Генний банк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ге́нні ба́нки. Ефективною формою збереження біорізноманіття є створення генних банків. У банках можуть зберігатися як насіння рослин, так і заморожені культури тканин або статеві клітини (частіше зберігають заморожену сперму), з яких можна отримати тварин або рослини. Сьогодні у світі організовано 1300 генних банків рослин, з них 600 — великих. Особливу роль для збереження генетичної різноманітності культурних рослин відіграють банки насіння. Існує 50 банків насіння, діяльність яких координує «Консультативна група міжнародних сільськогосподарських досліджень». У них сконцентровано понад 2 млн зразків. Піонером створення колекцій насіння культурних рослин був М. І. Вавілов, що визнано світовою спільнотою.

На жаль, в банках насіння можна зберегти не всі види, оскільки насіння більшості видів тропічних рослин позбавлені властивості перебування у спокої і тому не зберігає схожість. Неможливо зберігати навіть насіння тропічних плодових дерев, таких, як сорти кави, гевеї. Їх можна зберігати тільки у вигляді культури тканин. Банки заморожених клітин зникаючих видів тварин створено в ряді наукових центрів світу (в тому числі в Пущино-на-Оці).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Мусієнко М. М., Серебряков В. В., Брайон О. В. Екологія. Охорона природи: Словник-довідник. — К.: Знання, 2002. — 550 с.
  • Злобін Ю. А. Основи екології. — К.: Лібра, 1998. — 248 с.
  • Екологія / М. М. Мусієнко, О. В. Брайон, В. В. Серебряков та ін. — К.: Візаві, 2003. — 278 с.
  • Словарь ботанических терминов / Под. ред. И. А. Дудки. — К.: Наук, думка, 1984. — 308 с.
  • Словарь-справочник по экологии / К. М. Сытник, А. В. Брайон, А. В. Гордецкий и др. — К.: Наук, думка, 1994. — 663 с.