Георгіївська стрічка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Георгієвська стрічка
Орден Св. Георгія I ступеня

Гео́ргіївська стрі́чка (рос. Георгиевская лента) — російська імперська символіка, двоколірна стрічка. Має вигляд смужки з трьома чорними і двома жовтими смугами. Застосовувалася в оформленні низки військових нагород в Російській імперії та російських частин Вермахту.[1][2] Атрибут Ордена святого Георгія, вищої військової нагороди Російської імперії.

Історія використання[ред.ред. код]

Як атрибут військової нагороди[ред.ред. код]

До Жовтневого перевороту[ред.ред. код]

Запроваджена 1769 року, разом із встановленням Ордена Георгія, за наказом російської імператриці Катерини ІІ. Застосовувалася в оформленні низки військових нагород імперії — Георгіївського хреста й Георгіївської медалі. Також вживалася як військовий аксесуар знамен і штандартів підрозділів російської армії, які заслужили його за відвагу в боях.

Атрибут Ордена святого Георгія, вищої військової нагороди Російської імперії. Символ особистої мужності вояка або військового підрозділу, проявлених на полі бою. В переносному значенні — символ слави російської імперської зброї і війська[3].

Після Жовтневого перевороту[ред.ред. код]

Прапор Російської фашистської партії з використанням кольорової гами стрічки

Після Жовтневого перевороту 1917 року в Росії та впродовж Громадянської війни 1917–1920 років продовжувала використовуватися в середовищі військових Білого руху, як символ неподільної Росії та російської військової слави. Зокрема, була присутня на нагородах Добровольчої армії — знаках «За Крижаний похід» і «За великий Сибірський похід». Після поразки Білого руху і встановлення в Росії більшовицького режиму використовувалася російськими націоналістичними і фашистськими організаціями 1920 — 1930-х років в еміграції.

Під час Німецько-радянської війни 1941–1945 років вживалася російськими парамілітарними організаціями, що підтримували Нацистську Німеччину у боротьбі проти Радянського союзу. Зокрема, була присутня серед нагород вояків Російської Визвольної Армії, Комітету визволення народів Росії та Козачого Стану[4].

Георгіївська стрічка не використовувалася в системі нагород СРСР, оскільки вважалася ворожим символом колишньої імперії. Проте з 1943 року, з метою підняття російського патріотизму в ході німецько-радянської війни, була інкорпорована до радянського Ордена Слави як «гвардійська стрічка». 1945 року гвардійська стрічка вжита на радянській медалі «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.»[5][6].

Як атрибут належності до «російського світу»[ред.ред. код]

Стрічка на антені авто у Москві, травень 2008

З 2005 року, з ініціативи урядових і громадських організацій Російської федерації, використовується невійськовими особами для пропаганди перемоги Росії у німецько-радянській війні 1941–1945 років. При цьому використовувалась як елемент одягу, в тому числі — замість шнурків на взутті, для декорації горілки тощо.

Також використовується проросійськими організаціями за межами Росії як символ російської мілітаристичної могутності, слави імперії та радянського минулого[7][8]. З 2014 року стрічка використовувалась так званими «силами самооборони Криму»[9] та проросійськи налаштованими сепаратистами на території України[10] і стала символом сепаратизму в Україні. Це призвело до відмови використання георгіївської стрічки під час святкування Дня Перемоги (9 травня) в Україні.

Відмова від використання[ред.ред. код]

Стрічка як елемент уніформи проросійських бойовиків на українському Донбасі

Після агресії Росії проти України, в якій георгіївська стрічка використовувалася проросійськими бойовиками та їх прихильниками[11], стрічка сприймається як символ російського фашизму та окупації. Серед критиків отримала назву «колорадська стрічка»[12][13].

В Україні з 2014 року при святкуванні Дня Перемоги офіційно використовується символ червоного маку. Поруч з квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни (1939 та 1945) та гасло «Ніколи знову»[14]. Від використання георгіївської стрічки відмовились і українські ветерани війни[15].

У Білорусі білоруська республіканська спілка молоді рекомендувала відмовитися від використання георгіївських стрічок. Після відмови Президента Білорусі Олександра Лукашенка від участі у святкуванні Дня Перемоги у Москві від використання георгіївських стрічок відмовилися на державному рівні, замість них використали червоно-зелені стрічки — в кольорах державного прапора країни[16] та квітку яблуні. Проте, під час робочого візиту до Москви 8 травня 2015 року на лацкані піджака Лукашенка було помічено комбінацію цих символів.[17] При цьому з 2014 року георгіївська стрічка кваліфікується як символ окупації[18], а на її носіїв оголосили «полювання»[8].

У Казахстані група казахстанських активістів назвала георгіївську стрічку «символом колонізації» і закликала замінити її небесно-блакитною[19].

У Киргизстані віце-мер столиці закликала відмовитися від використання георгіївської стрічки на користь стрічки в кольорах державного прапора Киргизії — червоного та жовтого[20].

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Георгиевская лента и гвардейская лента. В чём отличие
 2. Георгіївська стрічка: поваги — нуль, максимум пропаганди
 3. Балязин В. Н. Символы и награды Российской державы. — 2013. — С.147
 4. Ігор Федик. Георгіївська стрічка: поваги - нуль, максимум пропаганди. Українська правда, Історична правда. 
 5. Елена Якжик. Власти оскандалились с «георгиевскими» ленточками(рос.) // Салідарнасць, 18.06.2009
 6. Ці належыць беларусам чапляць георгіеўскія стужкі? // Наша Ніва, 06.05.2010
 7. «За Свободу» призывает власти запретить раздачу «георгиевских» лент в общественных местах(рос.)
 8. а б В Беларуси объявили охоту на георгиевские ленты(рос.)
 9. Кубанські козаки не в курсі, від кого захищають кримчан: «Може, і від самих себе». ТСН. 1+1. 14.03.2014
 10. Георгиевская лента чужда нам и опозорена российской пропагандой". Цензор.НЕТ. 
 11. Kyiv Ditches Separatist-Linked Ribbon As WWII Symbol (англ.)
 12. О ленточках: сине-желтых и «колорадских»
 13. Минск украшают к 9 мая: ни капли колорадского (ФОТО) (рос.)
 14. Україна згадуватиме полеглих у Другій світовій війні під європейським символом — червоним маком. УІНП. 5 травня 2014. Процитовано 5 травня 2014. 
 15. Ветераны Украины отказались от георгиевских ленточек (рос.)
 16. Білорусь буде святкувати День Перемоги без георгіївських стрічок (ВІДЕО)
 17. Лукашенко прибув до Москви з георгіївською стрічкою на піджаку
 18. В Гомеле продают водку с символикой оккупантов
 19. В Казахстане началась кампания против георгиевской ленточки (рос.)
 20. Киргизия решила отказаться от георгиевских ленточек (рос.)

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]