Геноцид циган

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Геноцид ромів (ромською — Porajmos, Samudaripen[1]) — геноцид, зорганізований і здійснений нацистами 19351945 років на теренах Німеччини, країн-союзників Третього Рейху й окупованих країн. Знищення ромів було частиною загальної політики націонал-соціалістів зі знищення євреїв, (дивись Голокост), гомосексуалістів, невиліковно хворих, наркоманів, психічно хворих і політичних опонентів.

Вважається, що від репресій 1935–1945 рр. загинуло від 600 тис. до 1 млн 500 тис. ромів[2](за іншими оцінками — від 220 до 500 тисяч[3] ). В процентному відношенні ромська етнічна група найбільше потерпіла від вбивств нацистів. Понад 90 відсотків ромського населення Австрії, Німеччини та Естонії було знищено фашистськими режимами.

Під час Другої Світової війни в каральних акціях окупаційного режиму в Україні було знищено порядком 19 — 20 тис. осіб національності рома, проте немає даних про загиблих на примусових роботах, у таборах-гетто, під час рейдів УПА та радянських партизан тощо.[4][5]

На увічнення пам'яті депортованих і страчених представників циганського етносу 2 серпня в Україні на державному рівні відзначається Міжнародний день голокосту ромів.

Відомі роми, які загинули чи постраждали від геноциду[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Кенрик Д., Паксон Г. Цыгане под свастикой. — М., «Текст», журнал «Дружба народов», 2001.

Посилання[ред.ред. код]


Злочин Це незавершена стаття про злочинність.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.