Гесперорнісоподібні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гесперорнісоподібні
Гесперорніс (Hesperornis regalis), реконструкція
Гесперорніс (Hesperornis regalis), реконструкція
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гесперорнісоподібні (Hesperornithiformes)
Роди
Посилання
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hesperornithiformes

Гесперорнісоподібні (Hesperornithiformes) — ряд вимерлих птахів.

Включає два роди з 4 видами. Залишки цих птахів знайдені у крейдових відкладах Канзасу (США) (приблизний вік 80−90 млн років). Зауваження щодо систематики: згідно з поглядами деяких науковців гесперорнісоподібних розглядають як вимерлий ряд класу плазуни.

Можливо, до цього ряду також відносяться ще 3 роди (Enaliornis, Neogaeornis, Baptornis) з 4 видами, які були описані за фрагментарними залишками з крейдових відкладів у США, Чилі та Англії, які погано збереглися.

Гесперорнісоподібні − це великі птахи (один вид довжиною понад метр), ймовірно, добре плавали та пірнали, а за зовнішнім виглядом дещо нагадували гагар та норців. Найбільший відомий представник ряду, описаний в 1999 році, був Canadaga arctica, та ймовірно досягав довжини більш ніж 1,5 м. Потужні задні кінцівки мали 4 пальці, ймовірно, з'єднані плавальною перетинкою або мали вирости у вишляді рогових щитків, як у норців. Чашечка зростається з потужним та довгим акроміальним відростком. Вузький таз типовий для птахів. Здатністю до польоту не володіли: грудина плоска, без кіля; від сильно редукованої передньої кінцівки залишилася маленька тонка плечова кістка. Череп за загальною конфігурацією подібний до черепу гагар, але різко відрізняється рядом особливосте: малий об'єм мозкової порожнини, верхня та нижня щелепи мають зуби, розташовані у загальному жолобку. Передщелепні кістки вкриті роговим покривом та не несуть зубів. Частина хребців гетероцельного типу; хвостовий відділ сильно редукований та не має пігостилю.

Ймовірно, мешкали на морських узбережжях, живилися рибою, яку здобували плаваючи та пірнаючи. Суходолом, ймовірно, пересувалися з великими труднощами.

Гесперорнісоподібні були єдиними мезозойськими тваринами, що колонізували моря та океани. Гесперорнісоподібні вимерли разом з багатьма іншими водними формами тварин.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Larry D. Martin, Evgeny N. Kurochkin and Tim T. Tokaryk (2012). «A new evolutionary lineage of diving birds from the Late Cretaceous of North America and Asia». Palaeoworld 21. с. 59. doi:10.1016/j.palwor.2012.02.005. 

Література[ред.ред. код]

  • Карташев Н. Н. Систематика птиц. − М.: Высш. школа, 1974. − 367 с.