Георгіївська стрічка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Георгіївська стрічка

Гео́ргіївська стрі́чка (рос. Георгиевская лента) — російська імперська символіка, двоколірна стрічка. Має вигляд смужки з трьома чорними і двома жовтими смугами. Застосовувалася в оформленні низки військових нагород в Російській імперії та російських частин Вермахту.[1][2] Атрибут Ордена святого Георгія, вищої військової нагороди Російської імперії.

Опис[ред.ред. код]

Прапор РФП з використанням кольорової гами стрічки

Запроваджена 1769 року, разом із встановленням Ордену Георгія, за наказом російської імператриці Катерини ІІ. Застосовувалася в оформленні низки військових нагород імперії — Георгіївського хреста й Георгіївської медалі. Також вживалася як військовий аксесуар знамен і штандартів підрозділів російської армії, які заслужили його за відвагу в боях.

Атрибут Ордена святого Георгія, вищої військової нагороди Російської імперії. Символ особистої мужності вояка або військового підрозділу, проявлених на полі бою. В переносному значенні — символ слави російської імперської зброї і війська[3].

Після Жовтневого перевороту 1917 року в Росії та впродовж Громадянської війни 1917–1920 років продовжувала використовуватися в середовищі військових Білого руху, як символ неподільної Росії та російської військової слави. Зокрема, була присутня на нагородах Добровольчої армії — знаках «За Крижаний похід» і «За великий Сибірський похід». Після поразки Білого руху й встановлення в Росії більшовицького режиму використовувалася російськими націоналістичними і фашистськими організаціями 1920 — 1930-х років в еміграції.

Під час Німецько-радянської війни 1941–1945 років вживалася російськими парамілітарними організаціями, що підтримували Нацистську Німеччину в боротьбі проти Радянського союзу. Зокрема, була присутня серед нагород вояків Російської Визвольної Армії, Комітету визволення народів Росії та Козачого Стану[4].

Георгіївська стрічка не використовувалася в системі нагород СРСР, оскільки вважалася ворожим символом колишньої імперії. Проте з 1943 року, з метою підняття російського патріотизму в ході німецько-радянської війни, була інкорпорована до радянського Ордену Слави як «гвардійська стрічка». 1945 року гвардійська стрічка вжита на радянській медалі «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.»[5][6].

З 2005 року, з ініціативи урядових і громадських організацій Російської федерації, використовується невійськовими особами для пропаганди перемоги Росії у німецько-радянській війні 1941–1945 років. Також використовується проросійськими організаціями за межами Росії як символ російської мілітаристичної могутності, слави імперії та радянського минулого.[Джерело?]

З 2014 року використовується так званими «силами самооборони Криму»[7] та проросійсько налаштованими сепаратистами на території України[8] і стала символом сепаратизму в Україні. Це призвело до відмови використання георгіївської стрічки під час святкування 9 травня в Білорусі та Україні. Білоруський республіканський союз молоді рекомендував використовувати червоно-зелені стрічки — кольори державного прапора країни[9]. В Україні з 2014 року при святкуванні Дня Перемоги офіційно використовується символ червоного маку. Поруч з квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни (1939 та 1945) та гасло «Ніколи знову»[10].

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Георгиевская лента и гвардейская лента. В чём отличие
  2. Георгіївська стрічка: поваги — нуль, максимум пропаганди
  3. Балязин В. Н. Символы и награды Российской державы. — 2013. — С.147
  4. Ігор Федик. «Георгіївська стрічка: поваги - нуль, максимум пропаганди». Українська правда, Історична правда. 
  5. Елена Якжик. Власти оскандалились с «георгиевскими» ленточками(рос.) // Салідарнасць, 18.06.2009
  6. Ці належыць беларусам чапляць георгіеўскія стужкі? // Наша Ніва, 06.05.2010
  7. Кубанські козаки не в курсі, від кого захищають кримчан: «Може, і від самих себе». ТСН. 1+1. 14.03.2014
  8. «Георгиевская лента чужда нам и опозорена российской пропагандой"». Цензор.НЕТ. 
  9. Білорусь буде святкувати День Перемоги без георгіївських стрічок (ВІДЕО)
  10. «Україна згадуватиме полеглих у Другій світовій війні під європейським символом — червоним маком». УІНП. 5 травня 2014. Процитовано 5 травня 2014. 

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]