by Walter Carl (2002). The primate fossil record. Cambridge [u.a.]: Cambridge Univ. Press. ISBN 978-0-521-66315-1. 

Джерела[ред.ред. код]


Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.