Гематофаги

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Самка комара Anopheles stephensi
П'явка на руці людини

Гематофаги (від дав.-гр. αἷμα — кров + φάγος — любитель поїсти) — тварини, що живляться кров'ю інших тварин і людини. Гематофаги можуть бути переносниками деяких патогенних агентів. Гематофагія — одна з найпоширеніших форм паразитизму.

Найпростіші[ред.ред. код]

З найпростіших до Г. відносять трофозоїтів дизентерійної амеби та деяких інших паразитичних найпростіших з фагоцитуванням еритроцитів.

Черви[ред.ред. код]

Серед кільчастих червів Г. є багато видів п'явок. Вони живляться кров'ю хребетних, молюсків, хробаків і т. д. У їхньому кишечнику кров перетравлюється повільно, і тому, насмоктавшись, п'явки можуть довго залишатися без їжі.

Серед черв'яків Г. також є паразитичні представники типу нематоди, зокрема види з родини Ancylostomatidae, наприклад Ancylostoma duodenale і Necator americanus. У хворих анкілостомідозами, навіть при помірній інтенсивності інвазії, закономірно розвивається залізодефіцитна анемія, пов'язана з гематофагією збудника.

Членистоногі[ред.ред. код]

Ракоподібні[ред.ред. код]

Серед представників підтипу ракоподібні, гематофагія зустрічається у карпоїдів (Branchiura), що є ектопаразитами морських і прісноводних риб, рідше земноводних. Їх не можна вважати постійними паразитами, так як наситившись, карпоїди залишають рибу.

Павукоподібні[ред.ред. код]

Серед павукоподібних гематофагія властива багатьом кліщам (гамазові кліщі, іксодові кліщі та ін.).

Комахи[ред.ред. код]

Серед комах гематофагія зустрічається у двокрилих, клопів, бліх, вошей. У клопів вона виникла на базі хижацтва — ентомофаги предкової форм, у двокрилих — на базі сапрофаги і ( Копрофаги). Гематофаг вошей сходить до первинної сапрофагів (кератофагія), а розвиток гематофаг бліх базувалося, скоріш за все, на початковому змішаному типі харчування предкової форм — хижацтві і сапрофагів.

Серед двокрилих — родина Culicidae (самки комарів), Nematocera, Brachycera і Orthorrhapha, гедзі (самки більшості видів п'ють кров теплокровних тварин: ссавців і птахів), мошки (Simulidae). Серед клопів гематофаг зустрічається серед представників родини Постільні клопи, а також у ряду тропчіескіх видів з сімейства Хіщнеци, які харчуються і кров ю теплокровних тварин і людини (представляють як би перехід від хижаків до паразитів).

Як виняток для ряду лускокрилих, для імаго деяких тропічних видів метеликів з роду Calyptra у складі родини совки, відомо харчування кров'ю і слізною рідиною ссавців. Наприклад,Calyptra eustrigata , що мешкає на території від Індії до Малайзії; іCalyptra thalictri ,Calyptra lata . Самці харчуються слізної рідиною і кров ю великих тварин. У цих видів кінчик хоботка сильно склеротізован і модифікований для проколювання шкіри ссавців і харчування кров'ю [1].

Ссавці[ред.ред. код]

Серед ссавців гемофагія зустрічається у вампірових летючих мишей. До них відноситься три види: Звичайний вампір, десмод (Desmodus rotundus), білокрилий вампір (Diaemus youngi), мохноногий вампір (Diphylla ecaudata ' '). Всі вони поширені в Центральної і Південної Америці від Мексики до північної Аргентини. Інші летючі миші, які носять назву «вампірів» ( Vampyrum spectrum ,Vampyressa ,Vampyrodes ), до гематофаг відношення не мають, харчуючись або дрібними хребетними ( Vampyrum spectrum ), або плодами і комахами.

Це єдині справжні паразит і серед теплокровних хребетних. Харчуються вампіри виключно свіжою кров'ю ссавців (Desmodus rotundus) і птахів (Diaemus youngiіDiphylla ecaudata); зрідка нападають на сплячих людей.

Травна система вампірових летючих мишей пристосована до гематофаг — у них дуже короткий стравохід, а шлунок забезпечений великим кішкообразним виростом.

Зазвичай ранка від укусу буває 5-10 мм завдовжки і 1-5 мм завглибшки. До краплі крові, яка виступила вампір прикладає нижню сторону язика. При цьому бічні сторони які загортаються вниз, створюючи трубку, як ніби продовжує глибоку борозену, що проходить посередині нижньої губи вампіра. Повільними рухами язика вперед і назад досягається вакуум в ротовій порожнині, що змушує кров текти вгору.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Лер П. А. — Визначник комах Далекого Сходу Росії. Т.5. Ручейников і лускокрилі. Ч.4

Література[ред.ред. код]

  1. (рос.) Балашов Ю. С. Эволюция гематофагии среди насекомых и клещей // Энтомол. обозр. — 1999. — Т. 78, вип. 3. — С. 749—763.